SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Allegro udostępnia open source programistom PHP

Grupa Allegro rozpoczęła kolejny projekt open source, tym razem skierowany do programistów PHP. Mechanizm o nazwie PHP Protobuf umożliwia  transformację danych do ustandaryzowanej postaci w celu przekazania innemu użytkownikowi

Allegro udostępnia open source programistom PHP

Protocol Buffers (w skrócie Protobuf) to niezależny od języka programowania i od platformy rozszerzalny mechanizm serializacji danych strukturalnych. Serializacja danych strukturalnych to ich transformacja do postaci, która może być przesłana poprzez sieć do innego komputera lub zapisana na dysku twardym. Dane można serializować do formatu XML, JSON oraz właśnie do Protocol Buffers, który jest jednak  mniejszy, szybszy i prostszy. Definiuje się strukturę danych, następnie używa się specjalnie wygenerowanego kodu źródłowego do łatwego odczytu i zapisu tych danych z i do różnego rodzaju strumieni, korzystając z dowolnego języka programowania.

Protobuf powstał z myślą o zastosowaniu w protokołach RPC (ang. Remote Procedure Call - zdalne wywołanie procedury) oraz bazach danych. W Allegro sprawdza się w warstwie cache'ującej aplikacji w protokole komunikacji. Szybko okazało się, że w niektórych przypadkach tłumaczenie danych z jednej postaci na drugą jest nadmiarowe. Składując dane w tym samym formacie, upraszcza się obsługę zapytań oraz zwiększa jej wydajność.

- W czasie, kiedy zainteresowaliśmy się Protocol Buffers istniała gotowa implementacja dla języka PHP - pb4php. Niestety, jej wydajność była niesatysfakcjonująca. Dzięki temu, że jest to projekt open source, udało się zlokalizować i wyeliminować wąskie gardła z kodu,  redukując czas parsowania o blisko 70 proc. Mimo to wydajność wciąż nie spełniała oczekiwań. Ostatecznie wąskim gardłem okazała się technologia użyta do implementacji: język PHP - opisuje Hubert Jagodziński, specjalista ds. rozwiązań backendowych w Grupie Allegro, który odpowiada za ten projekt. - Dlatego zdecydowaliśmy się przygotować własną implementację jako rozszerzenie PHP, czyli właśnie PHP Protobuf. W ten sposób udało się osiągnąć satysfakcjonującą wydajność - dodaje.

PHP Protobuf to jedyna wydajna implementacja open source mechanizmu dla języka PHP. Mimo formy rozszerzenia PHP (niskopoziomowy język C) nie jest zależna od systemu operacyjnego.

To trzeci udostępniony przez Grupę Allegro projekt open source. Latem ubiegłego roku firma przedstawiła narzędzie do zarządzania infrastrukturą serwerową Ralph, a w tym roku Selenę - bezpłatny system monitoringu dostępności serwisów www.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Allegro udostępnia open source programistom PHP

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl