SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

74 proc. Polaków o UE - "to coś dobrego"

Według 74 proc. Polaków członkostwo Polski w UE jest czymś dobrym, a tylko dla 5 proc. ankietowanych - czymś złym. 18 proc. ma ambiwalentny stosunek do tej kwestii; 3 proc. nie ma zdania na ten temat - wynika z sondażu TNS OBOP.

74 proc. Polaków o UE -

Zadowolenie z członkostwa Polski w strukturach unijnych rośnie wraz z lepszym wykształceniem, korzystniejszą oceną własnej sytuacji materialnej i większym zainteresowaniem sprawami politycznymi. Aprobata dla przynależności Polski do UE jest największa wśród dwudziestolatków, kierowników i specjalistów, osób zamieszkujących region pomorski, mieszkańców miast od 101 do 500 tys., a także wśród pracowników administracji i usług.

Ponad połowa Polaków (57 proc.) jest zdania, że wejście naszego kraju do Unii Europejskiej nie miało wpływu na ich życie. Jedna trzecia badanych (34 proc.) sądzi, że po przystąpieniu Polski do UE ich życie zmieniło się na lepsze, a 7 proc. badanych, że na gorsze. 2 proc. Polaków nie wyraziło jednoznacznej opinii.

W porównaniu z wynikami sondażu z początku maja zeszłego roku o 10 pkt. proc. spadł odsetek badanych doświadczających osobistych zmian po wejściu do UE; o 9 pkt. proc. wzrósł odsetek Polaków dostrzegających zmiany na lepsze.

Odsetek osób, które uważają, że skorzystały z wejścia Polski do struktur unijnych, rośnie wraz z lepszym wykształceniem oraz lepszą oceną własnej sytuacji materialnej. Pozytywny wpływ wejścia Polski do UE na swoje życie częściej dostrzegają Polacy interesujący się polityką, 20-latkowie, kierownicy i specjaliści oraz pracownicy administracji i usług, a także osoby o poglądach centroprawicowych i sympatycy PO.

Zdecydowana większość (79 proc.) Polaków uważa, że wejście naszego kraju do struktur unijnych wpłynęło na sytuację naszego kraju, z czego 71 proc. (o 9 punktów proc. więcej niż w poprzednim miesiącu) badanych sądzi, że na plus, a 8 proc. - że na minus. 15 proc. badanych (o 10 punktów proc. mniej niż w kwietniu) uważa, że po wejściu do struktur unijnych sytuacja naszego kraju nie zmieniła się, a 6 proc. ankietowanych na pytanie o to odpowiedziało - "trudno powiedzieć".

Według 80 proc. Polaków członkostwo Polski w strukturach unijnych wpłynęło na status naszego kraju na arenie międzynarodowej, z czego trzech na czterech badanych (75 proc. - o 8 pkt. proc. więcej niż w kwietniu) uważa, że pozycja Polski zmieniła się na lepsze, a 5 proc. - że na gorsze. Zdaniem 14 proc. ankietowanych (o 6 pkt. proc. mniej niż w poprzednim miesiącu) wejście Polski do struktur unijnych nie wpłynęło na jej pozycję na świecie, a 6 proc. ankietowanych nie ma zdania na ten temat.

Poprawę sytuacji Polski na arenie międzynarodowej po wejściu do UE częściej niż inni dostrzegają badani lepiej wykształceni i lepiej oceniający swoją sytuację materialną, a także m.in. 20- i 30-latkowie i mieszkańcy miast od 20 do 100 tys. i od 101 do 500 tys. Zmiany na lepsze częściej niż inni wskazują osoby interesujące się polityką, zwolennicy PO oraz badani o lewicowych poglądach.

Sondaż przeprowadzono w dniach 8-12 maja 2008 r. na ogólnopolskiej, losowej próbie 1005 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 74 proc. Polaków o UE - "to coś dobrego"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl