SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP 1 wiosną postawi na seriale

Seriale “Chichot losu” i “1920. Wojna i miłość”, cykl dokumentalny o przeszczepach oraz publicystyczny show “Mam inne zdanie”  – to nowości wiosennej ramówki TVP 1. Na antenę stacji wróci też Teatr Telewizji.

Iwona Schymalla, fot. TVP

Iwona Schymalla, fot. TVP

Jedynka wiosną stworzy kolejne pasmo serialowe, który pojawi się w soboty o 20.15,  czyli tam, gdzie dotychczas pokazywano filmy. Będzie w nim emitowany nowy serial obyczajowy “Chichot losu”, będący adaptacją powieści Hanki Lemańskiej w reż. Macieja Dejczera.  Będzie to wielkomiejska opowieść o przewrotności losu i wewnętrznej przemianie głównej bohaterki, którą zagra Marta Żmuda – Trzebiatowska. Partnerować jej będzie Mateusz Damięcki. - Będziemy pokazywać najpierw serial, a potem “Hit na sobotę”, dzięki czemu będziemy mogli pozyskać więcej reklamodawców do finansowania misji. “Chichot losu” to ambitna, ale jednak komercja - przyznaje rozmowie z Wirtualnemedia.pl szefowa TVP 1 Iwona Schymalla (na zdjęciu).

Drugą serialową nowością w TVP 1 będzie wojenna opowieść “1920. Wojna i miłość” (emisja w środy o 20.20).  Serial opisywać będzie walkę o niepodległość w 1920 roku - będzie to trzymająca w napięciu historia trójki bohaterów, których decyzje życiowe zostają podporządkowane walce o wolność Ojczyzny. Zagrają w nim Jakub Wesołowski, Wojciech Zieliński i Tomasz Borkowski. Na wiosnę w Jedynce pojawi się też piąta seria hitowego “Rancza” (niedziele 20.20), kolejny sezon “Ojca Mateusza (czwartki 20.20) i dalsze odcinki „Klanu” i „Plebanii”.

Stacja na nowy sezon przygotowała też dokumentalny cykl „Operacja życie” autorstwa Grzegorza Siedleckiego i Roberta Kędera, który poruszać będzie temat transplantologii. Jego bohaterami będą pacjenci i ich rodziny oraz lekarze. - Chcemy przełamać bariery społeczne w zakresie transplantacji – mówił na konferencji Kęder. “Operacja życie” emitowana będzie w środy o 21.30. Po tej pozycji Jedynka nadawać będzie cykl dokumentów “Na własne oczy”, widzowie zobaczą w nim m.in. filmy poświęcone dr Zbigniewowi Relidze czy tragedii smoleńskiej.

Nową publicystycznym programem w TVP 1, który zastąpi “Warto rozmawiać” Jana Pospieszalskiego będzie show “Mam inne zdanie”. - Celem tego programu jest podniesienie poziomie dyskursu publicznego - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Iwona Schymalla. W każdym jego odcinku dwóch zaproszonych gości mających różne opinie o wybranej sprawie, będzie dyskutować na ten temat. Wspierać ich będą zaproszeni eksperci. W programie swoje opinie wyrażą też znani ludzie, a widzowie za pomocą sms-ów zdecydują z kim się zgadzają. Program, nadawany we wtorki ok. 22.00, poprowadzą Krzysztof Ziemiec i Marek Zając. Jak już informowaliśmy, prezes TVP zaproponował niedawno Pospieszalskiemu złożenie propozycji nowego programu, ale -  jak informuje nas szefowa TVP 1 – na razie taka oferta nie wpłynęła.

Cztery premiery znajdą się w Teatrze Telewizji, która wraca wiosną do Jedynki. - Pogłoski o śmierci Teatru Telewizji są mocno przesadzone – mówił na konferencji kierujący redakcją rozrywki i kultury TVP 1 Piotr Klatt. Z premier widzowie zobaczą m.in. “Powidoki” w reżyserii Macieja Wojtyszki czy “Rosyjskie konfitury” wyreżyserowane przez Krystynę Jandę. Przedstawienia nadawane będą jednak w poniedziałki o godz. 22.10, czyli o 45 min. później niż jesienią. Przeniesienie ma wpłynąć na poprawę udziałów spektakli w rynku. - Chcemy powalczyć o młodą widownię, dlatego będziemy pokazywać taką tematykę jak np. Czarnobyl, a nie klasykę – tłumaczy nam Schymalla. TVP chce też znaleźć sponsora dla Teatru Telewizji (więcej na ten temat).

W nowej ramówce Jedynka pokaże też drugi sezon kulinarnego programu Adama Gesslera “Wściekłe gary”, w którym tym razem prezentowane będą związki kuchni polskiej z kuchnią europejską. Wśród premier filmowych wiosny znajdą się takie pozycje jak “Wall E”, “Skarb narodów”, kanał przypomni także m.in. produkcje o Jamesie Bondzie z Piercem Brosnanem.

Na 1 maja TVP 1 zaplanowała też transmisję z beatyfikacji Jana Pawła II, liczne relacje mu towarzyszące, a już od kwietnia kanał nadawać będzie filmy dokumentalne i fabularne poświęcone osobie zmarłego papieża.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej