Dlaczego zapamiętujemy reklamy outdoorowe?

Na outdoorze najbardziej zapadają nam w pamięć reklamy zaskakujące, zabawne i zawierające charakterystyczne hasła - wynika z badania ZenithOptimedia wśród polskich internautów. Natomiast najsłabiej zapamiętujemy przekazy wzbudzające strach i zdenerwowanie.

Tomasz Wojtas / tw
Tomasz Wojtas / tw
Udostępnij artykuł:

Wśród ankietowanych przez ZenithOptimedia polskich internautów 17 proc. deklaruje, że przypomina sobie jakąś reklamę lub serię reklam outdoorowych, które szczególnie utkwiły im w pamięci. Pod tym względem zewnętrzne nośniki są skuteczniejszym medium reklamowym niż prasa  i internet, natomiast słabszym od telewizji.

Prawie 30 proc. internautów, którym zapadła w pamięć jakaś reklama outdoorowa, wyrażają zdecydowane przekonanie, że stało się tak, ponieważ była ich rozbawiła. Dla 28 proc. takich respondentów najważniejsza jest obecność w przekazie elementu zaskoczenia, a dla 26 proc. - charakterystycznego hasła reklamowego. 23 proc. ankietowanych jest przeświadczonych, że zapamiętali reklamę zewnętrzną, ponieważ odwoływała się do prawdziwych sytuacji.

Ogółem jednak więcej polskich internautów ocenia, że poszczególne elementy i cechy przekazu reklamowego na outdoorze nie wpływają na jego utrwalenie w świadomości, niż że w tym pomagają. I tak 82 proc. użytkowników sieci jest przeświadczonych, że najsłabiej zapadły im w pamięć reklamy zewnętrzne wywołujące strach. 79 proc. takich respondentów wskazuje w tym kontekście przekazy irytujące, 77 proc. - z oczywistych względów mało prawdopodobne - zawierające charakterystyczną piosenkę.

19 proc. internautów pamiętających jakąś reklamę outdoorową wymieniało layouty reklamujące sklepy (najczęściej Media Markt). 13 proc. ankietowanych, który zapamiętał treść jakiegoś billboardu lub innego nośnika zewnętrznego, wymieniało reklamy odzieży (najczęściej bielizny intimissimi i Triumph), a 12 proc. - reklamę sieci telefonicznej (najczęściej Netii).

Badanie opinii Polaków na temat czynników wpływających na zapamiętywanie reklam radiowych zostało zrealizowane przez dom mediowy ZenithOptimedia w ramach projektu DriveR. Ankiety internetowe objęły grupę 497 osób, z których dwie trzecie to kobiety, a 60 proc. ma wyższe wykształcenie.

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Hagi Cosmetics stawia na agencję Friends&Brands

Hagi Cosmetics stawia na agencję Friends&Brands

Parlament Europejski o zagrożeniach w social mediach i ze strony AI

Parlament Europejski o zagrożeniach w social mediach i ze strony AI

Netflix ujawnił plany na 2026 rok. Co zobaczymy?

Netflix ujawnił plany na 2026 rok. Co zobaczymy?

Przemysław Bryk przeszedł z Salestube do agencji Artegence

Przemysław Bryk przeszedł z Salestube do agencji Artegence

Przejęcie producenta automatów paczkowych. SwipBox z nowym właścicielem

Przejęcie producenta automatów paczkowych. SwipBox z nowym właścicielem

Właściciel na stałe szefem Red Carpet Media Group

Właściciel na stałe szefem Red Carpet Media Group