SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Zwiększenie celu redukcji emisji CO2 będzie nas kosztować 1,1 mld euro

Zwiększenie celu redukcji emisji dwutlenku węgla na 2020 r. z 20 do 25% może kosztować polską gospodarkę 1,1 mld euro, wynika z danych Komisji Europejskiej przedstawionych przez dziennik "Rzeczpospolita". Koszt ten nie obejmuje sektora energetycznego.

Zwiększenie celu redukcji emisji CO2 będzie nas kosztować 1,1 mld euro

"Koszt ten nie obejmuje pozwoleń na emisję CO2, które będą musiały nabywać - przynajmniej częściowo - przemysł i energetyka, ponieważ zdaniem KE przychód z ich sprzedaży trafia do rządu, który może zasilić nim gospodarkę" - czytamy w "Rzeczpospolitej", która informuje też, że KE wyliczyła, że całą gospodarkę UE (poza sektorem energetycznym) podniesienie celu redukcji CO2 do 25% z 20% miałoby kosztować 25 mld euro (0,17% PKB w 2020 r.).

W wyniku podniesienia celu redukcji europejscy konsumenci zapłaciliby za energię w sumie do 2020 r. o 70 mld euro więcej. Z drugiej strony, Komisja zwraca uwagę m.in. obniżenie śmiertelności w Unii i ograniczenie kosztów importu paliw (20 mld euro rocznie w latach 2016-2020). Jednak w tym czasie kraje Unii musiałyby poczynić dodatkowe inwestycje o łącznej wartości 18 mld euro rocznie, z czego na Polskę przypadłoby 800 mln euro.

Równocześnie dziennik "Parkiet" poinformował, że - według ekspertów - budowa nowych elektrowni węglowych ruszy najwcześniej w przyszłym roku. Według dziennika, decyzje o podpisaniu kontraktów zależą od tego, czy Komisja Europejska zaakceptuje polski wniosek o przyznanie energetyce darmowych praw do emisji CO2. Bez tej decyzji inwestorzy nie są w stanie wykonać studium opłacalności projektu.

  • Więcej informacji:
  • CO2
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zwiększenie celu redukcji emisji CO2 będzie nas kosztować 1,1 mld euro

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl