Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2017-11-24

A A A POLEĆ DRUKUJ

Wstydliwe hemoroidy

Ze statystyk wynika, że prawie połowa populacji cierpi z powodu żylaków odbytu. Ale zalewie promil wizyt lekarskich dotyczy tej choroby. Nie leczymy hemoroidów, bo po prostu się wstydzimy pójść z tym do lekarza.

 - Natomiast problem jest dość powaĹźny - mówi Andrzej Kupisz, specjalista chirurgii ogólnej z Humana Medica Omeda w Białymstoku - Ĺťylaki odbytu uznaje się dziś za chorobę cywilizacyjną. Wiąże się bowiem z trybem Ĺźycia, który jest  dominujący w naszym społeczeństwie. Objawia się głównie u osób, które mają tzw. siedzącą pracę, a więc u kierowców, urzędników, pracowników korporacji. Wynika przede wszystkim z niewłaściwego odĹźywiania się, diety ubogiej w warzywa i błonnik, otyłości. Wpływ na jej wystąpienie moĹźe mieć teĹź np. noszenie wyszczuplającej bielizny.

Według WHO (World Health Organization) dotyczy ponad 70 proc kobiet w ciąży i po porodzie oraz ponad 50 proc. osób starszych, po 50 roku Ĺźycia. Ale obserwujemy, Ĺźe coraz częściej hemoroidy dokuczają teĹź młodym ludziom, szczególnie tym, którzy większość czasu spędzają przy komputerze, Ĺźywią się śmieciowym jedzeniem i nie lubią się ruszać. 

Hemoroidy, w terminologii medycznej nazywa się guzkami krwawniczymi. Są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu, poniewaĹź odgrywają bardzo waĹźną rolę w procesie wydalania. Dopiero w stanie zapalnym wywołują bolesne dolegliwości. Zaczyna się od objawów, które łatwo zbagatelizować: swędzenia i pieczenia w okolicy odbytu, dyskomfortu podczas defekacji. Jest to pierwsza faza choroby i moĹźna ją na tym etapie wyleczyć nieinwazyjnymi metodami.

Jednak wielu ludzi wstydzi się przyjść z tym do lekarza. Kurują się na własną rękę, metodą prób i błędów, stosując środki (maści i kremy) dostępne w aptece bez recepty, ale niekoniecznie skuteczne. Poza tym powyĹźsze objawy mogą pojawiać się przy innych schorzeniach odbytu i bardzo waĹźne jest wczesne rozpoznanie choroby i wdroĹźenie właściwego leczenia. Choroba hemoroidalna ma cztery stopnie zaawansowania. Pacjent w gabinecie proktologa pojawia się zazwyczaj dopiero wtedy kiedy odczuwa bardzo silny ból i zaczyna krwawić z odbytu.

- Jest to przewaĹźnie III stopień choroby, kiedy hemoroidy wypadają na zewnątrz, ale moĹźna je jeszcze umieścić na powrót w kanale analnym lub stopień IV, kiedy jest to juĹź niemoĹźliwe - wyjaśnia Andrzej Kupisz z Humana Medica Omeda. - Warto jednak dodać, Ĺźe Ĺźylaki odbytu moĹźna całkowicie wyleczyć. Ale im wcześniej się zacznie, tym szanse powodzenia są większe.

Chorobę diagnozuje się badaniem palpacyjnym odbytnicy lub poprzez anoskopię, rektoskopię lub kolonoskopię. Metody polegają na dokładnych oględzinach stanu odbytnicy (palcem, przy uĹźyciu wziernika lub endoskopu). Przeprowadza się je bez potrzeby znieczulenia. MoĹźna teĹź pobrać próbki tkanek.  Badania trwają do 20 minut i są bezbolesne. 

Do niedawna najczęstszą metodą leczenia Ĺźylaków odbytu była klasyczna operacja, polegająca na  wycięciu wypadających guzków krwawniczych (wraz z błoną śluzową), podkłuciu tętnic odcinkowych oraz załoĹźeniu opatrunku. Jednak jak wynika z opracowań medycznych wskazania do niej są jedynie w około 5 procentach przypadków. 

-  Szczególną uwagę przykładamy więc do leczenia zachowawczego oraz technik małoinwazyjnych, takich jak elektrokoagulacja, krioterapia zabieg gumkowania metodą Barrona lub teĹź aparatem HEMORON. Stosujemy równieĹź metody łączone - mówi dr Kupisz. - Dopiero w ostateczności proponujemy leczenie chirurgiczne.

Operacja wykonywana jest w warunkach ambulatoryjnych lub szpitalnych. PrzewaĹźnie wymaga tylko jednodniowego pobytu w szpitalu, chyba, Ĺźe proktolog zdecyduje inaczej. Namawiam jednak pacjentów, by porzucili wstyd i zgłaszali się do nas jak najwcześniej. 

Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS

Społeczność Serwis społecznościowy branży mediów, reklamy, PR, badań i internetu ZAREJESTRUJ SIĘ