SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Związkowcy Agory chcą odszkodowań dla pracowników Goldenline

Pracownicy Goldenline, którzy w kwietniu skorzystali z programu dobrowolnych odejść, powinni otrzymać odszkodowania, ponieważ Agora tak naprawdę przeprowadziła zwolnienia grupowe - uważają związkowcy działający przy spółce. - Spółka nie zgadza się z zarzutami - informuje portal Wirtualnemedia.pl Nina Graboś, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej Agory.

Warszawska siedziba Agory, fot. materiały PRWarszawska siedziba Agory, fot. materiały PR

W kwietniu Agora poinformowała, że z programu dobrowolnych odejść skorzystało 26 pracowników jej spółki zależnej Goldenline. - Warunki finansowe programu nie odbiegają od warunków zaproponowanych w ramach programu zwolnień grupowych. Najważniejsza różnica to termin rozwiązania stosunku pracy. Pracownicy uczestniczący w programie otrzymają również ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy - przekazała nam wówczas Nina Graboś, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej. Wcześniej Agora zapowiadała, że planuje przeprowadzić w Goldenline zwolnienia grupowe.

Jednak zdaniem członków Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Agory SA i Inforadia proponując pracownikom Goldenline dobrowolne odejścia, Agora naruszyła kilka paragrafów Ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

Według związkowców chronologia wydarzeń była następująca. 6 kwietnia pracodawca zawiadomił o zamiarze przeprowadzenia zwolnienia grupowego, a następnie - nie czekając na upływ ustawowego 20-dniowego terminu na zawarcie porozumienia z organizacją związkową - 17 kwietnia przyjęto program dobrowolnych odejść. Kolejny krok: rozwiązanie umów z pracownikami Goldenline ze skutkiem na 22 kwietnia.

- Według naszej wiedzy Pracodawca nie podjął żadnych innych czynności przewidzianych w Ustawie w ramach procedury zwolnienia grupowego - czytamy w datowanym na 5 czerwca piśmie. Redakcja portalu Wirtualnemedia.pl dotarła do tego dokumentu, w jego posiadaniu są też władze Agory i część pracowników spółki - stwierdzono w piśmie „Solidarności”, do którego dotarł portal Wirtualnemedia.pl.

Zgodnie z przepisami w przypadku pracodawcy zatrudniającego od 20 do 99 pracowników, „zwolnienie grupowe stanowi wypowiedzenie umów o pracę lub rozwiązanie umów o pracę na mocy porozumienia obejmujące co najmniej 10 pracowników w okresie nieprzekraczającym 30 dni”. - Pracownicy, z którymi pracodawca rozwiązuje umowy o pracę za porozumieniem stron z przyczyn niedotyczących pracowników również są traktowani jako osoby objęte zwolnieniem grupowym. Tym samym rozwiązywanie stosunków pracy w tym trybie nie zwalnia pracodawcy z obowiązku przeprowadzenia procedury zwolnienia grupowego - uważają związkowcy.

Ich zdaniem biorąc pod uwagę, że 22 kwietnia w Goldenline rozwiązano umowy o pracę z 26 pracownikami w trybie porozumienia i z przyczyn niezależnych od pracowników, było to jednak zwolnienie grupowe w znaczeniu prawny. - Ponadto należy zwrócić uwagę, że skoro zwolnienie grupowe miało miejsce, to w myśl art. 1 ust. 1 ustawy objęło ono okres 30 dni - od 22 kwietnia do 22 maja br. Potwierdza to również orzecznictwo sądowe i doktryna prawa pracy. Oznacza to, że zwolnienie grupowe obejmuje wszystkich pracowników, którzy podpisali porozumienia o rozwiązaniu stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników lub otrzymali wypowiedzenia z tych przyczyn w okresie od 22 kwietnia do 22 maja 2020 r. - argumentuje „Solidarność” w Agorze i Inforadiu.

Takimi działaniami - twierdzą autorzy pisma - Agora naruszyła kilka artykułów ustawy, m.in. te nakazujące (w przypadku zwolnień grupowych) porozumienie z organizacją związkową, powiadomienie powiatowego urzędu pracy czy zawiadomienie urzędu pracy.

- W związku z powyższym domagamy się na rzecz wszystkich pracowników, z którymi rozwiązano stosunki pracy za porozumieniem stron, a także tym, którym wypowiedziano umowy o pracę – wypłaty odszkodowań z tytułu naruszenia przepisów prawa przez Pracodawcę. Ponadto domagamy się zapewnienia pracownikom, z którymi rozwiązano stosunki pracy za porozumieniem stron, a także tym, którym wypowiedziano umowy o pracę w okresie po 22 kwietnia, ale do 22 maja 2020 r. wypłaty odpraw wynikających z art. 8 Ustawy - czytamy w liście.

Termin ultimatum, jakie związkowcy dali zarządowi na znalezienie satysfakcjonującego rozwiązania, mija w piątek 12 czerwca. Do czwartku - według naszych informacji - porozumienia nie osiągnięto.

Agora: pracownicy Goldenline zgodzili się na dobrowolne odejścia

Agora odrzuca te oskarżenia. - Agora otrzymała pismo od Organizacji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność Agory S.A. i Inforadia dotyczące redukcji zatrudnienia w spółce Goldenline - spółka nie zgadza się z przedstawionymi w nim zarzutami. Kwestia redukcji zatrudnienia w Goldenline, jak każda taka sytuacja, była na bieżąco konsultowana ze związkiem zawodowym - niestety nie udało się osiągnąć porozumienia z organizacją związkową w sprawie zwolnień grupowych - przekazała nam Nina Graboś, dyrektor do spraw komunikacji korporacyjnej Agory.

- W takich okolicznościach, jednocześnie mając na względzie konieczność zabezpieczenia interesów pracowników oraz należnych im wypłat, spółka przedstawiła zespołowi Goldenline w kwietniu 2020 r. propozycję programu dobrowolnych odejść, przewidującego rozwiązanie umów o pracę za porozumieniem stron oraz niezwłoczną wypłatę należnych pracownikom kwot. Zdecydowana większość osób uznała to rozwiązanie za korzystne i wzięła udział w programie. To była ich indywidualna decyzja, podjęta po rozważeniu propozycji spółki, czyli właśnie programu dobrowolnych odejść.

Nina Graboś podkreśla, że spółka „nastawiona jest na rozwiązywanie trudnych kwestii pracowniczych przede wszystkim z poszanowaniem interesów jej zespołów, w sposób zapewniający ochronę ich członków”.

- Wszyscy pracownicy, którzy wzięli udział w programie dobrowolnych odejść w Goldenline niezwłocznie otrzymali wynagrodzenia oraz uzgodnione odprawy. W opinii spółki nie ma podstaw do kwestionowania zasad i trybu zakończenia stosunków pracy w spółce Goldenline. Sądzimy, że sugerowanie jakoby spółce miały grozić pozwy pracownicze jest w tej sytuacji całkowicie bezpodstawne. Dodatkowo, w opinii spółki stawianie jej jako pracodawcy zarzutu działania niezgodnego z przepisami, podczas gdy zaproponowany przez nią  program chronił pracowników, jest niezrozumiałe - argumentuje Graboś.

Z naszych informacji wynika, że osoby z Goldenline, z którymi rozwiązano umowy o pracę - wspierani przez organizację związkową zamierzają od przyszłego tygodnia występować do sądu pracy. „Solidarność” zapowiada, że jeżeli w piątek nie będzie propozycji satysfakcjonujących rozwiązań, zawiadomi o zaistniałej sytuacji Państwową Inspekcję Pracy oraz Powiatowy Urząd Pracy.

W ub.r. firma Goldenline zanotowała 6,95 mln zł przychodów i 5,82 mln zł straty netto, a rok wcześniej - 14,25 mln zł wpływów i 700 tys. zł straty netto.

W pierwszym kwartale br. przychody grupy kapitałowej Agora zmalały o 6,1 proc. do 289,6 mln zł, strata netto wzrosła z 3,4 do 47,1 mln zł, a zysk EBITDA - z 37,9 do 44,6 mln zł. Koszty operacyjne firmy zwiększyły się o 0,4 proc. do 309,1 mln zł.

Na koniec marca ub.r. stałe zatrudnienie w grupie kapitałowej Agora wynosiło 2 442 etaty, o 53 mniej niż kwartał wcześniej.

Dołącz do dyskusji: Związkowcy Agory chcą odszkodowań dla pracowników Goldenline

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ula
Usuwają niewygodne dla lewackich "elit" komentarze
odpowiedź
User
User
Na tym portalu to standard.
odpowiedź
User
Będzie się działo
Opowiadali różne umoralniające, wartościowe historie w TOK FM i w Obcasach a ludzie pomyśleli, że to tak ma być na prawdę...
odpowiedź