SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zwolnienia grupowe w Agorze. „Wynegocjujemy dobre warunki odejść”

Grupowe zwolnienia w trzech drukarniach Agory nie oznaczają, że spółka zamierza się pozbywać którejkolwiek z nich - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Powodem redukcji zatrudnienia są duże spadki przychodów ze sprzedaży usług poligraficznych w technologii coldset, w której specjalizują się drukarnie Grupy. Wojciech Orliński, szef działającej w spółce „Solidarności” zapewnia, że związek zawodowy będzie negocjował jak najlepsze warunki odejść dla pracowników.

Warszawska siedziba Agory, fot. materiały PRArticle

W czwartek Agora zakomunikowała, że zaczyna konsultacje w sprawie zwolnienia 53 osób w segmencie druku, czyli w trzech swoich drukarniach: w Tychach, Warszawie i Pile. Powodem jest postępujący spadek przychodów ze sprzedaży usług poligraficznych w technologii coldset, w której specjalizują się drukarnie Grupy Agora. Trend ten wynika w dużej mierze z kondycji rynku prasowego w Polsce.

Grupowe zwolnienia w tym segmencie nie oznaczają, że spółka zamierza sprzedać którąś ze swoich drukarni. Przynajmniej nie ma tego w planach na najbliższe miesiące.

- Proces restrukturyzacji, obejmujący m.in. zwolnienia grupowe, nie jest przygotowaniem do zbycia którejkolwiek z drukarni należących do Grupy Agora. Przyczyną podjętych działań jest postępujący spadek przychodów ze sprzedaży usług poligraficznych w technologii coldset, w której specjalizują się drukarnie Grupy Agora. Zapotrzebowanie na ten rodzaj usług zmniejsza się, a inne rodzaje zleceń, w tym te realizowane w technologii heatset, nie są w stanie obecnie skompensować utraty przychodów związanych z drukiem w technologii coldset - przekazała portalowi Wirtualnemedia.pl Nina Graboś, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej Agory.

Agora informuje w komunikacie, że - biorąc pod uwagę kondycję rynku prasowego, negatywne prognozy dotyczące perspektyw jego dalszego rozwoju oraz postępującą cyfryzację mediów - nie jest możliwe zahamowanie trendu spadkowego w działalności poligraficznej w technologii coldset. - Zarząd spółki uznał, iż niezbędne jest podjęcie zdecydowanych działań restrukturyzacyjnych, które mają na celu ograniczenie kosztów funkcjonowania drukarni oraz zoptymalizowanie procesów operacyjnych tak, aby ograniczyć negatywny wpływ spadających wolumenów druku na kondycję finansową segmentu Druk, m.in. poprzez dopasowanie struktury zatrudnienia do aktualnego wolumenu świadczonych usług produkcyjnych - opisała spółka.

Zarząd firmy podał także, że zwrócił się do działających w firmie związku zawodowego i rady pracowników o przystąpienie do konsultacji w sprawie zwolnień. - Na razie trudno cokolwiek mi powiedzieć w tej kwestii, natomiast zapewniam, że podobnie jak w przypadku poprzednich zwolnień, będziemy negocjowali jak najlepsze warunki odejść - informuje portal Wirtualnemedia.pl Wojciech Orliński, szef działającej w Agorze „Solidarności”.

Spółka nie planuje w tym roku grupowych zwolnień w innych pionach, nie będzie ich w najbliższym czasie choćby w redakcji „Gazety Wyborczej”. W 2016 roku Agora zwolniła grupowo 176 osób, głównie w wydawanym przez siebie dzienniku.

Agora przeprowadziła zwolnienia grupowe w „Gazecie Wyborczej” i sprzedała trzy nieruchomości

W czwartym kwartale 2016 roku Agora przeprowadziła zwolnienia grupowe, w ramach których rozstała się ze 176 pracownikami (głownie z zespołu „Gazety Wyborczej”). Niektórzy dalej są związani z firmą w ramach umów cywilnoprawnych.

Na koniec września ub.r. w grupie kapitałowej Agora było zatrudnionych 2 836 pracowników (w przeliczeniu na pełne etaty), o 162 mniej niż rok wcześniej.

Pod koniec 2016 roku Agora zawarła warunkowe umowy sprzedaży dwóch nieruchomości: swojej łódzkiej siedziby za 9,7 mln zł (firma zdecydowała się wynajmować tam mniejszą powierzchnię) i działki przy swojej warszawskiej siedzibie za 19 mln zł. W grudniu ub.r. poinformowała, że druga transakcja zostanie sfinalizowana do końca lutego br. Kilka dni temu Agora zawarła warunkową umowę sprzedaży prawa użytkowania wieczystego dwóch nieruchomości w Gdańsku, w których mieści się obecnie m.in. trójmiejska redakcja „Gazety Wyborczej”. Łączna cena transakcji wyniesie 8,65 mln zł.

Na początku września ub.r. Discovery Polska skorzystało z opcji kupna od Agory 51 proc. udziałów spółki Green Content nadającej kanał Metro TV. Cena wyniosła 19 mln zł, a wpływ na wynik netto Agory w ub.r. - 11,4 mln zł. 49 proc. udziałów Green Content zostało przejęte od Agory przez Discovery Polska w grudniu 2016 roku za 14 mln zł.

Z końcem ub.r. Agora zakończyła wydawanie miesięcznika ogrodniczego „Magnolia” i dwumiesięcznika wnętrzarskiego „Dom & Wnętrze”, jednocześnie uruchomiła dwutygodnik dla nastolatków „Mój Spot”. Z kolei należąca do firmy spółka Helios rozmawia z dwoma menedżerami o uruchomieniu sieci lokali gastronomicznych.

W pierwszych trzech kwartałach ub.r. grupa kapitałowa Agory zanotowała 835,1 mln zł wpływów (po spadku o 2,7 proc. w skali roku) i 7 mln zł straty netto (wobec 24,9 mln zł rok wcześniej). Znacząco zmalały przychody firmy w segmentach prasy i druku, a mocno wzrosły w pionie filmowo-książkowym.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zwolnienia grupowe w Agorze. „Wynegocjujemy dobre warunki odejść”

23 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Apolityczny
Gazeta musi być apolityczna. Inaczej nie ma po co jej kupować.Wyborcza moim zdaniem poszła za daleko za jedną stroną sceny politycznej i tym straciła wiarygodność. Przekłada się to na wyniki sprzedaży. Kiedyś kupowałem tę gazetę, ale teraz po co. Nie mam zdrowia czytać zajadłych artykułów. Nie prowadzę sporu politycznego tylko chce obiektywną, wyważoną informację.
odpowiedź
User
J23
Nie sprzedadzą tylka zamkną i to nie jedna a dwie drukarnie - Tychy a potem Piła.
odpowiedź
User
Maria
To nie ma wielkiego znaczenia. Idą obecnie w wydawnictwa nieprasowe oraz kina, których planują zbudować 10. I ciagle któryś helios sie otwiera. Plus dystrybucja filmowa . To już bardziej operator kin niż wydawca prasy
odpowiedź