SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Związkowcy przeciwni zwolnieniu wszystkich pracowników TVP

Szykowany projekt ustawy medialnej zakłada zwolnienie wszystkich pracowników mediów publicznych i zatrudnienie ich od nowa już przez nowe podmioty, które stanowić będą media narodowe. Związkowcy uważają takie rozwiązanie za niedopuszczalne.

fot. akpa Article

Zgodnie z ujawnionym projektem nowej ustawy medialnej 1 lipca br. nastąpi przekształcenie TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej w media narodowe (przestaną one być spółkami akcyjnymi). Trzy miesiące później wygasną umowy o pracę obecnych pracowników mediów publicznych. Do tego czasu ich kierownictwo będzie musiało zawrzeć z pracownikami umowy przewidujące dalsze trwanie stosunku pracy.

Czy to będzie okazja do tego, by z Telewizją Polską czy Polskim Radiem rozstać się musiały kolejne osoby? Trudno na dziś powiedzieć. Jednak działający w TVP związek zawodowy Solidarność uważa rozwiązanie w postaci zwolnienia wszystkich pracowników za niedopuszczalne.

- Przypominamy, że z podobnym problemem mieliśmy do czynienia przy konstruowaniu obecnie obowiązującej ustawy o radiofonii i telewizji. Po mocnych interwencjach związku zapis, który znalazł się w ustawie stwierdzał, iż pracownicy ówczesnego PJO stawali się z mocy prawa pracownikami nowo tworzonych spółek. Jesteśmy przekonani, że właśnie takie rozwiązanie powinno zostać zastosowane w omawianej ustawie - napisał związek w oświadczeniu wydanym już na początku miesiąca.

Krytycznie o pomyśle zwolnienia wszystkich pracowników Telewizji Polskiej wypowiada się też OPZZ. - Taki zapis byłby skandalem - powiedział Piotr Szumlewicz z tego związku.

Stanowiska w tej sprawie nie zabiera natomiast na razie związek zawodowy Wizja, znany z ostrych protestów przeciw przeniesieniu części pracowników TVP do firmy LeasingTeam.

 - Nie możemy się wypowiedzieć, bo nie wiemy, który projekt ustawy będzie procedowany - mówi Wirtualnemedia.pl Barbara Markowska, przewodnicząca Wizji.

W nowej ustawie medialnej ma być zapis, że wyboru władz mediów publicznych będzie dokonywała pięcioosobowa Rada Mediów Narodowych wybierana przez Sejm, Senat i prezydenta na 6-letnią kadencję. Powstaną też Społeczne Rady Programowe, utworzone z kandydatów zgłaszanych przez organizacje społeczne, związki zawodowe, związki wyznaniowe i stowarzyszenia, które mają oceniać realizację misji przez poszczególne media i będą mogły występować z wnioskami personalnymi.

Działalność mediów publicznych ma być finansowana z opłaty audiowizualnej, która wyniesie 15 zł miesięcznie. Opłata będzie doliczana do rachunku za prąd elektryczny. Nie zapłacą jej m.in. osoby po 75. roku życia.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Związkowcy przeciwni zwolnieniu wszystkich pracowników TVP

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ojciec
Nie pomoże bicie piany
Odejście spokojnie
Bo inaczej pozostaje tylko kop w d..e
10 16
odpowiedź
User
Adam
Ten pomysł to jeden z najbardziej kretyńskich pomysłów PiS-u. Przebija nawet mianowanie księgowego prezesem stadniny w Janowie czy Maja na szefa policji. Niech PiS idzie dalej tą drogą to najbliższe wybory ma przegrane jak w banku
28 12
odpowiedź
User
Andy61
Może WIZJA i Solidarność TVP zdecydują się wreszcie na strajk w obronie swoich praw. Więcej determinacji . I tak Was wyrzucą .
21 9
odpowiedź