SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zygmunt Solorz-Żak ma w akcjach 9,6 mld zł, trzy razy więcej niż Sołowow i Czarnecki

Zygmunt Solorz-Żak jest zdecydowanie największym inwestorem indywidualnym na warszawskiej giełdzie, ma akcje o wartości niec ponad 9,6 mld zł. To przede wszystkim akcje Cyfrowego Polsatu, w którym Solorz jest większościowym udziałowcem.

Zygmunt SolorzArticle

Solorz-Żak ma 370,26 mln akcji Cyfrowego Polsatu stanowiących 57,89 proc. kapitału spółki i dających 63,83 proc. głosów na jej walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Według kursu z końca poniedziałkowej sesji giełdowej (25,07 zł, po wzroście o 1,17 proc. w poniedziałek), te akcje są warte 9,28 mld zł.

Cyfrowy Polsat z zeszłorocznego zysku wypłaci na początku sierpnia 204,65 mln zł dywidendy, po 32 grosze na akcję. Zygmunt Solorz-Żak - o ile nie sprzeda posiadanych akcji - dostanie 118,7 mln zł brutto.

Biznesmen jest założycielem i wieloletnim szefem firmy. W październiku ub.r. zrezygnował z kierowania jej radą nadzorczą, odtąd skupia się na tworzeniu strategii i nadzorze nad wszystkimi spółkami ze swojej grupy kapitałowej.

Tydzień temu Zygmunt Solorz-Żak poprzez swoją cypryjską spółkę kupił kolejny pakiet akcji firmy producenckiej ATM Grupa. Obecnie ma 14,69 mln jej akcji stanowiących 17,42 proc. kapitału i dających 13,69 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. W poniedziałek na koniec sesji giełdowej akcja ATM Grupa kosztowała 4,26 zł (po spadku o 0,23 proc.), co oznacza, że akcje należące do biznesmena były warte 62,57 mln zł.

Solorz-Żak jest też głównym akcjonariuszem Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin. Ma 26,2 mln akcji stanowiących 51,55 proc. jej kapitału i dających tyle samo głosów na walnym zgromadzeniu. Po poniedziałkowej sesji giełdowej cena akcji firmy wynosiła 16,01 zł (wzrosła w poniedziałek o 0,69 proc.), a wycena pakietu należącego do biznesmena - 419,47 mln zł.

Według analizy „Parkietu” Zygmunt Solorz-Żak jest zdecydowanie największym inwestorem indywidualnym na warszawskiej giełdzie. Zajmujący drugie miejsce Michał Sołowow ma akcje warte 3,8 mld zł, a trzeci Leszek Czarnecki posiada papiery o wartości 3,2 mld zł. Na dalszych pozycjach są m.in. Dariusz Miłek i Tomasz Domagała. Wycena akcji należących do 10 największych inwestorów wynosi ponad 30 mld zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zygmunt Solorz-Żak ma w akcjach 9,6 mld zł, trzy razy więcej niż Sołowow i Czarnecki

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
bwtorun
Zygmunt Solorz nie jest głównym akcjonariuszem ZEPAK. Głównym akcjonariuszem ZEPAK jest Elektrim, w którym to Elektrimie ZS (dawniej ZS-Ż, dziś już nie - redakcjo!) jest głównym akcjonariuszem. Elektrim ma też akcjonariuszy mniejszościowych.
odpowiedź
User
arkan777
ZE PAK należy do Elektrimu, część dywidendy z Polsatu Cyfrowego "powinna" trafić do mniejszościowych akcjonariuszy Elektrimu. W końcu Elektrim ma spory pakiet akcji Cyfrowego Polsatu.
odpowiedź
User
Zorka
Dobrze, że ma olbrzymi pakiet większościowy i niech lepiej go trzyma, bo polsat to perełka polskiej gospodarki, a w przypadku "nowych" realiów rządowych polsat powinien być wykupiony i zlikwidowany. Polsat jest polski i niech tak zostanie.
odpowiedź