SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Apple najwartościowszą spółką na świecie (ranking PwC)

W ciągu ostatniego roku wzrosła wartość rynkowa firm z sektora usług oraz nowych technologii. Swoją pozycję umocnili amerykańscy giganci, podczas gdy najbardziej dotknięte spadkami wartości rynkowej zostały dotknięte spółki europejskie - wynika z rankingu PwC.

Najbardziej wartościowe spółki publiczne pochodzą z sektora nowych technologii, usług oraz ochrony zdrowia i w większości są to spółki amerykańskie. Wśród największych spółek w 2013 roku znalazły się 43 spółki z USA, podczas gdy w roku 2008 było ich 35.

Usługi oraz nowe technologie należą do sektorów, których wartość rynkowa wzrosła najbardziej - odpowiednio o 383% oraz 35%.

Kryzys finansowy doprowadził do zmniejszenia łącznej wartości rynkowej największych spółek z poziomu 13,5 biliona dolarów w 2008 roku do 8,4 biliona dolarów w roku 2009. W ciągu kolejnych 4 lat wartość rynkowa spółek wróciła do najwyższych poziomów sprzed kryzysu. Obecnie 100 największych spółek na świecie ma łączną wartość rynkową wynoszącą 13,6 biliona dolarów.

Pięć spółek, których wartość w ciągu ostatnich pięciu lat wzrosła najbardziej, przyczyniło się do podniesienia łącznej kapitalizacji "Top 100" o 701 miliardów dolarów. W czołówce spółek z najlepszymi rezultatami znajdują się głównie giganci technologiczni. Apple odnotowało w omawianym okresie wzrost o 290 miliardów dolarów, a Google - o 125 miliardów dolarów.

Z kolei pięć spółek o największych spadkach wartości rynkowej złożyło się na łączne zmniejszenie kapitalizacji "Top 100" o 737 miliardów dolarów. Cztery podmioty z tego grona należą do sektora paliwowego i energetycznego.

Najbardziej dotknięte spadkami wartości rynkowej okazały się spółki ze strefy euro. Podczas gdy w 2008 roku na liście "Top 100" było 26 spółek europejskich, to już w 2013 roku jest ich 14. Z grona największych firm wypadły spółki z Niemiec (5), Francji (5), Hiszpanii (3), Włoch (2) oraz po jednej z Holandii, Finlandii i Luksemburga. Spadek kursu euro wobec dolara w analizowanym okresie również częściowo wpłynął na mniejszą reprezentację spółek ze strefy euro w rankingu (wartości mierzone są w dolarach).

Pomimo rozmiarów gospodarki chińskiej i jej znacznego wzrostu, tamtejsze spółki nie wyróżniły się tak jak można by tego oczekiwać. Na liście "Top 100" znalazło się 9 spółek z Chin i Hongkongu. Nie odnotowano też w ich przypadku znacznego trendu rosnącego od 2008 roku. Wspomnianych 9 spółek działa głównie w sektorach bankowości, ubezpieczeń oraz energetycznym. Odgrywają one ogromną rolę w skali regionu, w którym działają, jednak w skali globalnej nie są jeszcze tak istotne.

Pierwsza dwudziestka rankingu PwC "TOP 100"

W raporcie firmy doradczej PwC zaprezentowano listę 100 największych światowych spółek pod względem wartości rynkowej. Porównano roczne zmiany ich kapitalizacji w okresie od marca 2008 roku do marca 2013 roku, przeanalizowano dynamikę tych zmian w ujęciu krajowym i sektorowym oraz omówiono zaobserwowane tendencje w ujęciu globalnym.

Dołącz do dyskusji: Apple najwartościowszą spółką na świecie (ranking PwC)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl