Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2023-08-31

A A A POLEĆ DRUKUJ

Nadal są takie kraje na świecie, gdzie walczy się o demokrację

 Nadal są takie kraje na świecie, gdzie walczy się o demokrację

 

Jak co roku, w rocznicę Porozumień Sierpniowych, obchodzimy Dzień Solidarności i Wolności. Święto, które zostało ustanowione w celu upamiętnienia historycznego zrywu Polaków do wolności i niepodległości z 1980 roku, jest okazją, by przypomnieć sobie, jak było kiedyś i jak jest dzisiaj w Polsce, a także inspiracją dla tych społeczeństw, które nadal żyją w reżimie komunistycznym, do tego, żeby nie ustawać w działaniach na rzecz wolności.

Jednym z krajów, gdzie cały czas komunizm panuje, jest Kuba. Sytuację, jaka panuje w tym kraju nagłaśnia dr Orlando Gutierrez Boronat – urodzony w Hawanie aktywista, koordynator ACR (Assembly of the Cuban Resistance), jednej z najprężniej działających organizacji na rzecz wolności na Kubie. 

Dr Orlando Gutierrez-Boronat jest doktorem filozofii w zakresie studiów międzynarodowych na Uniwersytecie w Miami i absolwentem Florida International University. Od 20 lat pracuje jako profesor historii i nauk politycznych na uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych. 

Podczas ostatniej wizyty w Warszawie, Dr Gutierrez-Boronat, omówił trudną sytuację Kubańczyków w aktualnych czasach. Poniżej przedstawiamy kilka faktów, które warto nagłośnić również w Polsce, chociażby po to, by uświadomić szczególnie młodsze pokolenia, jakimi „prawami” rządzi się ustrój komunistyczny:

Sytuacja polityczna

Struktura reżimu na Kubie opiera się na rodzinie Fidela Castro. Wszyscy główni generałowie sił zbrojnych są albo członkami tej rodziny, albo są z nią powiązani, tworząc specjalną klikę. 

Osoby, które krytykują reżim lub przyłączają się do grup praw człowieka, są rutynowo i w trybie doraźnym zwalniane z pracy.

Reżim komunistyczny stosuje system obozów pracy przymusowej, w których przebywają więźniowie polityczni i inni Kubańczycy.

W ciągu 63 lat komunistycznej dyktatury na Kubie ponad 10% populacji (około 2 milionów ludzi) uciekło z wyspy z powodu represji i braku swobód, kilka tysięcy Kubańczyków zginęło podczas próby ucieczki.

Sytuacja ekonomiczna

Rząd kontroluje 99%, a siły zbrojne około 85% gospodarki.

Nie istnieje publiczna kontrola finansów kraju. Reżim kontroluje kubańskie banki.

Bez wsparcia finansowego ze strony krewnych, mieszkających za granicą, przeżycie milionów Kubańczyków byłoby niemożliwe.

Wolność prasy

Jakakolwiek niezależna prasa jest zakazana, a dziennikarze, którzy nie trzymają się zasad, 

są nękani, zastraszani, atakowani, zatrzymywani, a czasem więzieni.

Akredytacje dziennikarzy zagranicznych są ściśle kontrolowane i szybko cofane w przypadku niekorzystnych relacji na temat reżimu.

Rząd wykorzystuje dostęp do opieki zdrowotnej jako narzędzie do karania przeciwników. Praktyka ta obejmuje atakowanie zarówno dziennikarzy, jak i dysydentów politycznych cierpiących 

na choroby przewlekłe i uniemożliwianie im dostępu do bardzo potrzebnego leczenia.

Reżim całkowicie kontroluje internet w kraju.

Sytuacja wyznaniowa

Kazania wygłaszane w kościołach są częstym celem cenzury rządowej, a niezarejestrowane grupy religijne zgłaszają nękanie i niszczenie ich miejsc kultu przez reżim.

Zapraszamy na wywiady na temat sytuacji na Kubie z aktywistami i ekspertami w tej dziedzinie:


Dr Orlando Gutierrez-Boronat

Urodzony w Hawanie na Kubie w 1965 r., doktor filozofii w zakresie studiów międzynarodowych na Uniwersytecie w Miami i absolwent Florida International University. Od 20 lat pracuje jako profesor historii i nauk politycznych na uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych. Autor ośmiu książek i setek artykułów, które ukazały się w wiodących mediach w USA i za granicą. Współzałożyciel i rzecznik kubańskiej Dyrekcji Demokratycznej (Directorio), jednej z najważniejszych organizacji walczących o demokrację na Kubie. Prelegent na konwencjach i konferencjach na całym świecie na tematy związane z prawami człowieka i dążeniem do demokracji na Kubie. Koordynator Kubańskiego Zgromadzenia Oporu.

Luis Zuñiga

Były dyplomata i były kubański więzień polityczny, który odsiedział 19 lat w więzieniu. Przedstawiciel Stanów Zjednoczonych i Nikaragui przy ONZ w Genewie. Wykładowca spraw kubańskich na uniwersytetach i ośrodkach politycznych na całym świecie. Obecnie częsty gość programów radiowych i telewizyjnych w Stanach Zjednoczonych, a także autor setek artykułów analizujących na bieżąco sytuację polityczną na Kubie.

 

 

Więcej informacji: Karina Grygielska, k.grygielska@agencjafaceit.pl, +48 510 139 575


a7976f4

a7976f4

Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS

Społeczność Serwis społecznościowy branży mediów, reklamy, PR, badań i internetu ZAREJESTRUJ SIĘ