SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

95% polskich internautów wie co to memy, 41% je lubi

95% internautów wie, co to są memy, a 41% lubi je oglądać i dzielić się nimi w sieci. Dla 67% udostępnianie memów to forma wyrażania poglądów - wynika z badania GfK Polonia.

fot. Shutterstock.com Article

Czym są według Polaków memy? W badaniu eksperci i fani memów deklarują, że memem może być niemal wszystko. Obrazek skomentowany jednym słowem lub krótkim tekstem, przewrotny rysunek, grafika, żart słowny lub fragment piosenki. Ważne, aby mem był skrótem myślowym, łatwym do uchwycenia i zrozumienia przez szerokie grono odbiorców.

Dlaczego Polacy tak chętnie dzielą się memami? Z badania wynika, że spełniają one trzy podstawowe role: rozśmieszają, pozwalają dzielić się opiniami oraz budują poczucie wspólnoty, skupionej wokół danej tematyki czy poglądów. Funkcja rozrywkowa jest wymieniana jako najważniejsza - zdaniem 69% badanych memy są zabawne, według 67% ośmieszają poważne tematy i pozwalają nabrać dystansu, a dla 64% ich tzw. szerowanie, czyli dzielenie się nimi w sieci, to dobra zabawa i forma relaksu.

Do ulubionych memów lubimy wracać - zdaniem 52% badanych memy mogą być ponadczasowe. Rozmówcy w badaniu jakościowym deklarowali, że oglądanie memów jest dla nich pretekstem do przerwy w pracy i zdrowszą alternatywą dla wyjścia na papierosa z biurowego open space’u.

Memy mają też poważniejszą stronę - pełnią opiniotwórczą rolę oraz umożliwiają poznanie nastrojów społecznych. Dla 67% badanych szerowanie memów to forma wyrażenia opinii, a 64% uważa, że memy służą do wyrażania nastrojów w trudnych czasach, w tym emocji takich jak frustracja, irytacja i gniew.

Z kolei jeśli chodzi o funkcję wspólnotową memów, podkreślaną zarówno w badaniu ilościowym, jak i wśród ekspertów, 61% badanych deklaruje, że nie trzeba być "na poziomie", aby rozumieć memy. Najbardziej lubiane memy rozprzestrzeniają się wirusowo: 32% udostępnia memy lubiane przez znajomych.

Jakie są cztery ulubione tematy memów wśród Polaków? Wygrywa zdecydowanie polityka: 64% badanych deklaruje, że najchętniej ogląda i dzieli się memami o tematyce politycznej. Ponad połowa (51%) interesuje się memami o związkach i relacjach damsko-męskich, tyle samo o zjawiskach i grupach społecznych (w tym mniejszościach, uchodźcach, innych rasach etc.). Duża grupa młodych Polaków deklaruje też, że podobają jej się memy na temat życia zawodowego i rynku pracy (42% osób w wieku 16-29 lat), w których szefowie zwykle przedstawieni są jako leniwi dyletanci, a pracownicy jako osoby znudzone codzienną rutyną i niechętne do większego wysiłku. 84% badanych udostępnia i lubi memy różnych autorów i nie jest związana z jednym stylem komentowania rzeczywistości.

Badanie zostało przeprowadzone przez GfK Polonia na zlecenie Clue PR w lutym 2016 r, próba ogólnopolska 16+, N=1004, uzupełnione o wywiady eksperckie i desk research.

Dołącz do dyskusji: 95% polskich internautów wie co to memy, 41% je lubi

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl