SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Firma Zygmunta Solorza wyda 17 mln euro na kolejną farmę wiatrową

Spółka zależna Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin kupiła firmę Elektrownie Wiatrowe Dobra, w ramach projektu inwestycyjnego polegającego na budowie farmy wiatrowej. Na projekt zamierza przeznaczyć prawie 17 mln euro.

Zygmunt Solorz, fot. materiały prasowe Zygmunt Solorz, fot. materiały prasowe

Projekt inwestycyjny polega na budowie w miejscowości Dobra w powiecie tureckim farmy wiatrowej złożonej z dwóch turbin o łącznej mocy 7,8 MW.

- Warunki wietrzne w tym regionie pozwalają szacować roczną produkcję farmy na ok. 24 GWh. Projekt posiada komplet pozwoleń administracyjnoprawnych pozwalających na rozpoczęcie prac konstrukcyjnych przy turbinach wiatrowych. Łączne szacowane nakłady inwestycyjne związane z nabyciem oraz realizacją Farmy wyniosą blisko 17 mln euro - opisano w komunikacie giełdowym Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin.

W pierwszej połowie czerwca br. ZE PAK podał, że jego spółka zależna zdecydowała się kupić od Polish Wind Holdings 100 proc. udziałów spółki Great Wind. To część projektu inwestycyjnego obejmującego budowę w miejscowości Człuchów w województwie pomorskie kompleksu 33 turbin wiatrowych o łącznej mocy 72,6 MW. Farma wiatrowa ma zostać uruchomiona najpóźniej w trzecim kwartale 2024 roku kosztem ok. 725 mln zł. Zaznaczono, że spółka zależna ZE PAK maksymalnie 236,4 mln zł zamierza pożyczyć od Cyfrowego Polsatu.

Cyfrowy Polsat wchodzi w energetykę i nieruchomości

W sektor energetyki zeroemisyjnej weszła też kontrolowana właścicielsko przez Zygmunta Solorza grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat. W ramach strategii do 2026 roku zapowiedziała zainwestowaniew tym obszarze 5,5 mld zł, jedną z tych inwestycji ma być objęcie za 800,5 mln zł 67 proc. udziałów spółki PAK-Polska Czysta Energia. Realizację tej transakcji przesunięto na początek stycznia 2023 roku.

To jeden z projektów w ramach nowej strategii Cyfrowego Polsatu, zakładającej m.in. zainwestowanie 5,5 mld zł do 2026 roku w sektor odnawialnej energetyki. W maju Cyfrowy Polsat zaprezentował model zasilanego wodorem autobusu NesoBus.

Na początku kwietnia Cyfrowy Polsat zawarł umowę kupna - od kontrolowanej przez Zygmunta Solorza spółki Embud 2 - 66,94 proc. udziałów firmy Port Praski za 553,65 mln zł.

Natomiast na przełomie ub. i br. zarejestrowano kilkanaście spółek z „Portem Praskim” w nazwie, należących do firmy Port Praski lub Pantanomo. W ich radach nadzorczych są Zygmunt Solorz z synami Tobiasem Solorzem i Piotrem Żakiem, a także inni menedżerowie z holdingu Solorza: Maciej Stec, Tomasz Szeląg i Jarosław Grzesiak.

W drugim kwartale br. grupa Cyfrowy Polsat przy wzroście przychodów o 2 proc. do 3,228 mld zł zanotowała spadek zysku netto z 541,7 do 282,7 mln zł. Firma na koniec czerwca miała 13,349 mln sprzedanych usług oraz 5,99 mln indywidualnych klientów abonamentowych i 68,8 tys. firmowych.

Dołącz do dyskusji: Firma Zygmunta Solorza wyda 17 mln euro na kolejną farmę wiatrową

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl