SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Allegro ma zadebiutować na giełdzie w październiku, tylko kilka proc. akcji dla inwestorów indywidualnych

Debiut Allegro na warszawskiej giełdzie jest przygotowywany na październik br. Do inwestorów indywidualnych trafi tylko kilka proc. oferowanych akcji.

Article

- Oferta publiczna i debiut na warszawskiej giełdzie Allegro planowane są na październik tego roku - powiedziała Polskiej Agencji Prasowej osoba zbliżona do procesu. Dodała, że do inwestorów indywidualnych trafić ma kilka procent oferowanych akcji, pozostałe zaoferowane będą inwestorom instytucjonalnym.

Akcje oferowane będą przez BM PKO BP, Santander DM oraz prawdopodobnie BM Pekao. Allegro oraz jego obecni udziałowcy nie udzielają informacji o debiucie giełdowym firmy.

Wcześniej nieoficjalne informacje o wejściu Allegro na giełdę podały Bloomberg i Reuters. Dowiedziały się, że firma ofertę dla inwestorów przygotowuje wspólnie ze spółką Lazard. Według Bloomberga część posiadanych walorów Allegro chcą sprzedać inwestorom giełdowym fundusze Permira i Mid Europa Partners. Akcji Allegro ma natomiast nie sprzedawać jego trzeci właściciel - fundusz Cinven.

Wartość oferty publicznej Allegro jest szacowana na 2,3-3 mld dolarów. W efekcie wycena firmy wyniosłaby ok. 11 mld dolarów.

- Przy tych założeniach Allegro byłoby największym IPO w historii GPW i chyba też największym w 2020 w Europie, a spółka przerosłaby kapitalizacją CD Projekt - powiedział PAP Łukasz Wachełko, analityk Wood&Co. - Wskaźniki wyceny spółek porównywalnych implikują takie poziomy. Więc te założenia są realne, ale to rynek je zweryfikuje - zaznaczył.

Obecnie najdroższą spółką na warszawskiej giełdzie jest producent gier wideo CD Projekt. Jego kapitalizacja w ostatnich tygodniach wynosi ok. 40 mld zł, w zeszły piątek po wzroście kursu do rekordowej wartości 427 zł pierwszy raz przekroczyła 41 mld zł.

Allegro przejęte za 3,25 mld dolarów, rok temu kupiło eBilet

Fundusze Permira, Mid Europa Partners i Cinven przejęły Allegro pod koniec 2016 roku, płacąc 3,25 mld dolarów. Przedtem przez 8 lat właścicielem firmy był fundusz Naspers, zapłacił za nią 950 mln funtów

Wiosną ub.r. Allegro przejęło firmę eBilet, za 80 proc. jej udziałów płacąc 88 mln zł. Z kolei jesienią 2018 roku wprowadziło usługę nielimitowanej liczby dostaw zakupów w modelu abonamentowym Allegro Smart. Od połowy marca do połowy czerwca w związku z epidemią koronawirusa można z niej było korzystać za darmo,

Allegro to najpopularniejszy serwis e-commerce w Polsce. Według badania Gemius/PBI w maju zanotowało 18,38 mln realnych użytkowników, 1,76 mld odsłon oraz 16 minut i 33 sekundy średniego dobowego czasu korzystania przez odwiedzającego, a aplikacja mobilna Allegro - 4,83 mln użytkowników.

Na początku br. Allegro w rankingu mierzącej ruch internetowy firmy Similarweb znalazło się na dziesiątym miejscu wśród platform e-commerce z całego świata.

2,4 mld zł wpływów i 399 mln zł zysku Allegro

W ub.r. Allegro.pl osiągnęło wzrost przychodów sprzedażowych o 31 proc. do 2,39 mld zł, a przy wzroście kosztów operacyjnych o 46,9 proc. do 1,18 mld zł jego zysk netto poszedł w górę z 230,08 do 399,02 mln zł.

Przychody firmy Allegro.pl z usług e-commerce zwiększyły się z 1,61 mld zł w 2018 roku do 2,08 mld zł, wpływy reklamowe - ze 128,1 do 165,69 mln zł, przychody ze sprzedaży towarów - z 62,79 do 115,21 mln zł, a pozostałe wpływy - z 25,95 do 30,42 mln zł.

Wpływy z e-commerce to przede wszystkim z prowizji od sprzedaży na platformie, a marketingowe - z opcji płatnej promocji ofert. W ostatnich latach Allegro podwyższało prowizję w niektórych kategoriach (jednocześnie rezygnowano z opłat za wystawianie ofert), a z początkiem czerwca br. zaczęło naliczać prowizję przy każdej transakcji od ceny z uwzględnieniem kosztu dostawy.

Na koniec ub.r. w firmie pracowało 1 969 osób, wobec 1 713 rok wcześniej.

Dołącz do dyskusji: Allegro ma zadebiutować na giełdzie w październiku, tylko kilka proc. akcji dla inwestorów indywidualnych

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Zielony
Zysk 100 mln. Wycena 11 mld. USD. Jak to kiedyś j%$bnie to ktoś się zdziwi gdzie te pieniądze :-)
odpowiedź
User
hehe
Zysk 100 mln. Wycena 11 mld. USD. Jak to kiedyś j%$bnie to ktoś się zdziwi gdzie te pieniądze


jak to gdzie? w kieszeni wprowadzających ten twór na giełdę.
odpowiedź