KRRiT podzieliła pieniądze z abonamentu. Apel ws. likwidacji mediów publicznych

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała o podziale środków abonamentowych w 2026 roku. Jak informuje Wirtualnemedia.pl członek KRRiT prof. Tadeusz Kowalski, do Telewizji Polskiej trafi 308 mln zł, a Polskie Radio i rozgłośnie regionalne otrzymają po około 148 mln zł.

Adrian Gąbka
Adrian Gąbka
Udostępnij artykuł:
KRRiT podzieliła pieniądze z abonamentu. Apel ws. likwidacji mediów publicznych
Główna siedziba TVP

Według Rady wpływy z abonamentu RTV w przyszłym roku mają wynieść 603 mln 313 tys. zł. W 2024 roku regulator identycznie podzielił środki abonamentowe. Zapadła wtedy decyzja, że do TVP trafi 51 proc. puli, a do Polskiego Radia i rozgłośni regionalnych po 24,5 proc.

W czerwcu informowaliśmy, że od 2026 roku opłata za abonament radiowo-telewizyjny w przypadku samego odbiornika radiowego wzrośnie z 8,70 zł do 9,50 zł. Jeśli ktoś posiada telewizor, to opłata wzrośnie z 27,30 zł do 30,50 zł miesięcznie. KRRiT tłumaczyła to ustawowym obowiązkiem waloryzacji.

TVP otrzymała 23,5 mln zł z depozytu sądowego

Po zmianach w mediach publicznych w grudniu 2023 roku KRRiT zdecydowała o zawieszeniu wypłat środków abonamentowych, a następnie przekazywała pieniądze do depozytów sądowych. Otrzymywały je tylko spółki, w których zakończyła się procedura odwoławcza. Dopiero od jesieni 2024 roku regulator zaczął wypłacać pieniądze wszystkim spółkom.

W sierpniu prof. Kowalski wyliczył, że w depozytach wciąż pozostaje 427 mln zł z trzech pierwszych kwartałów 2024 roku. KRRiT wypłaca te środki spółkom, których postępowania sądowe zakończyły się prawomocnymi wyrokami. W środę zapadła decyzja, że TVP otrzyma 23 mln 562 tys. zł, Radio Szczecin otrzyma dwie transze zaległych środków abonamentowych (2 mln 342 tys. zł i 687 tys.), natomiast Radio Gdańsk 692 tys. 150 zł.

Apel o zakończenie likwidacji

KRRiT zwróciła się też do ministra kultury i dziedzictwa narodowego z apelem o niezwłoczne zakończenie procesu likwidacji mediów publicznych "w związku z sytuacją wokół bezpieczeństwa państwa". Uchwała regulatora w tej sprawie po naruszeniu przez rosyjskie drony polskiej przestrzeni powietrznej została przyjęta jednomyślnie.

– Szczególnie w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa państwa media publiczne będące elementem infrastruktury krytycznej są zobligowane do przekazywania szybkiej, rzetelnej i pełnej informacji obywatelom Polski. KRRiT, w związku z zaistniałą sytuacją, analizuje możliwości zgodnego z prawem przekazania środków abonamentowych dla mediów publicznych. Środki te są aktualnie na rachunku depozytowym Ministerstwa Finansów – czytamy w stanowisku regulatora.

Jak informowaliśmy kilka miesięcy temu, koalicja rządząca może wykorzystać Radę Mediów Narodowych do wybrania pełnoprawnych zarządów mediów publicznych. Po odwołaniu z RMN Krzysztofa Czabańskiego i powołaniu Wojciecha Króla, obóz rządzący ma większość w tym gremium. Wcześniej jednak resort kultury musiałby wycofać się z likwidacji.

W środę KRRiT wysłuchała też informacji o sytuacji w mediach publicznych i wpływach abonamentowych. – KRRiT zapoznała się z planami programowo-finansowymi jednostek publicznej radiofonii i telewizji. Krytycznie oceniła ograniczenie problematyki regionalnej w rozgłośniach regionalnych Polskiego Radia, zmniejszenie warstwy słownej w Polskim Radiu 24 oraz redukcję czasu pasm rozłącznych w ośrodkach regionalnych TVP – informuje regulator.

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Netflix pokazał zwiastun "Lalki". Znamy datę premiery

Netflix pokazał zwiastun "Lalki". Znamy datę premiery

Polskie wersje kanałów AXN mogą nadawać przez kolejne pięć lat

Polskie wersje kanałów AXN mogą nadawać przez kolejne pięć lat

Byli prekursorami naziemnej telewizji cyfrowej. Za 8 lat mogą ją wyłączyć

Byli prekursorami naziemnej telewizji cyfrowej. Za 8 lat mogą ją wyłączyć

Disney+ w gorszej jakości w części Europy. Zmiana obejmie Polskę?

Disney+ w gorszej jakości w części Europy. Zmiana obejmie Polskę?

Polski nadawca pracuje nad własną platformą streamingową. "Najwyższy priorytet"

Polski nadawca pracuje nad własną platformą streamingową. "Najwyższy priorytet"

Wątpliwości ws. przejęcia właściciela TVN. Ekspertka: Dojdzie do próby "wybicia zębów"

Wątpliwości ws. przejęcia właściciela TVN. Ekspertka: Dojdzie do próby "wybicia zębów"