SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

ZWZ PKO BP ogłosiło przerwę do 23 lipca na wniosek MSP

Zwyczajne walne zgromadzenie PKO Banku Polskiego ogłosiło w piątek - na wniosek Ministerstwa Skarbu Państwa (MSP) - przerwę w obradach do 23 lipca, poinformował bank w komunikacie.

ZWZ PKO BP ogłosiło przerwę do 23 lipca na wniosek MSP

MSP zapowiadało wcześniej, że poprosi o przerwę w obradach przed podjęciem decyzji w sprawie dywidendy, ponieważ uzależnia jej wypłatę od powodzenia starań PKO BP o Bank Zachodni WBK.

"Zwyczajne walne zgromadzenie PKO Banku Polskiego SA zwołane na dzień 25 czerwca 2010 r. na wniosek akcjonariusza Skarbu Państwa podjęło uchwałę o ogłoszeniu przerwy w obradach. Obrady zwyczajnego walnego zgromadzenia zostaną wznowione w dniu 23 lipca 2010 r., o godzinie 11:00" - głosi komunikat.

Skarb Państwa ma bezpośrednio 40,99% z ogólnej liczby głosów na WZ oraz, przez BGK - dalsze 10,25%.

Minister skarbu Aleksander Grad zapowiadał wcześniej, że resort będzie wnioskować o 30-dniową przerwę przed głosowaniem nad uchwałą dotyczącą podziału 2,3 mld zł zysku za 2009 rok. "Jest nam potrzebna, żeby się w tym czasie zorientować, czy PKO BP będzie miał szansę kupić akcje BZ WBK od AIB" - powiedział Grad, cytowany przez piątkowy "Parkiet".

Na początku tego tygodnia Grad mówił, że MSP będzie "bardzo mocno" wspierać PKO BP w staraniach o przejęcie 70,4% akcji BZ WBK od Allied Irish Banks (AIB). Z jego słów wynikało, że niewykluczona jest rezygnacja z dywidendy z PKO BP za 2009 rok w celu zapewnienia bankowi środków na tę transakcję.

W czwartek minister finansów Jacek Rostowski powiedział jednak, że rząd powinien jeszcze zastanowić się nad celowością tego przejęcia, ponieważ - według niego - przejęcie BZ WBK mogłoby osłabić PKO BP, a przez to jego zdolność do kredytowania gospodarki.

Grad zapowiadał też, że PKO BP złoży wstępną ofertę na pakiet akcji BZ WBK (warty ok. 10 mld zł) w poniedziałek. Podkreślał też wcześniej, że bank ma jeszcze 2 mld zł z zysku za 2008 rok, a także kilka miliardów niewykorzystanych środków pozyskanych w ubiegłorocznej emisji akcji.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: ZWZ PKO BP ogłosiło przerwę do 23 lipca na wniosek MSP

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl