Krzysztof Czabański o tekście „Super Expressu”: to haniebny paszkwil, nie jestem resortowym dzieckiem

„Super Express” w piątek ujawnił, że ojciec Krzysztofa Czabańskiego, posła PiS i przewodniczącego Rady Mediów Narodowych, przez wiele lat współpracował z PRL-owskimi służbami. - Historia mojego ojca nie jest moją historią. Od wczesnego dzieciństwa wychowywała mnie samotnie moja śp. Mama. Z autorami paszkwili spotkam się w sądzie – zapowiedział Czabański.

tw
tw
Udostępnij artykuł:
Krzysztof Czabański o tekście „Super Expressu”: to haniebny paszkwil, nie jestem resortowym dzieckiem
Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański, Foto: Wojciech Kusiński/PR

W piątkowym wydaniu „Super Expressu” opisano akta IPN-u, według których ojciec Krzysztofa Czabańskiego od drugiej połowy lat 40. do połowy lat 80. jako źródło informacji z PRL-owskimi służbami - najpierw z Urzędem Bezpieczeństwa, a potem Służbą Bezpieczeństwa. Podano, że trzy teczki jego współpracy zawierają m.in. doniesienia, raporty oraz pokwitowania odbioru 500 i 1000 zł od funkcjonariuszy MSW.

Tekst o tym jest zapowiadany na pierwszej stronie „SE” stwierdzeniem: „Resortowe dziecko rządzi polskimi mediami”. Nawiązano w ten sposób do cyklu trzech książek Doroty Kani, Jerzego Targalskiego i Macieja Marosza „Resortowe dziecko” opisujących powiązania rodzinne różnych osób ze środowiska mediów, polityki i służb z instytucjami PRL-owskimi.

W piątek doniesienia „Super Expressu” opisało wiele serwisów internetowych.

Popołudniu do tych informacji Krzysztof Czabański odniósł się na Twitterze. - W związku z dzisiejszymi haniebnymi tekstami na mój temat różnych brukowców w prasie i internecie oświadczam, że historia mojego ojca nie jest moją historią. Od wczesnego dzieciństwa wychowywała mnie samotnie moja śp. Mama. Z autorami paszkwili spotkam się w sądzie - napisał.

Krzysztof Czabański w latach 1967-1980 należał do PZPR (pracował wtedy m.in. w „Sztandarze Młodych”,, „Literaturze” i „Kulturze”), a zaraz potem wstąpił do „Solidarności”. W latach 80. był związany m.in.z prasą podziemną, a w latach 90. był m.in. zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Solidarność”, redaktorem naczelnym „Expressu Wieczornego”, prezesem Polskiej Agencji Prasowej i przewodniczącym Komisji Likwidacyjnej RSW Prasa-Książka-Ruch. Jako publicysta współpracował z wieloma tytułami prasowymi.

Od połowy 2006 roku do stycznia 2009 roku był prezesem Polskiego Radia, a od października 2007 do lipca 2009 roku członkiem rady nadzorczej Telewizji Polskiej. W 2011 roku bez powodzenia startował z listy PiS do Sejmu, za to w 2015 roku uzyskał mandat posła i został powołany na funkcję wiceministra kultury. Zrezygnował z niej w lipcu 2016 roku, po tym jak z rekomendacji PiS został powołany przez Sejm do Rady Mediów Narodowych.

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Ziętara zginął, bo był dziennikarzem. Kto i dlaczego straszy teraz media, które o tym piszą?

Ziętara zginął, bo był dziennikarzem. Kto i dlaczego straszy teraz media, które o tym piszą?

KRRiT przedłuża koncesje. Chodzi m.in. o stacje Polsatu i Canal+

KRRiT przedłuża koncesje. Chodzi m.in. o stacje Polsatu i Canal+

Polsat Box udostępnił za darmo wiele kanałów

Polsat Box udostępnił za darmo wiele kanałów

Współpracownica Agory bez pieniędzy po porodzie? Firma odpowiada "Solidarności"

Współpracownica Agory bez pieniędzy po porodzie? Firma odpowiada "Solidarności"

KRRiT zaakceptowała plany mediów publicznych. Co z likwidacją kanałów TVP?

KRRiT zaakceptowała plany mediów publicznych. Co z likwidacją kanałów TVP?

Dwa nowe tytuły w ofercie InPostu. Zamówisz je do Paczkomatu

Dwa nowe tytuły w ofercie InPostu. Zamówisz je do Paczkomatu