SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

15 przełomowych technologii, które wejdą do naszego codziennego życia do 2026 roku

Robot-farmaceuta, produkcja samochodu wydrukowanego na drukarce 3D, ubrania podłączone do sieci - to tylko niektóre technologie, mające szansę w ciągu dekady stać się częścią naszego życia, prognozują eksperci działający przy Światowym Forum Ekonomicznym.

Raport przygotowany przez Global Agenda Council on the Future of Software & Society, grupę doradców działających przy Światowym Forum Ekonomicznym pokazuje, jakie technologie przyszłości wkrótce wejdą do naszego codziennego życia. Został on opracowany na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród 800 menadżerów wysokiego szczebla i ekspertów z sektora technologicznego, którzy podzielili się prognozami na temat przełomowych technologii, które w niedalekiej przyszłości się upowszechnią.

Oto zmiany, jakich możemy się spodziewać w ciągu najbliższych 10 lat.

1. Do 2025 r. na rynku pojawi się pierwszy wszczepiony w ciało telefon komórkowy
Jesteśmy coraz bardziej związani z naszymi urządzeniami - telefonami, komputerami, a urządzenia stają się coraz bardziej zintegrowane z naszymi ciałami. Nie tylko je nosimy w kieszeni, tak jak smartfony, ale także pod skórą, jak implanty słuchowe czy rozruszniki serca. Zaawansowane technologie służą lepszej komunikacji, monitorują nasze zachowanie i funkcje zdrowotne. Aż 82 proc. ekspertów zgodziło się z prognozą, że w ciągu 7 lat na rynku pojawi się pierwszy telefon wszczepiony w ciało. Wbudowany w nasz organizm smartfon będzie umożliwiał np. komunikowanie się za pomocą fal mózgowych.

2. Do 2023 r. 80 proc. ludzi na Ziemi będzie miało „cyfrowego odpowiednika”

Nasza cyfrowa tożsamość szybko ewoluowała w ciągu ostatnich 20 lat. Jeszcze 10 lat temu ograniczała się do numeru telefonu komórkowego, adresu e-mail, własnej strony internetowej lub konta na MySpace. Dziś wiele osób ma więcej niż jedną cyfrową osobowość, inną na Facebooku, Twitterze, jeszcze inną na Instagramie.
W przyszłości budowanie i zarządzanie cyfrową tożsamością stanie się tak powszechne, jak dziś kreowanie własnego wizerunku za pomocą ubioru i jednocześnie coraz trudniej będzie oddzielić życie wirtualne od tego w rzeczywistości. Aż 84 proc respondentów zgodziło się, że w ciągu niespełna 10 lat większość ludzi na Ziemi będzie miało „cyfrowego odpowiednika".

3.  Do 2023 r. 10 proc. okularów korekcyjnych będzie podłączonych do internetu
Google Glass to dopiero pierwszy z wielu możliwych sposobów, w jakie okulary, soczewki korekcyjne czy urządzenia wykorzystujące technologię eye-tracking mogą stać się „inteligentne". Połączenie takich urządzeń z siecią pozwoli np. na obsługę interfejsu bez konieczności używania rąk, co będzie nieocenionym udogodnieniem np. dla ludzi niepełnosprawnych. Ta technologia zmieni sposób naszej komunikacji ze światem i naszej percepcji, znacznie ją rozszerzając. Interakcje z otoczeniem będą wyglądać zupełnie inaczej, gdy okulary podłączone do sieci staną się powszechne. 86 proc. respondentów uważa, że stanie się to w ciągu najbliższych 7 lat.

4. Do 2022 r. 10 proc. światowej populacji będzie nosiło ubrania podłączone do internetu
Technologia staje się coraz bardziej osobista. Komputery najpierw ledwie mogły zmieścić się w dużych pomieszczeniach, potem mogliśmy je trzymać na biurkach, a później na kolanach. Dziś zaawansowane technologie mieszczą się w kieszeni. Mamy już „inteligentne” zmywarki i samochody. Wkrótce zintegrowane z siecią będą także nasze ubrania. 91 proc. respondentów zgodziło się, że stanie się to w ciągu 6 lat.

5. Do 2024 r. dostęp do sieci stanie się podstawowym prawem

Obecnie 43 proc. światowej populacji jest podłączone do internetu. W ciągu zaledwie kilku lat będzie to trzy czwarte ludzkości. W przyszłości stały dostęp do sieci i informacji nie będzie już przywilejem państw rozwiniętych, ale podstawowym prawem wszystkich, tak jak czysta woda. 79 proc. osób, które przepytała grupa doradców działających przy Światowym Forum Ekonomicznym, uważa, że większość ludzkości zyska dostęp do sieci w ciągu ośmiu lat.

6.  Do 2023 r. 90 proc. globalnej populacji będzie nosiła w kieszeni superkomputer

Dzisiejsze smartfony i tablety mają większą moc obliczeniową niż wcześniejsze superkomputery, które ledwie mieściły się w pomieszczeniu. W wielu krajach na świecie (z Azją na czele) coraz więcej osób korzysta ze smartfonów zamiast tradycyjnych komputerów. Ponieważ technologia idzie w stronę miniaturyzacji urządzeń i zwiększenia mocy obliczeniowej, a przy tym ceny elektroniki spadają, ten trend może tylko przyspieszać. 81 proc. respondentów było zgodnych co do tego, że w ciągu 7 lat większość z nas, by skorzystać z szybkiego komputera, będzie sięgać do kieszeni.

