SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Apple wstrzymuje sprzedaż iPhone’a 7 i 8 w Niemczech. Powodem spór patentowy z Qualcommem

Sąd w Monachium wydał wyrok, w którym potwierdził że koncern Apple wykorzystał bezprawnie patenty należące do firmy Qualcomm i zakazał sprzedaży na terenie Niemiec iPhone’ów 7 i 8. Wyrok nie jest prawomocny, Apple zapowiedział odwołanie, jednak wstrzymał dystrybucję smartfonów w niemieckich salonach App Store. W odpowiedzi akcje Apple na Wall Street potaniały o ponad 2,5 procent.

iPhone 7Article

Ogłoszone w czwartek orzeczenie monachijskiego sądu jest wynikiem pozwu złożonego przez Qualcomm. Amerykański producent procesorów oskarżył w nim Apple o to, że bezprawnie wykorzystał on rozwiązania patentowe należące do Qualcomma. Konkretnie chodzi o technologie związane z zarządzaniem wykorzystania baterii w smartfonach.

Niemiecki sąd przyznał rację Qualcommowi i w wyroku zabronił dalszej dystrybucji na terenie Niemiec iPhone’ów 7 i 8. Orzeczenie nie jest prawomocne i Apple w komunikacie zapowiedział złożenie apelacji zaznaczając, że ma na swoją obronę mocne dowody.

Pomimo tego Apple zapowiedział, że do czasu rozprawy przed sądem apelacyjnym wycofa z oferty swoich niemieckich salonów App Store sporne modele smartfonów. Będzie można je jednak kupić nadal u partnerów Apple oraz działających w Niemczech operatorów komórkowych.

Inwestorzy zareagowali z lekkim niepokojem na wiadomość o wstrzymaniu sprzedaży niektórych iPhone’ów na tak ważnym europejskim rynku jak Niemcy. W czwartek po zamknięciu notowań na Wall Street akcje Apple wykazały stratę przekraczającą 2,5 proc.

Apple ma kłopoty z roszczeniami ze strony Qualcomma nie tylko w Niemczech. Niedawno w wyniku zarzutów o naruszenie patentów na Apple nałożono zakaz sprzedaży niektórych modeli iPhone’ów w Chinach. W tym wypadku jednak do polubownego załatwienia sprawy wystarczyła aktualizacja systemu operacyjnego iOS.

W zakończonym 29 września 2018 r. IV kwartale roku finansowego 2018 Apple zanotowało przychód w wysokości 62,9 mld dol. To o 20 proc. więcej niż rok wcześniej (52,58 mld). Tymczasem zysk netto koncernu z Cupertino zwiększył się w ujęciu rocznym z 10,71 do 14,13 mld dol.

Dołącz do dyskusji: Apple wstrzymuje sprzedaż iPhone’a 7 i 8 w Niemczech. Powodem spór patentowy z Qualcommem

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl