Andrzej Poczobut: nie czuję się bohaterem

Andrzej Poczobut odbierając Order Orła Białego powiedział, że nie czuje się bohaterem, że jest zwykłym człowiekiem, który żyjąc w nieprzyzwoitych czasach próbuje zachować się przyzwoicie. Dla mnie bohaterami tej historii są żołnierze AK, o gloryfikację których byłem oskarżony - powiedział.

Justyna Dąbrowska-Cydzik
Justyna Dąbrowska-Cydzik
Udostępnij artykuł:
Andrzej Poczobut: nie czuję się bohaterem
Andrzej Poczobut z Orderem Orła Białego/fot. Wojciech Olkusnik

Andrzej Poczobut, dziennikarz i działacz mniejszości polskiej na Białorusi, zwolniony kilka dni temu z białoruskiego więzienia, gdzie przebywał od marca 2021 r., odebrał w niedzielę na Zamku Królewskim Order Orła Białego, którym odznaczony został przez prezydenta Karola Nawrockiego 11 listopada 2025 r.

- Andrzej Poczobut to bohater i człowiek niezłomny, który dał wyraz polskości, przywiązania do historycznej prawdy i walki o prawa człowieka - mówił prezydent Karol Nawrocki podczas uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych na Zamku Królewskim w Warszawie.

- W reżimie Łukaszenki był gotowy pójść do więzienia, nie uciekł, poszedł do więzienia, spędził lata w więzieniu i wrócił jako zwycięzca - dodał prezydent

Poczobut: nie czuje się bohaterem

Poczobut powiedział, że odbierając na wysokie odznaczenie państwowe czuje się onieśmielony. - Nie czuję się bohaterem, dla mnie bohaterami tej historii są przede wszystkim żołnierze Armii Krajowej, dowódcy Armii Krajowej, osoby, o gloryfikację których byłem oskarżony - powiedział.

Podkreślił, że ci żołnierze i dowódcy do ostatniej chwili życia z bronią w ręku bronili niepodległości i wolności kraju, a ich pamięć do dzisiaj jest na Białorusi szargana.

"Ja jestem tylko zwykłym człowiekiem"

- Na tym tle ja wypadam - tylko po prostu jestem zwykłym człowiekiem, który żyjąc w nieprzyzwoitych czasach próbuje zachować się przyzwoicie. Tylko tyle i aż tyle - powiedział Poczobut.

Dodał, że odbiera przyznanie mu Orderu Orła Białego jako symboliczne uhonorowanie działalności wszystkich członków Związku Polaków na Białorusi, organizacji do której należy. Mówił, że na Białorusi ludzie są prześladowani nie za działalność polityczną, tylko za to, że chcą, żeby ich dzieci znały i uczyły się języka polskiego, za to, że odwiedzają groby bohaterów.

Poczobut podziękował byłemu i obecnemu prezydentowi - Andrzejowi Dudzie i Karolowi Nawrockiego oraz rządom Mateusza Morawieckiego i Donalda Tuska za działania na rzecz jego uwolnienia.

Jest coś, co nas wszystkich łączy i to jest polskość. I to jest piękne i za to wszystkim wam bardzo serdecznie dziękuję

zakończył wystąpienie Poczobut

Źródło: PAP

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Nie tylko fundacja Przemysława Wiplera. Tyle jego była agencja zarobiła od spółek szefa zondacrypto

Nie tylko fundacja Przemysława Wiplera. Tyle jego była agencja zarobiła od spółek szefa zondacrypto

Radiowa Jedynka z nową stroną WWW. Odpowiada za nią były dyrektor online Eurozetu

Radiowa Jedynka z nową stroną WWW. Odpowiada za nią były dyrektor online Eurozetu

Solorz z żoną odpowiadają na zarzuty władz Cyfrowego Polsatu. Piszą o próbie podważenia ich więzi

Solorz z żoną odpowiadają na zarzuty władz Cyfrowego Polsatu. Piszą o próbie podważenia ich więzi

Tak wyglądały 25. urodziny Wirtualnemedia.pl. Poznaj firmy i media 25-lecia

Tak wyglądały 25. urodziny Wirtualnemedia.pl. Poznaj firmy i media 25-lecia

Studenci Akademii Leona Koźmińskiego stworzyli koncepcje nowej strony internetowej Mastermind
Materiał reklamowy

Studenci Akademii Leona Koźmińskiego stworzyli koncepcje nowej strony internetowej Mastermind

Paramount z kolejną zgodą na przejęcie właściciela TVN

Paramount z kolejną zgodą na przejęcie właściciela TVN