SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zygmunt Solorz i Grupa Polsat za 16 mln zł kupili dla Ministerstwa Zdrowia 200 tys. testów na koronawirusa

Jeden z najbogatszych Polaków Zygmunt Solorz i należąca do niego Grupa Polsat za ponad 16 mln zł kupili 200 tysięcy testów na koronawirusa z niezbędną aparaturą laboratoryjną. Przekazali je Ministerstwu Zdrowia na potrzeby publicznej służby zdrowia.

Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego PolsatuArticle

Wraz z testami zostało zakupionych 8 zestawów urządzeń diagnostycznych tj. termocyklerów i systemów do automatycznej ekstrakcji wraz z testami genetycznymi i wszystkimi materiałami zużywalnymi potrzebnymi do przeprowadzenia 200 tysięcy badań na obecność koronawirusa w organizmie. Są to kompletne zestawy diagnostyczne.

Testowaniem oraz diagnostyką zajmą się laboratoria wskazane przez Ministerstwo Zdrowia. Pierwsza partia testów oraz aparatury laboratoryjnej zostały już przekazane i dostarczone Ministerstwu Zdrowia. Wszystkie testy i sprzęt będą udostępnione do końca maja.

- Myślę, że w walce z koronawirusem najważniejsze jest testowanie, czyli identyfikacja ludzi zakażonych oraz ich izolacja. Dzięki temu możemy ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa, a na końcu tej drogi - wygrać z epidemią - komentuje Zygmunt Solorz.

Przy realizacji zakupu współpracowano z wiceministrem zdrowia Sławomirem Gadomskim, krajowym konsultantem w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Andrzejem Horbanem oraz Sławomirem Gnalickim, prezesem firmy Argenta, dostawcy testów i urządzeń.

- Pracowałem nad tym od kilku tygodni. Cieszę się, że wreszcie rozpoczęły się dostawy testów i urządzeń. Wiem, że obecnie następuje stopniowe „odmrażanie” gospodarki i powrót do codziennego, normalnego życia. Wciąż jednak musimy pamiętać, że epidemia jest z nami i wśród nas. Dlatego tak ważne jest zachowywanie środków i zasad bezpieczeństwa, ale jednocześnie testowanie - szybkie i masowe. Im szybciej i im więcej zakażonych osób uda się odnaleźć wśród nas, tym lepiej dla nas wszystkich - dodaje Zygmunt Solorz.

W komunikacie Grupy Polsat zwrócono uwagę, że dotychczas przeprowadzono w całej Polsce ok. 340 tys. testów na koronawirusa. - Dodatkowe 200 tysięcy testów wraz z aparaturą diagnostyczną, czyli m.in. ośmioma kompletami urządzeń do diagnostyki pomoże zwiększyć możliwości wykonywania badań w Polsce w kierunku wykrywania koronawirusa.  Oznacza to bardzo istotny wzrost potencjału testowania w Polsce - dodano.

Wsparcie od Polsatu i operatora Plusa

Firmy z grupy kapitałowej Zygumnta Solorza w różny sposób wspierały w ostatnich tygodniach walkę z koronawirusem. Grupa Polsat za pośrednictwem Fundacji Polsat przekazała dwa tysiące tabletów z pakietem internetowym dla domów dziecka i rodzinnych domów dziecka, a także dla rodzin zastępczych i placówek opiekuńczo-wychowawczych.

Fundacja Polsat przeznaczyła 2 mln zł z własnych środków na zakup sprzętu medycznego, potrzebnego do walki z koronawirusem.

2 kwietnia w Polsacie przed głównym wydaniem „Wydarzeń” wyemitowano charytatywny blok reklamowy „Reklama na ratunek”, który oglądało średnio 5,94 mln widzów. Dzięki temu Fundacja Polsat na rzecz walki z koronawirusem od reklamodawców zebrała 2,48 mln zł, a Telewizja Polsat na cel dołożyła dodatkowe 550 tys. zł.

Przygotowano spot „SMS na ratunek” Fundacji Polsat, z którego cały dochód przeznaczony zostanie na zakup niezbędnych środków ochrony osobistej dla służby zdrowia.

Polkomtel (operator sieci Plus i taryfy Plush) i Cyfrowy Polsat, podobnie jak inni dostawcy telekomunikacyjni, udostępnili klientom za darmo dodatkowe usługi, m.in. pakiety internetu i stacji telewizyjnych, żeby wesprzeć ich w pozostawaniu w domach. Ponadto Polkomtel przekazał karty SIM z internetem do Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Szpitalu Klinicznym im. ks. Anny Mazowieckiej

Walkę z epidemią wspiera też Dominika Kulczyk

Zygmunt Solorz nie jest jedyną osobą ze ścisłej czołówki najbogatszych Polaków, którzy przeznaczyli wielomilionowe kwoty na walkę z epidemią koronawirusa. W drugiej połowie marca Dominika Kulczyk poprzez swoją fundację przekazała 20 mln zł na walkę z pandemiąCOVID-19. Środki trafiły do Fundacji Lekarze Lekarzom na zakup sprzętu medycznego.

Solorz od wielu lat jest w trójce rankingów najbogatszych Polaków przygotowywanych przez „Forbesa” i „Wprost”. W ostatnich latach jego majątek szacowano na ok. 10 mld zł. Zdecydowaną większość zasobów biznesmena stanowi pakiet 57,34 proc. akcji Cyfrowego Polsatu, który po kursie z zamknięcia sesji giełdowej w czwartek jest warty 9,37 mld zł.

W ub.r. grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat zanotowała 11,68 mld zł przychodów sprzedażowych i 1,11 mld zł zysku netto. Liczba sprzedanych przez nią usług zwiększyła się o 2,8 proc. do 17,39 mln, natomiast liczba abonentów zmalała o 1,2 proc. do 5,64 mln.

W tym tygodniu firma w ramach aneksu do umowy kredytowej przesunął o rok, do września 2024 roku, końcowy termin spłaty 9,6 mld zł kredytu oraz o dwa lata, do marca 2025 roku, spłatę 900 mln zł zaciągniętego jesienią ub.r. kredytu obrotowego, ponadto do połowy 2021 roku firma nie będzie musiała spłacać rat z pierwszego kredytu.

Wpływ epidemii i jej konsekwencji gospodarczych na działalność Cyfrowego Polsatu obszernie omówiono w komunikacie w zeszłym tygodniu. - W ocenie zarządu, w obszarze swojej podstawowej działalności Grupa Polsat jest względnie odporna na negatywne skutki pandemii z uwagi na to, że większość działalności operacyjnej spółek z Grupy bazuje na modelu biznesowym opartym na dużej bazie klientów kontraktowych, dzięki czemu Grupa generuje stabilny i przewidywalny strumień przychodów z opłat abonamentowych - poinformowano w zeszłą środę wieczorem w komunikacie giełdowym Cyfrowego Polsatu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zygmunt Solorz i Grupa Polsat za 16 mln zł kupili dla Ministerstwa Zdrowia 200 tys. testów na koronawirusa

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
PanS
Znów pokazał kto tu się naprawdę liczy.
odpowiedź
User
PrawdziwyPolak
Brawo Solorz! Należy pomagać rządowi! Pewnie dziwnym zbiegiem okoliczności za kilka tygodni dostaniesz zgodę na przejęcie jakiejś spółki, tak jak to było z Netią, co nie?
odpowiedź
User
Tolek Banan
Zygmuncie czy też Piotrze, SZACUN!
odpowiedź