SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Akcje PZU w ostatnich miesiącach straciły 1/3 wartości

Utrzymanie dotychczasowej polityki dywidendowej, zwiększenie zaangażowania w segment nieruchomości oraz redukcja inwestycji o ryzyku politycznym – to najważniejsze zadania dla nowego zarządu PZU. Zdaniem Sobiesława Kozłowskiego z DM Raiffeisen Bank Polska realizacja tych celów powinna istotnie wspierać notowania spółki. Tymczasem w ostatnich miesiącach akcje ubezpieczyciela tracą. Powodem jest wyraźny spadek rentowności oraz objęcie spółki podatkiem bankowym.

fot. Shutterstock.comArticle

Grupa PZU po trzech kwartałach 2015 roku zarobiła na czysto niespełna 1,83 mld złotych. W stosunku do tego samego okresu rok wcześniej jest to wynik o 28,5 proc. słabszy.

– Wydaje się, że dobrze przyjęte przez rynek byłoby, gdyby nowy zarząd PZU w najbliższym czasie zwiększył zaangażowanie w segmencie nieruchomości, podjął próbę ograniczenia inwestycji z czynnikiem politycznym, a także dążył do tego, aby w długim terminie niezależnie od warunków rynkowych utrzymywać stabilne przychody i wysoką stopę zwrotu – mówi Sobiesław Kozłowski, koordynator ds. analiz giełdowych w Domu Maklerskim Raiffeisen Bank Polska.

Zdaniem analityka nowy zarząd PZU, którym pokieruje prezes Michał Krupiński, powinien także utrzymać dotychczasową politykę dywidendową spółki. W ostatnich latach ubezpieczyciel był jednym z najhojniejszych podmiotów giełdowych. Tylko w zeszłym roku wypłacił akcjonariuszom łącznie aż 2,59 mld złotych (30 złotych na akcję).

Z drugiej strony na notowaniach spółki ciąży podatek bankowy, który wejdzie w życie już 1 lutego. Danina w wysokości 0,44 proc. posiadanych aktywów oprócz banków i firm pożyczkowych płacona będzie także przez instytucje ubezpieczeniowe. Jej wysokość w przypadku PZU wyniesie około 300 mln złotych rocznie.

– Głównym czynnikiem, który będzie wpływał na wartość PZU, są tendencje dotyczące składki OC komunikacyjne oraz OC na życie – tłumaczy Kozłowski.

Wartość brutto przypisanych składek ubezpieczeniowych w okresie od I do IIII kwartału 2015 roku wyniosła narastająco 13,46 mld złotych i był to wynik o ponad 8 proc. lepszy niż w tym samym okresie rok wcześniej. Wyraźnie zwiększyły się jednak koszty z tytułu wypłat odszkodowań oraz zmiany stanu rezerw techniczno–ubezpieczeniowych. Wydatki z tego tytułu od stycznia do końca września ubiegłego roku wyniosły prawie 9,08 mld złotych (wzrost o 7,8 proc. rdr).

– Warto dodać, że są oczekiwania KNF-u na zakończenie wojny cenowej w segmencie OC komunikacyjnego. I to byłoby pozytywne. A w segmencie życiowym istotną kwestią będzie długoterminowe zwiększanie oszczędności czy liczby ubezpieczeń – stwierdza analityk DM Raiffeisen Bank Polska.

W ostatnich miesiącach akcje PZU radzą sobie bardzo słabo. Rynkowa kapitalizacja przedsiębiorstwa w ciągu ostatniego roku skurczyła się o ponad 32 procent. Obecnie inwestorzy za jedną akcję płaca zaledwie 31–32 złote, podczas gdy w styczniu ubiegłego roku było to ponad 45 złotych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Akcje PZU w ostatnich miesiącach straciły 1/3 wartości

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl