SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

110 lat 'Przewodnika Katolickiego'

Najstarszy tygodnik o tematyce religijnej obchodzi 110 rocznice istnienia

Nowoczesna strona internetowa, seria książek w ramach „jubileuszowej biblioteki”, nowy layout to tylko niektóre punkty obchodów 110 rocznicy ukazania się pierwszego numeru najstarszego tygodnika o tematyce religijnej - Przewodnika Katolickiego, która przypada 17 stycznia 2005 r.

Jubileuszowe logo jest nowoczesną, graficzną formą przedstawienia tematyki „Przewodnika Katolickiego”. Sprawy życia duchowego, Kościół w Polsce i na świecie, społeczeństwo oraz kultura, to główne tematy pojawiające się na łamach czasopisma. Człowiek i ziemia to przewrotne przedstawienie liczby 110 w kolorach winiety.
17 stycznia 1895 roku ukazało się nowe pismo, które zgodnie z założeniami miało przede wszystkim budzić i utwierdzać wiarę w Boga, informować o życiu Kościoła, a także podtrzymywać polskie tradycje pod zaborami, jednoczyć wszystkie stany, kształtować świadomość społeczną, edukować, bawić i radzić.

Już na początku istnienia w Przewodniku Katolickim pojawiały się porady zdrowotne, prawne, na temat wychowania dzieci oraz cykle podróżnicze. Na łamach pisma już w XIX wieku pojawiały się reklamy i ogłoszenia. Archiwum Przewodnika, dziś po 110 latach stanowi doskonały materiał do badań dla studentów i naukowców.
W okresie największej świetności, przed drugą wojną światową kolportowano 250. tys. egz. Przewodnika Katolickiego.

Dziś najmocniejszą stroną są felietony i komentarze, a w nich śmiało poruszane sprawy życia religijnego i społecznego. Dzięki korespondentom piszącym z Waszyngtonu, Rzymu, czy Brukseli, czytelnicy otrzymują informacje z pierwszej ręki. Najlepsi polscy publicyści, a wśród nich Jerzy Marek Nowakowski, Grzegorz Górny, Piotr Semka, Rafał Ziemkiewicz, Marta Fita – Czuchnowska, Mateusz Wyrwich, Maria Przełomiec, komentują bieżące wydarzenia na łamach pisma o blisko 40.tys. nakładzie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 110 lat 'Przewodnika Katolickiego'

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl