SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Apple bezterminowo blokuje Fortnite w App Store

Apple umieścił Fortnite na czarnej liście App Store do czasu zakończenia apelacji w walce prawnej z twórcą gry, firmą Epi. Poinformował o tym prezes Epic Games, Tim Sweeney, zdaniem którego proces może potrwać lata.

W środę na Twitterze Tim Sweeney, CEO Epic Games ogłosił decyzję Apple o zablokowaniu Fortnite w App Store.

- To kolejny nadzwyczajny antykonkurencyjny ruch Apple, demonstrujący ich siłę do przekształcania rynków i wybierania zwycięzców i przegranych - skomentował Sweeney.

Obie firmy toczą spór prawny od sierpnia zeszłego roku, kiedy to producent gier próbował obejść 30-procentową opłatę Apple za niektóre zakupy w aplikacji w App Store, uruchamiając własny system płatności w aplikacji.

Epic Games, twórca Fortnite , oskarżył Apple o prowadzenie swojego App Store jako monopolu i wywieranie zbyt dużej presji nad dozwolonymi aplikacjami i sposobem ich uruchamiania.

Wrześniowe orzeczenie amerykańskiego sądu obaliło zasadniczą część zasad stosowanych przez Apple w App Store, które zabraniają programistom informowania użytkowników o innych miejscach, w których mogą bezpośrednio zapłacić programistom, zamiast korzystać z mechanizmów płatności Apple.

Chociaż orzeczenie uznano za częściowe zwycięstwo Epic, sędzia powstrzymał się od spełnienia niektórych innych żądań Epic Games, takich jak zmuszenie Apple do otwarcia iPhone'a w sklepach z aplikacjami innych firm.

Sędzia orzekł, że firma Epic Games nie wykazała, że ​​Apple jest nielegalnym monopolistą, ale pokazał, że gigant smartfonów jest zaangażowany w „zachowanie antykonkurencyjne”.

Firma Epic wyjaśniła wówczas, że nie uważa tej decyzji za wygraną i że planuje się od niej odwołać.

Apple potwierdził autentyczność listu, który udostępnił Sweeney, ale odmówił dalszego komentarza. Apple nie powiedział jeszcze, czy poprosi o wstrzymanie nakazu w oczekiwaniu na proces odwoławczy.

- Epic Games dopuścił się celowego naruszenia umowy i nadużył zaufania, ukrywając kod przed Apple i wprowadzając w błąd w związku z tym  - powiedział producent iPhone'a.

Deweloperzy od dawna krytykują prowizje Apple w wysokości od 15 proc. do 30 proc. przy wielu zakupach w App Store, co niektórzy programiści postrzegają jako nieprzejrzysty i nieprzewidywalny proces weryfikacji aplikacji.

Dołącz do dyskusji: Apple bezterminowo blokuje Fortnite w App Store

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl