SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

AFP odpowiada: nie będziemy "maszyną do rozpowszechnianiakomunikatów"

Dyrektor generalny francuskiej agencji prasowej AFP Pierre Louetteoświadczył w piątek, odpowiadając na krytykę rządzącej partii UMP,że agencja nie jest "maszyną do rozpowszechniania komunikatów"władz, ani nie ma takich aspiracji.

Rzecznicy centroprawicowej UMP skrytykowali poprzedniego dniafinansowaną częściowo przez państwo AFP za to, że nie publikuje wswym serwisie pełnych tekstów jej oświadczeń dla prasy "bezsprawdzania ich zawartości informacyjnej".

Twierdzili, że agencja wielokrotnie odmawiała rozpowszechnianiakrytycznego stanowiska UMP wobec byłej kandydatki socjalistów naprezydenta Francji Segolene Royal, która rywalizowała w wyborach zNicolasem Sarkozym.

"Redakcja - powiedział dyrektor AFP - ma swoje zasadyfunkcjonowania, polegające na dokonywaniu nieustannego wyboruspośród mnogości faktów, zdarzeń i deklaracji".

"Naszym obowiązkiem jest dostarczanie jak najpełniejszejinformacji, ale nie pretendujemy do wyczerpania wszystkiego, co siędzieje we Francji lub za granicą" - dodał Louette.

UMP oskarżyła w czwartek AFP o "uprawianie cenzury" inieopublikowanie dwóch jej komunikatów na temat wyroku sądowego,którym Royal została zobowiązana do wypłacenia dwómbyłymwspółpracownicom zaległych poborów.

Związek zrzeszający dziennikarzy AFP już wcześniej wystąpił wobronie niezależności agencji. Uznał, że w komunikatach dla prasyprzysłanych przez kierownictwo UMP nie było żadnych nowych dlasprawy elementów, o których warto by informować.

W środę prezydent Sarkozy na zamkniętym przyjęciu dladeputowanych UMP, jak opowiadali później jego uczestnicy, narzekałna wiele tytułów medialnych, oskarżając prasę o to, że uzurpujesobie rolę opozycji.

Prezydent oskarżał bezpośrednio dziennik "Le Parisien", tygodnik"L'Express" i agencję AFP, że nie pisały dostatecznie wiele natemat skazania Segolene Royal.

W piątek rano Frederic Lefebvre, jeden z trzech rzeczników UMP,skrytykował AFP przed mikrofonem rozgłośni radiowej France Inter zapolitykę redakcyjną, która prowadzi do niepublikowania komunikatówjednej z partii politycznych.

"Wczoraj krytykowała nas pani Segolene Royal, dziś - prawica, ito jest najlepsze zewnętrzne potwierdzenie naszej neutralności" -powiedział dyrektor generalny AFP.

  • Więcej informacji:
  • AFP
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: AFP odpowiada: nie będziemy "maszyną do rozpowszechnianiakomunikatów"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl