Czy warto zatrudnić małoletnie dziecka w firmie? Stracisz na podatku

Twoje dziecko chce dorobić w wakacje do kieszonkowego? Jeśli jest małoletnie, nie przyjmuj go do pracy w swojej firmie. Nie warto tego robić, bo jego wynagrodzenia nie będzie można zaliczyć do kosztów podatkowych.

masz / isb / pr
masz / isb / pr
Udostępnij artykuł:

Zatrudnianie rodziny w firmie osoby fizycznej reguluje art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci. Zakaz ten dotyczy również działalności prowadzonej w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej. W tym przypadku nie zalicza się do kosztów podatkowych wartości pracy małżonków i małoletnich dzieci wspólników. Jeśli zatem dziecko jest małoletnie, wydatki poniesione przez rodzica-przedsiębiorcę na jego wynagrodzenie nie zmniejszą firmowego podatku. Kwoty te nie mogą być zaliczone do kosztów podatkowych. Nie ma kosztów – jest wyższy podatek Brak możliwości zaliczenia do kosztów takich kwot oznacza, że w przypadku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej małoletniego dziecka, wypłata wynagrodzenia na jego rzecz nie pomniejszy dochodu do opodatkowania przedsiębiorcy. Z drugiej strony wypłata wynagrodzenia  spowoduje powstanie przychodu do opodatkowania po stronie osoby zatrudnionej, co oznacza obowiązek odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy oraz ewentualnie obowiązki  w zakresie ubezpieczeń społecznych. Inaczej jest w przypadku dziecka pełnoletniego Podejmując więc decyzję o zatrudnieniu dziecka trzeba dobrze rozważyć, czy nam się to opłaca. Z punktu widzenia optymalizacji podatkowej warto raczej poszukać małoletniemu dziecku pracy u innego przedsiębiorcy, bo ten będzie miał możliwość rozliczenia kosztów z tego tytułu, a u siebie zatrudnić… dziecko pełnoletnie. W tym przypadku ustawa o PIT nie wprowadza żadnych ograniczeń. Takie dziecko może być więc zatrudnione w rodzinnej firmie, a jego pensja zaliczona do kosztów uzyskania przychodów.   Joanna Szlęzak-Matusewicz, Tax Care

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Newsy tv w internecie. TVN24 liderem, ale to Republika przyciąga na trzy razy dłużej

Newsy tv w internecie. TVN24 liderem, ale to Republika przyciąga na trzy razy dłużej

Sześć reklam sprzed lat, które pamiętamy do dziś. Jak powstawały?

Sześć reklam sprzed lat, które pamiętamy do dziś. Jak powstawały?

Walka telewizyjnych sylwestrów. Kto wypadł najlepiej? [OPINIA]

Walka telewizyjnych sylwestrów. Kto wypadł najlepiej? [OPINIA]

Biała flaga Kanału Zero przed Kamratami (FELIETON)

Biała flaga Kanału Zero przed Kamratami (FELIETON)

Nasze bezpieczeństwo energetyczne wymaga ochrony infrastruktury gazowej i przeciwdziałania dezinformacji. Jak robi to GAZ-SYSTEM?
Materiał reklamowy

Nasze bezpieczeństwo energetyczne wymaga ochrony infrastruktury gazowej i przeciwdziałania dezinformacji. Jak robi to GAZ-SYSTEM?

TVP przebija Republikę. Naprawdę pokaże mecze NBA

TVP przebija Republikę. Naprawdę pokaże mecze NBA