SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

"1920. Wojna i miłość" od 2 marca w TVP1

2 marca o godz. 20.25 TVP1 zaprezentuje premierowy odcinek serialu „1920. Wojna i miłość” w reżyserii Macieja Migasa z Jakubem Wesołowskim, Wojciechem Zielińskim i Tomaszem Borkowskim w rolach głównych.

„1920. Wojna i miłość” to serial historyczno-sensacyjny z elementami przygodowymi. Akcja rozpoczyna się w 1918 r.  w pogrążonej chaosem Rosji, gdzie poznajemy głównych bohaterów -  Bronka, Władka i Józefa. Bronek Jabłoński (Jakub Wesołowski) jest oficerem rosyjskiej armii. Wpada w ręce bolszewickiego oddziału dowodzonego przez okrutnego Tkaczenkę, ale udaje mu się zbiec. Władek Jarociński (Wojciech Zieliński) ze Śremu, żołnierz pruskiej armii i Józef Szymański (Tomasz Borkowski), matematyk ze Lwowa, oficer w austro-wegierskiej CK Armii stają naprzeciw siebie w bitwie. Józefowi udaje się wyrwać z niemieckiego okrążenia. Władek, przypadkowo, wbrew własnej woli, zostaje dezerterem. Wkrótce do uciekinierów dołącza Bronek. Całą trójkę zatrzymuje niemiecka żandarmeria. Trafią do obozu internowania. 11 listopada 1918 r. przychodzi niepodległość. Trzej koledzy wyruszają w kierunku Warszawy. Los sprawia, że ich historie się przeplatają, a spotkania następują w najbardziej nieoczekiwanych okolicznościach. Młodzi ludzie, w tak dramatycznych czasach, wystawieni są na próbę odwagi i patriotyzmu. Czeka ich walka i zdrada, ale też miłość - nawet w tak trudnych latach można spotkać tę jedyną, która sprawi, że życie całkowicie się zmieni.

W roli Marszałka Piłsudskiego zobaczymy Mirosława Bakę, a w pozostałych rolach m.in.: Karolinę Chapko (Zosia), Monikę Kwiatkowską-Dejczer (Jadwiga), Katarzynę Maciąg (Lulu), Lesława Żurka (Miecio), Karolinę Nolbrzak (Pola), Michała Żurawskiego (Aleksander), Danutę Stenkę (Teresa Olszyńska), Marka Bukowskiego (major Mikulicz), Eryka Lubosa (Tkaczenko), Piotra Gąsowskiego (Lipman), Krzysztofa Globisza (Lew Sribielnikow), Marka Kalitę (porucznik Miłoszewski), Filipa Garbacza (Leszek), Marcina Tyrola (ordynans Bocian), Ireneusza Czopa (kapitan wywiadu), Małgorzatę Puzio-Miękus (Sabina), Olgierda Łukaszewicza (Olszyński), Macieja Nawrockiego (Teofil Olszyński), Marka Lewandowskiego (pułkownik sztabu generalnego), Jerzego Łapińskiego (Ambroży, ordynans we dworze), Tomasza Sobczaka (dowódca pułku), Piotra Sobczaka (Szpilman), Jagodę Pietruszkównę (Szczepanowa), Andrzeja Mastalerza (Szczepan).

Serial emitowany będzie w Jedynce i TVP HD w każdą środę o godz. 20.25.REŻYSERIA : Maciej Migas
SCENARIUSZ: Janusz Petelski, Robert Miękus
ZDJĘCIA: Marek Traskowski
SCENOGRAFIA: Joanna Doroszkiewicz, Katarzyna Filimoniuk
MUZYKA: Zygmunt Konieczny

Bronek Jabłoński (Jakub Wesołowski)
Lat ok. 30. Pochodzi z Wilna, podkreśla swoje szlacheckie pochodzenie. Porucznik w dawnej armii carskiej, jego oddział wpada w ręce bolszewickiego patrolu. Podczas przesłuchania przez komisarza Aleksandra Sribielnikowa udaje mu się uciec. W trakcie swojej wędrówki do Polski poznaje dwóch innych uciekinierów. W trójkę, po krótkim internowaniu w niemieckim obozie jenieckim, trafiają do Polski. Bronek służy w kwatermistrzostwie. Zawsze chętny do zabawy, „popitki”, człowiek dowcipny, energiczny, kobieciarz.

Władek Jarociński (Wojciech Zieliński)
Lat 25. Pochodzi ze Śremu, z rodziny chłopskiej (choć, jako oficer, stara się to ukrywać). Podporucznik w armii niemieckiej, podczas bitwy pod Kaniowem próbuje zatrzymać przebijającego się z okrążenia polskiego legionistę, ten jednak orientując się, że ma do czynienia z rodakiem, zabiera go ze sobą. W ten sposób, trochę wbrew własnej woli, Władek staje się dezerterem. Wraz z nowo poznanym legionistą, Józefem, a potem jeszcze Bronkiem, powraca do Polski. Trafia do pułku piechoty, który stacjonuje w pobliżu majątku Dąbrówka. Zaprzyjaźnia się z właścicielami majątku: rodziną Olszyńskich. Zbliża ich wspólna pasja - jeździectwo. 

