SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Amazon podwaja zysk i nie płaci w USA ani centa podatku federalnego

W 2018 roku koncern Amazon wypracował dwukrotnie wyższy zysk niż rok wcześniej, a mimo tego nie zapłacił podatku federalnego w USA - wynika z danych Institute on Taxation and Economic Policy (ITEP). Firma skorzystała z preferencyjnych regulacji podatkowych wprowadzonych przez administrację Donalda Trumpa oraz z przewidzianych prawem ulg. Podobnie postąpił Netflix nie płacąc amerykańskiemu fiskusowi ani centa.

Jeff Bezos Article

Swoje kwartalne i roczne wyniki finansowe Amazon podał na początku lutego br. Wynika z nich, że koncern wciąż notuje rosnącą sprzedaż i związane z tym coraz lepsze parametry biznesowe.

Okazuje się, że Amazon poza wypracowaną przez siebie strategią rynkową może też liczyć na sprzyjające przepisy podatkowe obowiązujące w USA. Jak podaje amerykański Institute on Taxation and Economic Policy (ITEP) w 2018 r. Amazon zanotował dwukrotny wzrost zysku przed opodatkowaniem - z 5,6 do 11,2 mld dol. Pomimo tego koncern nie zapłacił amerykańskiemu fiskusowi ani centa podatku federalnego. Co więcej, księgowi firmy w zeznaniu podatkowym wykazali 129 mln dol. zwrotu, który powinien otrzymać Amazon.

Analitycy ITEP wyjaśniają, że brak zobowiązań fiskalnych Amazona wynika z obniżenia z 35 do 21 proc. wysokości podatku, który muszą płacić korporacje w USA. Niższą stawkę wprowadził po objęciu urzędu prezydent Donald Trump, dzięki czemu Amazon nie zapłacił fiskusowi ani centa także w poprzednim roku podatkowym.

Eksperci zwracają uwagę także na to, że wprowadzając niższy podatek administracja Trumpa nie zlikwidowała jednocześnie żadnych luk w systemie fiskalnym, dzięki którym możliwe jest nadal stosowanie rozmaitych ulg i bonusów pozwalających w rezultacie na unikanie płacenia podatków.

Brak opłat dotyczy jedynie podatku federalnego, Amazon musiał pokryć wszystkie inne zobowiązania fiskalne wynikające z jego działalności w Stanach Zjednoczonych.

Przed opublikowaniem raportu w sprawie Amazona ITEP poinformował, że z podobnych mechanizmów skorzystał także Netflix, który nie zapłacił za 2018 r. żadnego podatku federalnego pomimo tego, że w ub.r. osiągnął zysk na poziomie 838,7 mln dol.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Amazon podwaja zysk i nie płaci w USA ani centa podatku federalnego

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
afa
Jak to powiedział Warren Buffet, nie jest normalną sytuacja, w której moja sekretarka płaci więcej podatku niż ja... Hodujemy zdehumanizowane potwory, które w niewielkim stopniu składają się na nasze wspólnoty.
31 4
odpowiedź
User
chore
Ponad 11 miliardow dolarow zysku i ZERO podatku - to jest chore, nawet w usa.
23 4
odpowiedź
User
Gonzalez
A inne firmy handlowe podatki płacić muszą. I gdzie ten wolny rynek? Gdzie uczciwa konkurencja?
18 4
odpowiedź
User
PAwel
Nie prawda. Amazon nie zaplacil dochodowego podatku federalnego. Inne podatki placi - sales tax, property tax, employment taxes, social security - to sa gigantyczne sumy.
9 8
odpowiedź
User
Just True
Przypominam że w Polsce Mercedes dostał jeszcze dotacje od państwa a ci idioci zrobili z tego wielki sukces....
7 4
odpowiedź