SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Amerykańskie media krytykują „Twoja twarz brzmi znajomo” za rasizm. Polsat zaskoczony

W półfinałowym odcinku programu „Twoja twarz brzmi znajomo 10” uczestnik Bogumił „Boogie” Romanowski wcielił się w czarnoskórego wokalistę Drake i zaśpiewał piosenkę „Hotline Bling”. Amerykańskie media skrytykowały występ. - Jesteśmy ogromnie zaskoczeni ilością komentarzy, polska edycja programu odbierana jako wzorcowa dla innych krajów - odpowiada Telewizja Polsat.

fot. Polsat Article

Boogie wcielił się w Drake’a i w pełnej charakteryzacji wykonał jego utwór. Występ zachwycił jurorów i innych uczestników (na koniec odcinka uczestnicy sami przyznają sobie punkty wzajemnie), a Bogumił Romanowski wygrał odcinek.

Na początku tygodnia charakteryzacja i wykonanie piosenki Romanowskiego zauważyły amerykańskie portale internetowe takie jak etcanada.com, reddit.com, HotNewHipHop.com czy complex.com. Media skrytykowały pokrywanie twarzy uczestnika maską w kolorze czarnym, co miało jak najbardziej zbliżyć do prawdziwego wizerunku Drake’a.

Dziennikarze wytknęli twórcom programu, że promują zjawisko tzw. blackface. To styl teatralnego makijażu zapoczątkowany w Stanach Zjednoczonych pod koniec XIX wieku. Jest uznawany za rasistowski, ponieważ odwołuje się do stereotypowych wyobrażeń obecnych w społeczeństwie amerykańskim dotyczących osób o czarnym kolorze skóry. Ponadto blackface może wzbudzać skojarzenia z czasami niewolnictwa.

- Wygląda na to, że istnieje poważna różnica kulturowa, jeśli chodzi o blackface w Ameryce Północnej i Polsce - napisano w etcanada.com. Także polscy internauci są podzieleni w komentowaniu występu Boogiego.

Polsat: jesteśmy ogromnie zaskoczeni

Do sprawy odnieśli się producenci i Telewizja Polsat, publikując oświadczenie na oficjalnym koncie programu na Instagramie. Stacja przypomina, że Bogumił Romanowski nie był pierwszym uczestnikiem w historii programu, który przebierał się za czarnoskórą gwiazdę muzyki. Oświadczenie opublikowano także w języku angielskim.

- Drodzy Widzowie, jesteśmy ogromnie zaskoczeni ilością komentarzy dotyczących ostatniego występu Boogiego w roli Drake’a w programie „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”. Polska edycja programu, odbierana jako wzorcowa dla innych krajów, zawsze stara się pokazywać nie tylko fantastyczne i jak najbliższe oryginałom występy, ale równie ważny jest dla nas, jak i dla artystów biorących udział w show, charytatywny cel programu. „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” to show rozrywkowy, a jego intencją jest jak najbardziej precyzyjne odtworzenie wizerunku i występu znanych i cenionych artystów. Przez lata, do tej zabawy dołączali najlepsi artyści w Polsce, którzy stworzyli legendarne role sceniczne jak Kasia Skrzynecka jako Tina Turner, Agnieszka Włodarczyk – Michael Jackson, Mariusz Totoszko – Stevie Wonder, Natalia Szroeder – Whitney Houston, Kacper Kuszewski -Missy Elliott czy Aleksandra Szwed jako Beyonce - wylicza Telewizja Polsat.

- W 7. odcinku najnowszej, 10. edycji postać Jasona Derulo brawurowo odtworzył Rafał Szatan, co docenił sam Derulo gratulując mu występu i zapraszając Rafała za kulisy swojego koncertu w Polsce. Intencją każdego uczestnika programu TTBZ, a także całej produkcji, zawsze jest wierne odzwierciedlenie występu, a także oddanie hołdu muzycznego artystom, który dla nas jako odbiorców muzyki, tak samo jak dla Was, jest najważniejszy - dodaje stacja.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Drodzy Widzowie, jesteśmy ogromnie zaskoczeni ilością komentarzy dotyczących ostatniego występu Boogiego w roli Drake'a w programie „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”. Polska edycja programu, odbierana jako wzorcowa dla innych krajów, zawsze stara się pokazywać nie tylko fantastyczne i jak najbliższe oryginałom występy, ale równie ważny jest dla nas, jak i dla artystów biorących udział w show, charytatywny cel programu. „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” to show rozrywkowy, a jego intencją jest jak najbardziej precyzyjne odtworzenie wizerunku i występu znanych i cenionych artystów. Ta idea znana jest na całym świecie. Producentom programu jak i uczestnikom wszystkich dotychczasowych edycji, w tym Boogiemu, przyświeca jeden cel - jak najwierniej odwzorować (wokalnie, ruchowo i wizualnie) wylosowane przez siebie postacie, którymi są artyści polskiego i zagranicznego rynku muzycznego. Nad czym czuwa sztab profesjonalistów, którzy przygotowują artystów do wykonania utworu. Przez lata, do tej zabawy dołączali najlepsi artyści w Polsce, którzy stworzyli legendarne role sceniczne jak Kasia Skrzynecka jako Tina Turner, Agnieszka Włodarczyk - Michael Jackson, Mariusz Totoszko - Stevie Wonder, Natalia Szroeder - Whitney Houston, Kacper Kuszewski -Missy Elliott czy Aleksandra Szwed jako Beyonce. W 7. odcinku najnowszej, 10. edycji postać Jasona Derulo brawurowo odtworzył Rafał Szatan, co docenił sam Derulo gratulując mu występu i zapraszając Rafała za kulisy swojego koncertu w Polsce. Intencją każdego uczestnika programu TTBZ, a także całej produkcji, zawsze jest wierne odzwierciedlenie występu, a także oddanie hołdu muzycznego artystom, który dla nas jako odbiorców muzyki, tak samo jak dla Was, jest najważniejszy. #oswiadczenie @lobuzagram #drake #ttbz #polsat @polsatofficial

Post udostępniony przez Twoja Twarz Brzmi Znajomo (@twojatwarzbrzmiznajomo)

Warto dodać, że lokalne wersje formatu „Your Face Sounds Familiar” są z sukcesem realizowane w wielu krajach na całym świecie. W programie pojawiają się piosenki czarnoskórych artystów. Producentem programu jest Endemol Shine Polska.

Nie udało nam się uzyskać komentarza Telewizji Polsat.

Udział Polsatu w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów w październiku br. wyniósł 10,91 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Amerykańskie media krytykują „Twoja twarz brzmi znajomo” za rasizm. Polsat zaskoczony

37 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ciekawy
Czyli według Amerykanów czarnoskóry Drake powinien być biały? Bo już się pogubiłem.
110 6
odpowiedź
User
xxx
"charytatywny cel programu"

Już widzę jak oni tam występują za darmo. Te wszystkie pseudogwiazdki razem z jury dostają na pewno grubą kasę za udział, a na cele charytatywne idą jakiś ochłapy w ilości 10 tysięcy.
25 37
odpowiedź
User
???
To w końcu zaskoczony czy nie uzyskano komentarza? Można się pogubić.
25 5
odpowiedź
User
Kkk
Olać porombano ameryke......
37 8
odpowiedź
User
tiaaa
a jak kmiot z gazwyb sie pasta do butow wysmarowal to bylo ok
36 12
odpowiedź