SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Analitycy: niska inflacja i słabe perspektywy wzrostu nie pozwolą RPP na podwyżkę stóp

Zmienne, ale jednak systematycznie od początku roku poprawiające się dane makroekonomiczne, stale obecna niepewność na rynku walutowym oraz skomplikowana sytuacja w otoczeniu polskiej gospodarki znów przeważą w głosowaniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP) i stopy procentowe nie ulegną we wtorek zmianie.

W sierpniu jest to tym pewniejsze, że lipiec zakończył się najniższym w 2010 r. odczytem wskaźnika CPI i Radzie trudno byłoby w takiej sytuacji uzasadnić zacieśnienie polityki monetarnej.

Żaden z dwunastu ankietowanych przez agencję ISB ekonomistów nie oczekuje zacieśnienia obecnie obowiązujących parametrów polityki pieniężnej na sierpniowym posiedzeniu. Coraz popularniejsza jest jednak opinia, że Rada na pewno wykona taki krok jeszcze w tym roku i wcale nie jest powiedziane, że tylko jeden. W rysowaniu tego scenariusza nie zmienią nic nawet ostatnie, optymistyczne dane z gospodarki, ponieważ są one bardzo nierówne, a każdy praktycznie miesiąc przynosi negatywne zaskoczenia np. ostrą zimę, żałobę narodową, a ostatnio powodzie i ulewne deszcze z gradobiciami, niszczące zarówno mienie, jak i płody rolne. Sporo jest również niepokojących sygnałów z zagranicy – stałe problemy na południu Europy i związana z tym niepewność co do przyszłości kontynentalnej i globalnej gospodarki. To wszystko nie daje Radzie dużego pola do manewru i najrozsądniejszą obecnie strategią wydaje się "wait and see".

Mimo, że na plusie utrzymują się dynamiki wzrostu wynagrodzeń i produkcji przemysłowej oraz coraz wyraźniej spada bezrobocie, to jednak napływające z globalnych rynków negatywne impulsy przekładają się na chłodzenie nastrojów w naszym kraju. Nie jest to na szczęście jeszcze bardzo silna i wyraźna tendencja, ale optymizm co do przyszłości nie jest już tak duży, jak jeszcze kilka miesięcy temu. Widać to po słabszych ostatnio wskaźnikach koniunktury, odczytach PMI czy nawet nastrojach społecznych. Tego faktu nie zmieni nawet spodziewany bardzo dobry odczyt PKB za II kw. 2010 r., ponieważ duży wpływ na jego poziom będą miały prawdopodobnie czynniki jednorazowe, czyli skomasowane prace i wydatki związane ze zwalczaniem skutków majowej powodzi.

Bardzo istotnym argumentem za pozostawieniem we wtorek stóp procentowych na dotychczasowym poziomie są także kwestie nie do końca związane z gospodarką czy statystyką. W lipcu zanotowano bowiem najniższy w tym roku poziom inflacji - na poziomie 2,0%. W tej sytuacji Radzie niesamowicie trudno było by uzasadnić zacieśnienie polityki pieniężnej w okresie spadających cen. Także pozostałe dane z gospodarki nie są do końca oczywiste, a tym samym zachęcające do ingerencji w poziom stóp. Rada zaczeka więc prawdopodobnie do października, gdy zapozna się z najnowszą projekcją inflacji, uwzględniającą przede wszystkim skutki ogłoszonych niedawno przez rząd planów podniesienia stawek podatku VAT.

Bardzo ważnym będzie więc komunikat po posiedzeniu, ponieważ Rada może w nim wstępnie zasugerować możliwość podwyżek stóp lub nawet zmienić – pod wpływem decyzji rządu –nastawienie z neutralnego na restrykcyjne.

Posiedzenie RPP odbywa się w dniach 23-24 sierpnia, a decyzja zostanie ogłoszona we wtorek, 24 sierpnia, we wczesnych godzinach popołudniowych.

W listopadzie 2008 r. nastąpiła pierwsza - od lutego 2006 r. - 25-pkt. obniżka stóp procentowych, a grudzień, styczeń, luty, marzec oraz czerwiec przyniosły cztery kolejne cięcia i obecnie główna stopa wynosi 3,50%. Od czerwca 2009 r. weszła też w życie 50-pkt. obniżka stopy rezerwy obowiązkowej dla banków do 3,0%. Natomiast na grudniowym posiedzeniu RPP zdecydowała o wprowadzeniu od 1 stycznia 2010 r. nowej stopy - dyskontowej weksli, a jej poziom ustalono na 4,0% w skali roku.

Poniżej prezentujemy najciekawsze opinie ekspertów.

"W sierpniu nie spodziewam się zmiany poziomu stóp procentowych, a stopa referencyjna pozostanie na dotychczasowym poziomie 3,50%. Radzie trudno byłoby podjąć taką decyzje w momencie spadku inflacji. Również niższa od prognoz dynamika produkcji przemysłowej stanowi argument przeciw wzrostowi stóp. Wypowiedzi przedstawicieli RPP wskazują na ostrożność w polityce pieniężnej. Kurs walutowy wciąż znajduje się na poziomach akceptowanych przez RPP, a kwestia ożywienia w sferze realnej pozostaje niepewna. Wydaje się że w tej sytuacji Rada poczeka na kolejne dane. Szczególnie interesująco mogą wyglądać dane dotyczące inflacji i oczekiwań inflacyjnych. Pierwszej i jedynej w bieżącym roku podwyżki oczekuję na posiedzeniu w październiku i spodziewam się iż wyniesie ona 25 pb" - ekonomista banku BPS Krzysztof Wołowicz.

„Spodziewamy się, że na sierpniowym posiedzeniu RPP pozostawi stopy procentowe bez zmian. Gołębie skrzydło w Radzie zostało w ostatnim czasie wzmocnione biorąc pod uwagę niższe od oczekiwań dane dotyczące inflacji, wynagrodzeń i produkcji przemysłowej opublikowane za lipiec. Nadal istotnym argumentem za nie podnoszeniem stóp jest też utrzymująca się niepewność co do tempa i trwałości ożywienia gospodarczego za granicą. W tym kontekście spodziewamy się, że RPP nie będzie się spieszyć z zacieśnianiem polityki pieniężnej i w najbliższych miesiącach zachowa jeszcze ostrożność i postawę wyczekującą. Jednocześnie, nadal oczekujemy, że RPP podniesie stopy procentowe o 25 pb w IV kwartale. Dla zwolenników podwyżek stóp argumentem są silne dane na temat aktywności sektora przemysłowego i przyspieszenie dynamiki sprzedaży detalicznej w II kwartale. Ponadto, wpływ trudnych, deszczowych warunków pogodowych i rosnących cen zbóż na światowych rynk! ach na ceny żywności, w połączeniu z planowaną podwyżką podatku VAT, stanowią czynnik ryzyka dla inflacji w średnim terminie. Dobrym momentem na podjęcie decyzji o podwyżce stóp wydaje się październik, z uwagi na zaplanowaną na ten miesiąc publikację projekcji NBP, gdzie zaprezentowane zostaną najnowsze prognozy inflacji i PKB" - główna ekonomistka Banku BPH Maja Goettig.

Dołącz do dyskusji: Analitycy: niska inflacja i słabe perspektywy wzrostu nie pozwolą RPP na podwyżkę stóp

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl