SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Anna Szewczuk-Czech chce oddać Złoty Mikrofon. Polskie Radio: jesteśmy zdziwieni, sama zrezygnowała z kierowania RCKL i audycji w Jedynce

Dziennikarka radiowej Dwójki Anna Szewczuk-Czech zadeklarowała, że chce oddać przyznany jej trzy lata temu Złoty Mikrofon w proteście przeciw „bagatelizowaniu i deprecjonowaniu” muzyki ludowej w Polskim Radiu. Władze Polskiego Radia są zdziwione tą deklaracją, podkreślają, że dziennikarka sama zrezygnowała z funkcji szefowej Radiowego Centrum Kultury Ludowej, a jesienią br. nie chciała prowadzić nowej audycji o muzyce ludowej.

Anna Szewczuk-Czech, fot. TVPArticle

Anna Szewczuk-Czech deklarację o zrzeczeniu się Złotego Mikrofonu przekazała kapitule przyznającej to wyróżnienie i zarządowi Polskiego Radia. Dziennikarka otrzymała je trzy lata temu za „za poszukiwanie nowych form popularyzacji kultury ludowej”. Szewczuk-Czech od wielu lat prowadzi w Dwójce audycje dotyczące muzyki ludowej, a także współtworzy Festiwal Folkowy Polskiego Radia „Nowa Tradycja”.

Dlaczego postanowiła oddać Złoty Mikrofon? - Chciałabym zaprotestować przeciwko bagatelizowaniu i deprecjonowaniu dziedziny, której poświęciłam wiele lat swojego życia i która stanowi ważną część kultury narodowej - uzasadniła w piśmie.

- Moja działalność antenowa, mój dorobek zawodowy zostały, w mojej ocenie, poddane druzgocącej i niemerytorycznej krytyce. Na spotkaniu dotyczącym przyszłości Radiowego Centrum Kultury Ludowej (24 lipca 2017) podważono zarówno moje kompetencje, umiejętności dziennikarskie, jak i sposób prezentacji oraz obecności na antenie Programu 2 dziedzictwa niematerialnej kultury polskiej wsi. Bieżący rok to dla mnie szczególnie trudny zawodowy okres. Odmówiono mi prawa do pracy zgodnie z moimi przekonaniami, sumieniem i etyką dziennikarską, a przecież te zasady powinny być fundamentem pracy każdego dziennikarza - wyliczyła.

Przypomnijmy, że w lipcu br. władze Polskiego Radia zdecydowały o wyłączeniu Radiowego Centrum Kultury Ludowej ze struktur Dwójki. Część muzyków folkowych i dziennikarzy stacji krytykowała ten ruch, obawiając się, że poskutkuje to marginalizacją tego typu muzyki w rozgłośni, m.in. usunięciem lub znaczącym skróceniem audycji „Źródła” (prowadzi ją m.in. Anna Szewczuk-Czech). Przy czym program pozostał w jesiennej ramówce, przesunięto go natomiast z godz. 12 na 15.

Anna Szewczuk-Czech poprosiła też o wykreślenie jej nazwiska z listy laureatów Złotego Mikrofonu. Pismo przekazała krótko przed galą przyznania tegorocznych Złotych Mikrofonów, która odbyła się w środę wieczorem. Dlaczego właśnie teraz? - Wysłałam list dopiero teraz, gdy poznałam skład kapituły Nagrody - wyjaśniła portalowi Wirtualnemedia.pl. Nie chce natomiast  skonkretyzować zarzutów postawionych w piśmie. - Niestety ze względu na opresje, które spotykają mnie i mój zespół, muszę odmówić komentarza - stwierdziła.

Z kolei kierownictwo Polskiego Radia w odpowiedzi na pytania Wirtualnemedia.pl wyraziło wielkie zdziwienie prośbą Anny Szewczuk-Czech. - Nasze zaskoczenie jest tym większe, iż uczestnicy opisanego spotkania z 24 lipca 2017 r. nie potwierdzają faktów, które w swoim liście przedstawiła red. Szewczuk-Czech. Zarząd Polskiego Radia wyraża wolę pilnego wyjaśnienia sytuacji, deklarując jak największą otwartość i chęć rozmowy z red. Szewczuk-Czech. W tym celu Pani Redaktor została zaproszona na spotkanie z Zarządem, podczas którego mamy nadzieję dokładnie zapoznać się z przyczynami podjętych przez Nią działań - opisały władze publicznego nadawcy.

Zaznaczyły, że Szewczuk-Czech z początkiem kwietnia br. sama zrezygnowała z funkcji kierownika Radiowego Centrum Kultury Ludowej. Ponadto nie przyjęła propozycji prowadzenia jesienią br. w Jedynce nowej audycji „Zagrane po polsku” dotyczącej muzyki ludowej. Natomiast na antenie Dwójki dziennikarka jest obecna w podobnym wymiarze jak wcześniej.

Kierownictwo Polskiego Radia uważa, że Radiowe Centrum Kultury Ludowej jako osobna jednostka w firmie ma znacznie większe niż dotychczas możliwości promowania kultury ludowej i wiejskiej na różnych antenach publicznego nadawcy. - Na 5 grudnia br. zaplanowane zostało specjalne Kolegium Muzyczne, podczas którego zapadną decyzje dotyczące propozycji i oczekiwań programowych, zgłoszonych przez dziennikarzy RCKL pod adresem wszystkich anten Polskiego Radia. Warto podkreślić, że jedną ze współautorek tych propozycji jest również red. Szewczuk-Czech - poinformowano w odpowiedzi na nasze pytania.

Czy nadawca spełni prośbę Anny Szewczuk-Czech o usunięcie jej z wykazu laureatów Złotych Mikrofonów? - Byłaby to sytuacja bez precedensu, która nie jest przewidziana w żadnym dokumencie regulującym zasady i przebieg tej Nagrody - odpowiadają władze Polskiego Radia.

Według badania Radio Track od sierpnia do października br. Dwójka miała 0,6 proc. udziału w rynku słuchalności, o 0,1 pkt proc. więcej niż rok wcześniej.

Dołącz do dyskusji: Anna Szewczuk-Czech chce oddać Złoty Mikrofon. Polskie Radio: jesteśmy zdziwieni, sama zrezygnowała z kierowania RCKL i audycji w Jedynce

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Hmm
Panie Wiktorze, to chyba personalny atak na Pana. Pamięta Pan, jak mówił Kwaśniewski, że kogoś nawet pod koła wrzucą, żeby osiągnąć cel? O to im teraz chodzi. Robi Pan dobrą robotę, proszę się nie poddawać!
odpowiedź
User
oka
paniom w tym wieku czasem uderzają różne dziwne fale
odpowiedź
User
zenada
Panie Wiktorze, to chyba personalny atak na Pana. Pamięta Pan, jak mówił Kwaśniewski, że kogoś nawet pod koła wrzucą, żeby osiągnąć cel? O to im teraz chodzi. Robi Pan dobrą robotę, proszę się nie poddawać!

ha ha ha!!
odpowiedź