Irlandia wszczyna dochodzenie w sprawie platformy X. Chodzi o naruszenie DSA

Irlandzki organ nadzoru mediów Coimisiun na Mean wszczął dochodzenie w sprawie naruszenia ustawy o usługach cyfrowych przez platformę społecznościową X, należącą do miliardera Elona Muska. Może ona zostać ukarana grzywną w wysokości do 6 proc. swoich rocznych obrotów.

Justyna Dąbrowska-Cydzik
Justyna Dąbrowska-Cydzik
Udostępnij artykuł:
Irlandia wszczyna dochodzenie w sprawie platformy X. Chodzi o naruszenie DSA
Logo X

Śledztwo ma na celu sprawdzenie, czy użytkownicy mają możliwość odwołania się od decyzji X, dotyczącej nieusuwania treści po tym, gdy zgłoszą oni, że ich zdaniem doszło do naruszenia zasad korzystania z platformy. Dochodzenie ma także sprawdzić, czy istnieje wewnętrzny mechanizm rozpatrywania skarg w X, który jest łatwo dostępny i przyjazny dla użytkowników.

Chodzi o naruszenie DSA

Sprawa ta jest pierwszym dochodzeniem prowadzonym przez Coimisiun na Mean na podstawie unijnego aktu prawnego o usługach cyfrowych (DSA). Zostało ono wszczęte po przekazaniu obaw wyrażonych przez Zespół nadzoru platform, który jest częścią organu regulacyjnego, popartych przez organizację pozarządową HateAid oraz skargę użytkownika. HateAid - to organizacja non-profit z siedzibą w Berlinie, która zajmuje się walką z przemocą cyfrową.

Organ nadzoru powołuje się na artykuł 20 ustawy DSA, stanowiący, że użytkownikom należy zapewnić dostęp do skutecznego wewnętrznego systemu rozpatrywania skarg, który umożliwi ich składanie, w związku z niektórymi decyzjami podejmowanymi przez platformy internetowe.

Do tej pory platforma X nie udzieliła komentarza w tej sprawie.

Źródło: PAP

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Byli prekursorami naziemnej telewizji cyfrowej. Za 8 lat mogą ją wyłączyć

Byli prekursorami naziemnej telewizji cyfrowej. Za 8 lat mogą ją wyłączyć

Disney+ w gorszej jakości w części Europy. Zmiana obejmie Polskę?

Disney+ w gorszej jakości w części Europy. Zmiana obejmie Polskę?

Polski nadawca pracuje nad własną platformą streamingową. "Najwyższy priorytet"

Polski nadawca pracuje nad własną platformą streamingową. "Najwyższy priorytet"

Wątpliwości ws. przejęcia właściciela TVN. Ekspertka: Dojdzie do próby "wybicia zębów"

Wątpliwości ws. przejęcia właściciela TVN. Ekspertka: Dojdzie do próby "wybicia zębów"

VML Poland Agencją Roku w kategorii Experience na Cannes Lions

VML Poland Agencją Roku w kategorii Experience na Cannes Lions

Na YouTube wraca "Farma Bagiego". Influencer porozumiał się z Polsatem

Na YouTube wraca "Farma Bagiego". Influencer porozumiał się z Polsatem