SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Agora w br. rozstała się z 77 pracownikami. Mniej na pensje w pionie prasowym, dużo więcej w kinach Helios

W pierwszym kwartale br. zatrudnienie etatowe w Grupie Agora zmalało o 77 etatów do 2 902. Mimo to firma wydała o 4,2 proc. więcej na wynagrodzenia i świadczenia dla pracowników, co wynika głównie z rozwoju sieci kin Helios i wprowadzenia minimalnej stawki godzinowej.

Warszawska siedziba Agory, fot. materiały PRArticle

Na koniec marca br. zatrudnienie etatowe w Grupie Agora wynosiło 2 902 etaty, o 119 mniej niż rok wcześniej i o 77 mniej niż kwartał wcześniej.

Przypomnijmy, że w czwartym kwartale ub.r. firma przeprowadziła zwolnienia grupowe, w ramach których rozstała się ze 176 pracownikami, głównie z zespołu „Gazety Wyborczej”. Koszt zwolnień wyniósł 6,9 mln zł. Przy czym większość zwalnianych osób miała kilkumiesięczne okresy wypowiedzenia, więc te redukcje nie przełożyły się jeszcze na statystyki zatrudnienia w Agorze na koniec ub.r. (2 979 etatów, tylko o 19 mniej niż kwartał wcześniej).

Efekty tych zwolnień widać już natomiast w wynikach Agory z pierwszego kwartału br. W segmencie prasowym koszty wynagrodzeń i świadczeń dla pracowników wyniosły 26,8 mln zł, o 6 proc. mniej niż rok wcześniej. Z kolei w pionie druku zmalały o 3,7 proc. do 5,2 mln zł, a w radiowym - o 4,9 proc. do 7,7 mln zł, co akurat firma uzasadnia kosztami rezerwy na niewykorzystane urlopy.

Jednak łączne wydatki Agory na pracowników wzrosły w minionym kwartale o 4,2 proc. do 82,8 mln zł. Zdecydowanie najbardziej zwiększyły się w segmencie filmowo-książkowym - z 8,9 do 12,9 mln zł (czyli o 44,9 proc.). Ponadto w pionie internetowym wzrosły o 2,3 proc. do 13,6 mln zł, a w segmencie reklamy zewnętrznej - o 2 proc. do 5 mln zł.

Z czego wynika tak duży wzrost wydatków na pensje w segmencie filmowo-książkowym? Agora w raporcie finansowym wyjaśnia, że z początkiem br. wprowadzono minimalną stawkę godzinową (13 zł), co wymusiło wzrost wynagrodzeń w kinach Helios. Ponadto w ciągu roku uruchomiono kolejne kina tej sieci, więc zatrudniono nowych pracowników.

W lutym zarząd firmy prognozował, że w związku z wprowadzeniem minimalnej stawki godzinowej w całym br. koszty wynagrodzeń pracowników kin Helios wzrosną o 8-10 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Agora w br. rozstała się z 77 pracownikami. Mniej na pensje w pionie prasowym, dużo więcej w kinach Helios

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pan Adam
Niedobrze. Że też ludzi w kinach nie można zatrudniać na umowę o dzieło. "Tenkraj" idzie w stronę faszyzmu.
odpowiedź
User
samasiezwolnilam
Dziwie sie, ze nie zamkną tego pierdolnika lub chociaz jego czesci - prasy. Siedza tam ludzie, ktorzy zwiazabi sa z ta firma od X lat, sa dyrektorami/wydawcami i nie maja pojecia na temat tego jak teraz swiat wyglada, co ludzie chca czytac, jakie maja potrzeby itp. Ich model pracy to ten sam ktory mieli 10 lat temu.Totalny ciemnogrod, zaklamanie, ukladziki, glupota i brak checi rozwoju.
odpowiedź
User
Fazi
Zwalniają znaczy, że będą zatrudniać.
odpowiedź