W środę 15 maja ruszył konkurs Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dotyczący dwóch wolnych miejsc na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. W ogłoszeniu zapisano, że nowe stacje MUX-8 będą mogły być nadawane zarówno w wysokiej rozdzielczości, jak i standardowej.
Pod koniec 2024 roku nadawcy Zoom TV (Grupa Kino Polska) i Metro (TVN Warner Bros. Discovery) zdecydowali, że nie będą składać wniosków o przedłużenie ich koncesji naziemnych. Oba kanały mają kontynuować nadawanie w środowisku kablowo-satelitarnym, ale już na podstawie innych koncesji. Opuszczą MUX-8 pod koniec grudnia.
W ogłoszeniu zapisano dwa standardy nadawania
W kwietniu KRRiT uzgodniła ogłoszenie konkursowe. Pod koniec zeszłego miesiąca Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy regulatora poinformowała na konferencji, że postępowanie już ruszyło. Ogłoszenie szefa KRRiT ukazało się w Monitorze Polskim dopiero 15 maja. Od tego dnia nadawcy mają 45 dni na złożenie wniosków.
W przeciwieństwie do konkursów dotyczących miejsc na MUX-8 z zeszłego roku, tym razem można zgłaszać wnioski dotyczące kanałów wyspecjalizowanych i uniwersalnych (w zeszłym roku jedynie kanałów tematycznych). Podobnie jak w poprzednich konkursach niemożliwe jest złożenie wniosku o rozszerzenie koncesji satelitarnej lub kablowej o emisję naziemną.
Kanały mają być rozpowszechniane codziennie przez 24 godziny na dobę i oznaczane nazwą określoną w koncesji. Muszą być oferowane odbiorcom bezpłatnie. – Programy będą rozpowszechniane w sygnale ogólnopolskiego multipleksu MUX-8 w standardzie DVB-T w systemie standardowej rozdzielczości lub w standardzie DVB-T2 w systemie wysokiej rozdzielczości – czytamy w ogłoszeniu.
Ósmy multipleks jest ostatnim ogólnopolskim, który nadaje w starym standardzie DVB-T. Emitel jest gotowy rozpocząć migrację do standardu DVB-T2/HEVC, który pozwoli na emisję w HD. Aby to było możliwe, KRRiT musi zaakceptować takie zmiany w koncesjach wszystkich stacji z MUX-8.
Nastąpiło to już w przypadku: WP, Nowej TV, ViDoc TV, Republiki i wPolsce24. Stosownych wniosków nie złożyli nadawcy Zoom TV i Metro. Do zmiany standardu i poprawy jakości stacji z ósmego multipleksu dojdzie więc prawdopodobnie po opuszczeniu przez te stacje MUX-8. To 29 grudnia 2025 roku.
– Programy TV będą rozpowszechniane w standardzie DVB-T co najmniej do dnia, w którym wszystkie koncesje dopuszczać będą możliwość rozpowszechniania Programów TV w standardzie DVB-T2. Programy TV będą rozpowszechniane w standardzie DVB-T2 najwcześniej od dnia, w którym Koncesje dopuszczać będą możliwość rozpowszechniania programów TV w standardzie DVB-T2 – czytamy w ogłoszeniu.
Kto może wystartować w konkursie?
Poprzedni konkurs dotyczący MUX-8 wygrały Republika i wPolsce24. Przepadły wówczas wnioski związanej z Grupą MWE Networks spółki Polskie Wolne Media (Polska24) i węgierskiej firmy TV2 Media (PTV). Wojewódzki Sąd Administracyjny po odwołaniu pierwszego z podmiotów uchylił decyzję koncesyjną KRRiT. Szef KRRiT zapowiedział odwołanie do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Postępowanie przed NSA może potrwać nawet kilka lat. Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski twierdzi, że w tym czasie koncesje Republiki i wPolsce24 obowiązują. Grupa MWE Networks nie zdecydowała jeszcze czy wystartuje w nowym konkursie KRRiT. Zamierza ubiegać się jednak o odszkodowanie po przegraniu pierwszego. Startu w postępowaniu nie wykluczają TV2 Media i Republika (Republika Plus).
MUX-8 jest nadawany w zakresie VHF, a nie w UHF, jak pozostałe. Wielu odbiorców wymaga bardziej rozbudowanej instalacji antenowej. W zeszłym roku 10-letnia koncesja naziemna kosztowała blisko 18 mln zł (płatne w corocznych ratach). Do tego trzeba doliczyć opłaty na rzecz Emitela, około 10 mln zł rocznie. Nie udźwignął ich nadawca ViDoc TV, którego emisja naziemna od 14 lutego jest zawieszona.