SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

16 skarg na materiał „Wiadomości” o Adamie Michniku, Kurski i Paczuska spotkali się z członkami KRRiT

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji otrzymała 16 skarg dotyczących materiału „Wiadomości” TVP1 o Adamie Michniku oraz kilka skarg na inne treści w programie. W miniony czwartek z członkami KRRiT spotkali się prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski i szefowa „Wiadomości” Marzena Paczuska.

Krzysztof Ziemiec w studiu „Wiadomości”, fot. TVPArticle

W materiale pokazanym w głównym wydaniu „Wiadomości” w poniedziałek 17 października przy okazji 70. urodzin Adama Michnika opisano w skrócie jego życie po 1989 roku. Poinformowano m.in. o tym, że bronił środowisk postkomunistycznych i był zaangażowany w aferę Rywina, a jego przyrodni brat w okresie stalinowskim wydawał wyroki śmierci. Krytycznie o Michniku wypowiedzieli się publicyści Rafał Ziemkiewicz i Jerzy Jachowicz.

Materiał jako napastliwy skrytykowali na Twitterze niektórzy dziennikarze i politycy, bronił go natomiast m.in. Piotr Semka. W zeszłą środę „Gazeta Wyborcza” zachęciła czytelników, żeby przysyłali maile z wyrazami wsparcia dla Michnika oraz poinformowała, że wysłała skargę na relację „Wiadomości” do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, do końca zeszłego tygodnia Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji dostała 16 skarg w tej sprawie.

Ponadto we wrześniu i październiku do KRRiT wpłynęło sześć skarg na inne materiały w „Wiadomościach”. W tej grupie jest skarga rzecznika prasowego Platformy Obywatelskiej Jana Grabca na fragment relacji programu z marszu KOD-u 24 września, gdzie zdjęcie czołowych polityków PO pokazano nie z profilu twitterowego Grzegorza Schetyny (tam oryginalnie je zamieszczono), tylko z konta innego użytkownika, który skopiował fotografię i dodał do niej tekst: „#JednaPolska - Dość podziałów! Je*ać PiS!! - Kaczor Hitler!!!”.

Wszystkie zgłoszenia są rozpatrywane przez KRRiT w standardowym trybie. Rada najpierw prosi nadawcę o materiały, których dotyczą skargi, a potem daje możliwość odpowiedzi na postawione zarzuty. Potem podejmuje decyzje o ewentualnej karze, wezwaniu nadawcy do zaniechania naruszeń lub oddaleniu skargi.

W zeszły czwartek w siedzibie Krajowej Rady jej członkowie spotkali się z prezesem Telewizji Polskiej Jackiem Kurskim i szefową „Wiadomości” Marzeną Paczuską. Rozmawiano o strategii działania nadawcy publicznego i jego sytuacji finansowej. Kurski i Paczuska złożyli też wyjaśnienia dotyczące skarg na materiały „Wiadomości”.

Przypomnijmy, że dwa tygodnie temu Jacek Kurski wygrał konkurs Rady Mediów Narodowych, dzięki czemu będzie prezesem TVP przez najbliższe cztery lata (wiceprezesem spółki pozostanie Maciej Stanecki). Podczas rozmowy kwalifikacyjnej Kurski ujawnił, że TVP wyemitowała w ostatnich miesiącach obligacje o wartości 50 mln zł, kupione przez Bank Gospodarstwa Krajowego, żeby mieć środki na bieżące wydatki. Do Sejmu ma niedługo trafić projekt nowelizacji ustawy o abonamencie radiowo-telewizyjnym, której wprowadzenie w życie ma przynieść duży wzrost ściągalności tej opłaty.

W lipcu br. dziennikarka „Gazety Wyborczej” Agnieszka Kublik zachęciła, żeby zgłaszać do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji skargi na materiały „Wiadomości” o wejściu Polski do NATO i wypowiedzi Baracka Obamy o Trybunale Konstytucyjnym. Pod koniec lipca KRRiT, jeszcze w poprzednim składzie, oceniła, że te materiały były nierzetelne i naruszyły zasady swobodnego kształtowania się poglądów.

Dołącz do dyskusji: 16 skarg na materiał „Wiadomości” o Adamie Michniku, Kurski i Paczuska spotkali się z członkami KRRiT

42 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
k
Odzew na apel wyborczej by składać skargi zajeb... 6 skarg. To chyba wszyscy czytelnicy
odpowiedź
User
Pan Adam
"Negatywne treści na temat Adama Michnika (...) są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego".
odpowiedź
User
Jarek
To już naprawdę koniec Gazety Wyborczej i jej wpływu na rzeczywistość w Polsce. Pomimo jej apelu tylko 16 skarg ( ciekaw ile z nich napisali sami dziennikarze Tej gazety ? ) na prawdziwy materiał w Wiadomościach. Bo przecież nie można napisać, że ten materiał zawierał nieprawdziwe materiały. Były prawdziwe , tylko zabrakło kilka innych faktów z życia Michnika, tych sprzed 1989 roku. Ciekawe gdyby w tym materiale w Wiadomościach byłaby informacja, że np. Michnik był członkiem KOR to też czytelnicy Gazety Wyborczej pisaliby skargi ?
odpowiedź