Michnik, Gierszewski, Kolarska-Bobińska i Koźmiński z Nagrodami Lewiatana

Kapituła Nagród Lewiatana i zarząd Konfederacji Lewiatan uhonorowały w tym roku cztery osoby: Leszka Gierszewskiego, Lenę Kolarską-Bobińską, Andrzeja Koźmińskiego i Adama Michnika. Nagrody wręczono w poniedziałek w warszawskiej Filharmonii Narodowej.

łb
łb
Udostępnij artykuł:

Leszek Gierszewski, założyciel firmy Drutex, otrzymał Nagrodę im. Andrzeja Wierzbickiego dla wyróżniającego się przedsiębiorcy. Wyróżnienie przyznano mu za pokazanie, że wizja, spokój i determinacja pozwalają osiągnąć najbardziej śmiałe cele biznesowe.

Gierszewski powiedział, że nagroda jest ukłonem w kierunku jego ponad dwóch tysięcy pracowników zatrudnionych w firmie na umowę o pracę. „Gdyby nie oni nie byłoby mnie tutaj (…). Do czego sprowadza się moja rola? Do tego, żeby wiedzieć, kiedy powiedzieć +tak+, a kiedy +nie+ - i to tak naprawdę w sprawach tylko zasadniczych” - oświadczył.

Nagroda im. Władysława Grabskiego dla osobistości życia publicznego trafiła w ręce prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej. Minister nauki i szkolnictwa wyższego otrzymała nagrodę za wyznaczanie standardów służby publicznej, opartych na wiedzy, pracowitości i bezkompromisowości.

Lena Kolarska-Bobińska powiedziała, że wyróżnienie to jest dla niej wyjątkowe, bowiem pozwoliło jej znaleźć się w gronie osób wybitnych. Minister podkreśliła, że głos środowiska przedsiębiorców jest ważny, jest szczególnie ważny, ponieważ jest to głos oparty o badania, ekspertyzy i analizy. Jej zdaniem wyróżnienie ma też znaczenie symboliczne, bowiem dotyczy związków nauki z biznesem i przedsiębiorczością.

„To jest podkreślenie roli edukacji w rozwoju gospodarki” - oceniła Kolarska-Bobińska. Według niej oparcie gospodarki o wiedzę i innowacyjność wymaga stworzenia spójnego systemu, co jest jednym z większych wyzwań. „Dlatego chciałam prosić przedsiębiorców o zrozumienie, że naukowcy często myślą inaczej, mają inne podejście do świata (…), inne poczucie czasu, ale bez nich gospodarka nie wejdzie na zupełnie nowy etap rozwoju” - mówiła.

Nagrodą specjalną zarząd Lewiatana uhonorował prof. Andrzeja Koźmińskiego, długoletniego rektora Akademii Leona Koźmińskiego, za udowodnienie, że prywatne szkolnictwo wyższe może być wzorem działania dla całego systemu kształcenia w Polsce.

„Dzięki rozwojowi prywatnego biznesu wydostajemy się stopniowo z pułapki średniego dochodu” - wyjaśnił Koźmiński. Dodał, że firmy muszą coraz bardziej konkurować, w związku z tym zwracają się do polskiej nauki po rozwiązania technologiczne i konkretne kwalifikacje inżynierskie, finansowe i menedżerskie.

Wyróżnienie „za odważne myślenie”, przyznane przez Konfederację Lewiatan i Fundację na Rzecz Myślenia im. Barbary Skargi, odebrał redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” Adam Michnik.

Michnik podkreślił, że odbiera zaszczytne wyróżnienie w imieniu całego zespołu „Gazety Wyborczej” i w imieniu „Gazety” za nie dziękuje. - Gazeta od początku chciała być czymś więcej niż po prostu źródłem informacji, czy sposobem zarabiania pieniędzy. Myśmy chcieli być jedną z instytucji polskiej demokracji. Czy nam się to powiodło, to nie nam oceniać oczywiście - zaznaczył.

Nagrody wręczono w poniedziałek podczas uroczystej gali w Filharmonii Narodowej.

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

W Republice Kłeczek z Sasinem morsują i siedzą w saunie. "Tydzień przygotowywał się do odcinka"

W Republice Kłeczek z Sasinem morsują i siedzą w saunie. "Tydzień przygotowywał się do odcinka"

Wraca Luiza Jurgiel-Żyła. Została rzeczniczką prasową Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego

Wraca Luiza Jurgiel-Żyła. Została rzeczniczką prasową Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego

Kolejny kraj chce blokady social mediów dzieciom

Kolejny kraj chce blokady social mediów dzieciom

Związkowcy dogadali się z Agorą. Przed zwolnieniami będą dobrowolne odejścia

Związkowcy dogadali się z Agorą. Przed zwolnieniami będą dobrowolne odejścia

O decyzjach klientów galerii handlowych i wykorzystaniu reklamy
Materiał reklamowy

O decyzjach klientów galerii handlowych i wykorzystaniu reklamy

Naczelny "Die Welt" odchodzi. Zarzuty po imprezie firmowej z alkoholem

Naczelny "Die Welt" odchodzi. Zarzuty po imprezie firmowej z alkoholem