Józef Szymański (Tomasz Borkowski)
Lat 25, absolwent Uniwersytetu we Lwowie, matematyk. Głęboko wierzący, zawsze ma przy sobie małe wydanie Biblii. Porucznik w CK Armii, służy w II Korpusie Polskim. Podczas bitwy pod Kaniowem, zgodnie z rozkazami gen. Hallera, ucieka z pola bitwy, ale zatrzymuje go niemiecki żołnierz. Gdy ten służbista okazuje się Polakiem z Wielkopolski, razem opuszczają pole bitwy. Zdezorientowani Niemcy zaczynają do nich strzelać. Po drodze poznają Bronka. Po pobycie w obozie internowania – docierają do Polski. Józek, za sprawą znajomego profesora matematyki, trafia do wywiadu wojskowego, słynnej „Dwójki”, pracuje w dziale analiz i szyfrów.

Aleksander Sribielnikow (Michał Żurawski)
Lat 24, syn Lwa Sribielnikowa, spolonizowanego dawnego carskiego kolejarza, który po 1918 r. postanowił służyć swoją wiedzą nowej ojczyźnie i został naczelnikiem stacji w pobliżu Dąbrówki. Rewolucja zastała Aleksandra w Petersburgu na studiach. Został komisarzem politycznym. Wraz ze swoim oddziałem bierze do niewoli białych oficerów, którym zbuntowało się wojsko. Wśród pojmanych jest oficer polskiego pochodzenia, Bronek. Aleksander i jego oddział, dowodzony przez prymitywnego Tkaczenkę, bierze udział w wojnie domowej w Rosji i w zaprowadzaniu  bolszewickich porządków. Aleksandr dostaje jednak nowe zadanie: będzie prowadzić robotę agenturalną i dywersyjną. Zatrudnia się u Olszyńskich jako rządca. Musi uciekać, zdekonspirowany przez starego Olszyńskiego. Do oddziału Armii Czerwonej wraca już jako wysoki rangą funkcjonariusz partyjny. Trwa właśnie przygotowanie do ataku na wojska polskie…

Zofia Olszyńska (Karolina Chapko)
Córka właścicieli majątku w Dąbrówce. Młoda, dumna i nieprzystępna szlachcianka. W młodości kochał się w niej Aleksander, ale ona odrzuciła jego zaloty, stąd może jego późniejszy stosunek do Polaków. Wobec Władka Zosia zachowuje się wyniośle - to co prawda oficer, jednak lichego pochodzenia. Po śmierci ojca i powrocie Władka z ukraińskiego frontu jej stosunek do niego  zmienia się diametralnie Podczas wojny zostaje w majątku sama z matką. Tu dopadają ich bolszewiccy żołnierze…
 
Teofil Olszyński (Maciej Nawrocki)
Młodszy brat Zosi, również znakomity jeździec. W odróżnieniu od Zosi zachowuje się wobec Władka bardzo poprawnie, mundur oficerski wyraźnie mu imponuje. Podczas odwrotu polskiej armii, wstępuje na ochotnika do szwadronu ułanów. Umiejętności jeździeckie i fakt posiadania własnego konia są atutem. Do kawalerii zaciąga się również powracający z frontu Władek. Teofil walczy u jego boku do końca.

Miecio (Lesław Żurek)
Młody kombinator, spekulant, król życia. Ojczyzna nie ma dla niego żadnego znaczenia, liczy się tylko majątek i dobra zabawa. Kompana do zabawy znajduje w  Bronku.  Jednak, gdy Bronka aresztują za malwersacje, Miecio, ratując siebie, pogrąża dawnego przyjaciela. Później zgłasza się na ochotnika do wojska. Walczy dzielnie pod Ossowem. Podczas ucieczki bolszewików zdobywa w boju ciężarówkę przewożącą fortepian. Dzięki Mietkowi, Lulu – aktorka kabaretowa i dziewczyna Bronka – da koncert swojego życia, dla rannych żołnierzy.

Jadwiga (Monika Kwiatkowska-Dejczer)
Młoda wdowa po oficerze, który zginął na początku wojny,  walcząc w Legionach Piłsudskiego.  Sama wychowuje syna. Po wojnie Jadwiga otrzymuje pracę w wywiadzie jako sekretarka. Tu poznaje Józefa, przystojnego młodego oficera, zakochuje się w nim. Biorą ślub. Jednak Jadwiga skrywa wielką tajemnicę…

Lulu (Katarzyna Maciąg)
Piękna artystka kabaretowa, rozkochana w życiu warszawskiej cyganerii, uwielbiana przez publiczność stolicy. Jej życie zmienia się całkowicie, gdy poznaje Bronka…

Pola (Karolina Nolbrzak)
Narzeczona Miecia i przyjaciółka Lulu. Razem występują na warszawskiej scenie kabaretowej. Pola dojrzewa do poważnej decyzji… postanawia zgłosić się na front jako sanitariuszka.

Lew Sribielnikow (Krzysztof Globisz)
Lwa Sribielnikow, spolonizowany, niegdyś, carski kolejarz. Po 1918 r. postanowił służyć swoją wiedzą nowej ojczyźnie i został naczelnikiem stacji w pobliżu Dąbrówki. Syn Aleksander jest, po śmierci żony, jego jedyną miłością, ale też powodem trosk i zmartwień.

Lipman (Piotr Gąsowski)
Komisarz oddziału bolszewików. Przysłany przez partię, by zastąpić Aleksandra, oddelegowanego do Polski.

Tkaczenko (Eryk Lubos)
Dowódca oddziału bolszewików. Okrutny i bezwzględny, świetnie władający szablą, dobrze wyszkolony żołnierz.
 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

najnowsze wiadomości

Dołącz do dyskusji: "1920. Wojna i miłość" od 2 marca w TVP1

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl