Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2023-09-04

A A A POLEĆ DRUKUJ

Kierunek: Praga-Północ. Kolejne spacery po dzielnicy pełnej tajemnic już we wrześniu!

Na co dzień zamieszkuje ją ponad 60 tys. osób, a każdego dnia drugie tyle przejeżdża przez nią, kierując się do pracy czy szkoły. Praga-Północ to dzielnica o bogatej historii, której próżno szukać w popularnych przewodnikach turystycznych. Jej część można jednak poznać 9 lub 16 września, biorąc udział w kolejnych otwartych spacerach pod hasłem „Chodź na Pragę” organizowanych przez Galerię Wileńską.

– Praga-Północ od lat kojarzy się z artystycznymi kolektywami i bogatymi zbiorami sztuki z różnych okresów. Dobrze zachowana, zabytkowa infrastruktura miejska dopełnia wyjątkowy charakter tej części stolicy. Galeria Wileńska, która od 20 lat stanowi jej część, nie odcina się od korzeni tej historycznej dzielnicy. Wręcz przeciwnie – angażujemy się w działania mające na celu popularyzację tego unikatowego na skalę europejską wycinka Warszawy w oryginalnej formie. Ta współpraca to doskonały przykład perfekcyjnej integracji starej i nowej historii stolicy, okraszony komentarzami współczesnych artystów, aktywistów, a przede wszystkim osób, które całym sercem kochają Pragę-Północ – mówi Marta Chojnacka, dyrektor Galerii Wileńskiej.

Z pieśnią na ustach – tajemnice muzycznej Pragi

Muzyka łączy pokolenia i łagodzi obyczaje. Wychodząc z tego założenia, na spacer odkrywający muzyczne sekrety Pragi-Północ zaprasza Jan Emil Młynarski – muzyk, kompozytor i multiinstrumentalista, który jest znany z popularyzacji polskiej muzyki z lat 1918–1949. 

– Już trzeci raz mam przyjemność poprowadzić spacer po Pradze-Północ. Zapraszam wszystkich na przechadzkę z opowieścią o dawnej stolicy i warszawską piosenką. Przejdziemy się moimi ulubiony zakamarkami Starej i Nowej Pragi – mówi Jan Emil Młynarski.

W najnowszej edycji otwartego spaceru śladem praskiej historii opowie o tym, jak udało się zachować ciągłość kulturową tego wyjątkowego obszaru w obliczu tragicznej historii Warszawy w XX wieku. Trasa spaceru obejmuje kilka punktów, a w każdym z nich na zainteresowanych czeka muzyczna niespodzianka. Niezwykłej opowieści będą towarzyszyć artystyczne przerywniki pod postacią nowoczesnych aranżacji utworów przedwojennych pieśniarzy warszawskich w wykonaniu Jana Emila Młynarskiego wraz z członkiem zespołu Warszawskie Combo Taneczne. 

Historia praskiego przemysłu w pigułce

Podczas drugiego wrześniowego spaceru po Pradze-Północ można będzie poznać zupełnie inne oblicze tego fragmentu stolicy. Artyzm i miłość do szeroko rozumianej sztuki zastąpi pogawędka o przemysłowej historii Warszawy, której pozostałości można zaobserwować i dziś pod postacią charakterystycznych budynków z czerwonej cegły rozsianych po różnych częściach tej dzielnicy. Opowieść o ciężkiej pracy mieszkańców stolicy przedstawi Hanna Dzielińska, znana lepiej jako Hanka Warszawianka – dziennikarka i varsavianistka, która pasjonuje się historią sztuki i architektury, a na co dzień spełnia się jako twórczyni wyjątkowych gier miejskich oraz eventów.

Podczas spaceru ulicami Pragi-Północ opowie nie tylko o lokalnych fabrykach, których czas świetności przypada na okres od połowy XIX wieku aż po dwudziestolecie międzywojenne i czas okupacji. Dziennikarka odpowie również na pytania związane z codziennym życiem dzisiejszych mieszkańców stolicy, a nawet ze współczesną popkulturą, takie jak:

Skąd się wzięły warszawskie słoiki?

Co wazeliniarze robili na Stalowej?

Jakie zakupy mógłby na Pradze zrobić… Batman?  

Szczegółowy harmonogram „Chodź na Pragę”:

1. „Warto czasem skoczyć na Pragie. Pochodzić. Pośpiewać” – Jan Emil Młynarski

Czas i miejsce zbiórki: 9 września o 11.45 przed wejściem głównym do Galerii Wileńskiej, start spaceru 12.00.

2. Od pucybuta do milionera – fabrykanckie opowieści (o przemyśle na Pradze) Hanki Warszawianki

Czas i miejsce zbiórki: 16 września o 14.45 przed wejściem głównym do Galerii Wileńskiej, start spaceru 15.00.

Wrześniowe spacery stanowią kontynuację projektu, który jest organizowany przez Galerię Wileńską nieprzerwanie od 2020 roku. Tylko w tegorocznych edycjach, na które składają się 4 spotkania z okresu maj-czerwiec, wzięło udział ponad 200 osób zainteresowanych niezwykłą historią tej części Warszawy. Projekt Chodź na Pragę został objęty patronatem honorowym Jacka Jeżewskiego, burmistrza dzielnicy Praga-Północ miasta stołecznego Warszawy.

Słowa kluczowe:Galeria Wileńska, spacer

Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS

Społeczność Serwis społecznościowy branży mediów, reklamy, PR, badań i internetu ZAREJESTRUJ SIĘ