7. Do 2018 r. 90 proc. populacji będzie mogło w sposób nieograniczony i za darmo przechowywać swoje dane
Jeśli w ciągu kilku lat dostęp do sieci ma mieć trzy czwarte ludzkości, nielimitowane przechowywanie danych stanie się priorytetem dla każdego, kto używa komputera czy smartfona. Większość z nas w ciągu trzech lat  będzie mogła za darmo przechowywać swoje dane. 91 proc. respondentów potwierdziło te prognozy.

8. Do 2022 r. do internetu będzie podłączonych billion czujników
Koszty czujników spadają, a moc obliczeniowa komputerów rośnie, do internetu podłączonych będzie więc coraz więcej sensorów. Już teraz mamy „inteligentne” zmywarki i samochody, a w niedalekiej przyszłości wszystko będzie połączone z siecią. To znacząco ułatwi komunikację, zwiększy naszą percepcję, a przy okazji rozwiną się nowe usługi oparte na danych. 89 proc. respondentów uważa, że nastąpi to w ciągu 6 lat.

9. Do 2026 r. pierwsza sztuczna inteligencja dołączy do rady nadzorczej
Sztuczna inteligencja będzie odgrywać coraz większą rolę w procesach podejmowania decyzji, ponieważ potrafi uczyć się na poprzednich doświadczeniach i wykorzystywać ogromne zbiory danych. SI pojawi się wśród kadry zarządzającej najprawdopodobniej w ciągu dekady, jak prognozuje 45 proc. respondentów.

10. Do 2023 r. władze wykorzystają technologie oparte na big data, by przeprowadzić powszechny spis ludności
Technologie big data umożliwią lepsze i szybsze podejmowanie decyzji w wielu gałęziach przemysłu, ale też administracji. Zbieranie, zarządzanie i rozumienie dużych zbiorów danych sprawia coraz mniej trudności, więc jest prawdopodobne, że rządy będą odchodzić od tradycyjnych metod pozyskiwania informacji o swoich obywatelach i zaczną wykorzystywać do tego technologie big data. Umożliwi to nie tylko administracji, ale także przedsiębiorstwom świadczenie usług w czasie rzeczywistym, od komunikacji z klientami po automatyczne pobieranie podatków. Ponad 80 proc. respondentów wskazuje, że pierwszy spis ludności przeprowadzony z wykorzystaniem big data będzie miał miejsce w roku 2023.

11. Do 2021 r. pierwszy robot farmaceuta pojawi się w USA
Już teraz roboty zastępują pracę człowieka niemal na wszystkich płaszczyznach. Według Międzynarodowej Federacji Robotyki, obecnie na świecie „pracuje” 1,1 mln robotów. Maszyny w 80 proc. produkują nasze samochody. Celem naukowców jest zaangażowanie robotów także w obszar usług. 86 proc. respondentów przewiduje, że do 2021 r. w amerykańskiej aptece będzie można spotkać robota farmaceutę.

12. Do 2026 r. samo jeżdżące samochody będą stanowić 10 proc. wszystkich aut w USA
Samochody, które jeżdżą bez udziału kierowcy, mogą przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na drogach, zmniejszenia emisji spalin i zmienić sposób, w jaki podróżujemy. Wiele firm, jak Google, Volvo, General Motors, już pracuje nad modelami takich aut.


13. Do 2022 r. zacznie się produkcja pierwszego samochodu wydrukowanego na drukarce 3D
Druk 3D to nowa, ale dynamicznie rozwijająca się technologia. Drukarki 3D są zdolne do drukowania obiektów z bardzo różnych materiałów. Wiele firm motoryzacyjnych wykorzystuje ich możliwości, by stworzyć prototypy takich aut lub części samochodowe. W zeszłym roku firma Divergent Microfactories zaprezentowała prototyp modelu wyprodukowanego z wykorzystaniem druku 3D. 84 proc. respondentów przewiduje, że produkcja takich samochodów ruszy już w 2022 r

14. Do 2024 r. przeprowadzony zostanie pierwszy „przeszczep" wątroby z wykorzystaniem organu wydrukowanego w 3D
Druk 3D nie tylko można wykorzystać do tworzenia materialnych przedmiotów, co już ma miejsce, ale także organów ludzkich. Naukowcy pracują nad procesem zwanym „bioprintingiem”. Metoda druku pozostanie taka sama, zmieni się oczywiście materiał. Naukowcom z Carnegie Mellon University w ten sposób udało się stworzyć repliki tętnic wieńcowych i embrionalnego serca. 76 proc. respondentów jest zdania, ze pierwszy „przeszczep" wątroby z wykorzystaniem organu wydrukowanego w 3D nastąpi za 8 lat.

15. Do 2026 r. powstanie miasto z ponad 50 tys. mieszkańców i bez sygnalizacji świetlnej
W niedalekiej przyszłości będziemy mieć nie tylko „inteligentne” urządzenia, ale nawet miasta. Według ekspertów cała infrastruktura miejska będzie podłączona do sieci. Nowoczesne metropolie, takie jak Singapur czy Barcelona, już wdrażają takie rozwiązania, jak „inteligentne” parkingi czy „inteligentna” sygnalizacja świetlna. 64 proc. respondentów prognozuje, że miasto z ponad 50 tys. mieszkańców i bez sygnalizacji świetlnej powstanie już za 10 lat.

Dołącz do dyskusji: 15 przełomowych technologii, które wejdą do naszego codziennego życia do 2026 roku

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
docent
Pierniczenie w bambus. Przecież każdy wie, że najlepsze i najzdrowsze "urządzenia" dla człowieka, to są rzeczy proste, jak choćby cep i łono natury.
odpowiedź
User
pavv
Będą na siłę wciskali technologię która nikomu do niczego nie będzie potrzebna!
odpowiedź
User
RZE.FM
Technologia uzależnia!!! Będą samobójstwa
odpowiedź