SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Amerykański dziennikarz więziony w Rosji. Niedługo proces

Proces oskarżonego o szpiegostwo korespondenta "Wall Street Journal" Evana Gershkovicha rozpocznie się 26 czerwca. Będzie się toczył za zamkniętymi drzwiami – podał w poniedziałek Reuters, powołując się na rosyjskie media. Dziennikarz przebywa w areszcie od marca 2023 r.

Evan Gershkovich, fot. YouTube/CNN Evan Gershkovich, fot. YouTube/CNN

W ubiegłym tygodniu prokuratorzy poinformowali, że sprawa korespondenta "WSJ" będzie rozpatrywana przez sąd w Jekaterynburgu na Uralu. Amerykanin jest oskarżony o "zbieranie tajnych informacji" na temat fabryki zbrojeniowej, na zlecenie CIA.

Zobacz: Pracujący w Rosji dziennikarze zachodni narażają swoje życie

Evan Gershkovich zatrzymany w Rosji

32-letni Gershkovich został zatrzymany w Jekaterynburgu podczas zbierania materiałów do reportażu. Dziennikarz nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów.
Administracja USA uznała zatrzymanie korespondenta za "bezprawne aresztowanie" i domaga się jego zwolnienia. Pod apelem o uwolnienie dziennikarza, który w ubiegłym roku przygotowała ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield podpisali się przedstawiciele ponad 40 państw. Domagali się uwolnienia osób przetrzymywanych w Rosji z powodów politycznych oraz "zakończenia drakońskich represji przeciwko wolności słowa, w tym wymierzonych w przedstawicieli mediów".

W razie uznania za winnego korespondentowi "WSJ" grozi do 20 lat więzienia. Gershkovich jest pierwszym amerykańskim dziennikarzem oskarżonym przez Moskwę o szpiegostwo od 1986 roku, czyli od schyłkowych lat Związku Sowieckiego.

Ostatnim dziennikarzem amerykańskim, któremu władze w Moskwie oficjalnie zarzuciły szpiegostwo, był w 1986 roku Nicholas Daniloff.

Dołącz do dyskusji: Amerykański dziennikarz więziony w Rosji. Niedługo proces

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl