SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

74 proc. Polaków o UE - "to coś dobrego"

Według 74 proc. Polaków członkostwo Polski w UE jest czymś dobrym,a tylko dla 5 proc. ankietowanych - czymś złym. 18 proc. maambiwalentny stosunek do tej kwestii; 3 proc. nie ma zdania na tentemat - wynika z sondażu TNS OBOP.

Zadowolenie z członkostwa Polski w strukturach unijnych rośniewraz z lepszym wykształceniem, korzystniejszą oceną własnejsytuacji materialnej i większym zainteresowaniem sprawamipolitycznymi. Aprobata dla przynależności Polski do UE jestnajwiększa wśród dwudziestolatków, kierowników i specjalistów, osóbzamieszkujących region pomorski, mieszkańców miast od 101 do 500tys., a także wśród pracowników administracji i usług.

Ponad połowa Polaków (57 proc.) jest zdania, że wejście naszegokraju do Unii Europejskiej nie miało wpływu na ich życie. Jednatrzecia badanych (34 proc.) sądzi, że po przystąpieniu Polski do UEich życie zmieniło się na lepsze, a 7 proc. badanych, że na gorsze.2 proc. Polaków nie wyraziło jednoznacznej opinii.

W porównaniu z wynikami sondażu z początku maja zeszłego roku o10 pkt. proc. spadł odsetek badanych doświadczających osobistychzmian po wejściu do UE; o 9 pkt. proc. wzrósł odsetek Polakówdostrzegających zmiany na lepsze.

Odsetek osób, które uważają, że skorzystały z wejścia Polski dostruktur unijnych, rośnie wraz z lepszym wykształceniem oraz lepsząoceną własnej sytuacji materialnej. Pozytywny wpływ wejścia Polskido UE na swoje życie częściej dostrzegają Polacy interesujący siępolityką, 20-latkowie, kierownicy i specjaliści oraz pracownicyadministracji i usług, a także osoby o poglądach centroprawicowychi sympatycy PO.

Zdecydowana większość (79 proc.) Polaków uważa, że wejścienaszego kraju do struktur unijnych wpłynęło na sytuację naszegokraju, z czego 71 proc. (o 9 punktów proc. więcej niż w poprzednimmiesiącu) badanych sądzi, że na plus, a 8 proc. - że na minus. 15proc. badanych (o 10 punktów proc. mniej niż w kwietniu) uważa, żepo wejściu do struktur unijnych sytuacja naszego kraju nie zmieniłasię, a 6 proc. ankietowanych na pytanie o to odpowiedziało -"trudno powiedzieć".

Według 80 proc. Polaków członkostwo Polski w strukturachunijnych wpłynęło na status naszego kraju na areniemiędzynarodowej, z czego trzech na czterech badanych (75 proc. - o8 pkt. proc. więcej niż w kwietniu) uważa, że pozycja Polskizmieniła się na lepsze, a 5 proc. - że na gorsze. Zdaniem 14 proc.ankietowanych (o 6 pkt. proc. mniej niż w poprzednim miesiącu)wejście Polski do struktur unijnych nie wpłynęło na jej pozycję naświecie, a 6 proc. ankietowanych nie ma zdania na ten temat.

Poprawę sytuacji Polski na arenie międzynarodowej po wejściu doUE częściej niż inni dostrzegają badani lepiej wykształceni ilepiej oceniający swoją sytuację materialną, a także m.in. 20- i30-latkowie i mieszkańcy miast od 20 do 100 tys. i od 101 do 500tys. Zmiany na lepsze częściej niż inni wskazują osoby interesującesię polityką, zwolennicy PO oraz badani o lewicowych poglądach.

Sondaż przeprowadzono w dniach 8-12 maja 2008 r. naogólnopolskiej, losowej próbie 1005 mieszkańców Polski w wieku 15 iwięcej lat.

Dołącz do dyskusji: 74 proc. Polaków o UE - "to coś dobrego"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl