Orange i T-Mobile do 2020 roku chcą zwiększyć pojemność 4G LTE o 40 proc.

Orange Polska zawarł porozumienie z T-Mobile Polska, którego celem jest lepsze wykorzystanie dostępnych zasobów pasma radiowego i zwiększenie pojemności sieci 4G LTE o blisko 40 proc. do 2020 r. Ponadto pomarańczowy operator zamierza dalej zwiększać i rozbudowywać stacje bazowe.

km
km
Udostępnij artykuł:

Jak podaje Orange Polska, w 2017 r. transfer danych w jego sieci mobilnej podwoił się. Za większość wzrostu odpowiada sieć 4G LTE - transfer zwiększył się w tym czasie ponad trzykrotnie, a trend ten utrzymywał się także w I kwartale 2018 r., gdy wzrost rok do roku był dwukrotny.

- Ponieważ znaczące ilości częstotliwości nadal są przeznaczone do obsługi starszych technologii - 2G i 3G - Orange Polska zdecydował, że prócz budowy nowych stacji i rozbudowy sieci 4G LTE w oparciu o wygrane w aukcji pasma 800 MHz i 2600 MHz, przeprowadzi również optymalizację wykorzystania zasobów częstotliwości - czytamy w komunikacie.

grafika

Pierwsza ze zmian obejmuje zamianę wykorzystywanych wspólnie z T-Mobile Polska 15 MHz w częstotliwości 1800 MHz na dwie niezależne nośne po 10 MHz. Ma to pozwolić w krótkim czasie na zwiększenie pojemności sieci 4G LTE w tym paśmie o ok. 1/3. Drugim elementem optymalizacji będzie uruchomienie LTE w paśmie 2100 MHz. Orange Polska przeznaczy na to 10 MHz wykorzystywanych do tej pory przez sieć 3G.

grafika

- Obydwie zmiany umożliwią agregację nawet czterech tzw. pasm nośnych, co przełoży się na pojemność sieci i wyższą prędkość transferu. Łączna ilość pasma jaką firma przeznacza na usługi LTE wzrośnie do 45 MHz. Jednocześnie, by utrzymać jakość sieci 3G, wykorzystywane wspólnie z T-Mobile 4,2 MHz na usługi UMTS900 także zostaną zamienione na dwie niezależne nośne o szerokości 4,2 MHz - informuje Orange Polska.

Zmiana w wykorzystaniu pasma w częstotliwości 900 MHz ma nastąpić do końca 2018 r., a w częstotliwości 1800 MHz – do 2019-2020 r.

Jak podaje Orange Polska, porozumienie z T-Mobile Polska nie oznacza zakończenia współpracy w ramach Networks!, a jedynie odejście od współpracy w modelu współkorzystania pasma (tzw. MOCN, ang. Multi-Operator Core Network). Operatorzy nadal będą współdzielić infrastrukturę (dostęp do sieci radiowej) w modelu MoRAN (ang. Mobile Operator Radio Access Network). "Klienci nie stracą więc dostępu do stacji bazowych, lecz będą korzystać z lepszej jakości sieci." - zapewnia Orange Polska.

Pomarańczowy operator podkreśla, że zmiany w wykorzystaniu pasma wpisują się w konsekwentnie realizowany proces rozbudowy i zwiększania pojemności sieci mobilnej. W 2017 r. liczba stacji bazowych z 4G LTE, z których mogą korzystać klienci Orange Polska przekroczyła 10 tys., a liczba stacji bazowych obsługujących agregację pasm 4G LTE sięgnęła blisko 4 tys.

W I kwartale 2018 r. Orange Polska wypracował 674 mln zł zysku EBITDA. Przychody grupy wyniosły 2,71 mld zł i były niższe o 1,8 proc. niż rok wcześniej. Strata netto Orange Polska wyniosła 50 mln zł. Liczba użytkowników mobilnych po spadku osiągnęła poziom ponad 14,36 miliona.

T-Mobile Polska miał na koniec marca br. 10,51 miliona klientów, w tym 6,99 miliona abonentów (294 tys. więcej niż rok wcześniej). W I kwartale operator zanotował spadek wpływów o 0,2 proc. oraz skorygowanego zysku EBITDA o 7 proc., do czego przyczynił się głównie braku opłat za roaming w Unii Europejskiej

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Nadużywanie smartfonów przez rodziców szkodzi nastolatkom

Nadużywanie smartfonów przez rodziców szkodzi nastolatkom

Znany kabareciarz kolejnym uczestnikiem "Tańca z gwiazdami"

Znany kabareciarz kolejnym uczestnikiem "Tańca z gwiazdami"

Australia podnosi kary za łamanie zakazu social mediów dla dzieci. Mają wynieść nawet 99 mln dol.

Australia podnosi kary za łamanie zakazu social mediów dla dzieci. Mają wynieść nawet 99 mln dol.

Rusza Wimbledon z Igą Świątek i Mają Chwalińską. Gdzie oglądać?

Rusza Wimbledon z Igą Świątek i Mają Chwalińską. Gdzie oglądać?

Prowadząca "Love Is Blind: Polska" w nowym show TVN

Prowadząca "Love Is Blind: Polska" w nowym show TVN

Play: Klient z domem, pakietem TV i światłowodem "jest pożeraczem danych"

Play: Klient z domem, pakietem TV i światłowodem "jest pożeraczem danych"