SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Aron Pilhofer: Blokowanie komentarzy czytelników to monumentalny błąd

Mocno wierzę w to, że dziennikarstwo epoki cyfrowej musi być rozmową z czytelnikami. To jeden z najważniejszych, jeśli nie najważniejszy obszar, który pracownicy współczesnych redakcji zdają się ignorować - uważa Aron Pilhofer, redaktor naczelny cyfrowego wydania „The Guardian”.

Article

Swoje poglądy na rolę i sposoby uprawiania dziennikarstwa w dobie internetu i cyfrowych wydań gazet Pilhofer wyraził w wystąpieniu podczas konferencji „news:rewired” w Londynie.

Według Pilhofera postępowanie takich wydawców jak Reuters, „The Chicago Sun-Times”, serwis Re/Code czy magazyn „Popular Science” polegające na zablokowaniu czytelnikom możliwości komentowania artykułów publikowanych w sieci jest drogą donikąd.

- Widzimy jak jeden serwis po drugim zabijają komentarze i odcinają się od społeczności internautów. To monumentalny błąd - przekonywał Pilhofer. = Z drugiej strony każdy przypadek zlikwidowania działu z opiniami czytelników to punkt dla tych pozostałych stron, które zachowały ten kanał komunikacji. Czytelnicy potrzebują swojego głosu i zasługują na niego. Powinni być jednym z ważnych elementów naszego zawodu - podkreślił Pilhofer.

Naczelny cyfrowego segmentu „Guardiana” zaznaczył też, że czytelnicy żywo reagujący na pojawiające się w sieci materiały i wymieniający z redakcją poglądy są jednym z największych i najcenniejszych źródeł wiedzy dla każdego dziennikarza pracującego na obecnym rynku. Wskazał też na często popełniany przez wydawców i dziennikarzy błąd polegający na antagonizowaniu ze sobą cyfrowego i drukowanego wydania konkretnych tytułów.

- Dzisiaj niemal każda dyskusja na temat dziennikarstwa kończy się na ustawieniu po przeciwnych stronach wydania internetowego i drukowanego gazety lub magazynu - zauważył Pilhofer. - To zupełny nonsens. Jesteśmy wielkimi szczęściarzami mogąc funkcjonować w świecie, w którym świetna codzienna praca w newsroomie, edycja tekstu czy głęboki reportaż  są tak samo wartościowe zarówno w swojej drukowanej, jak i cyfrowej odsłonie. Musimy wszyscy zmierzać ręka w rękę w kierunku, który zapewni czytelnikom najlepszą jakość materiałów w każdej dostępnej dla niego formie. I jestem pewien, że właśnie tak się stanie - podsumował Pilhofer.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Aron Pilhofer: Blokowanie komentarzy czytelników to monumentalny błąd

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
wróż Maciej
No właśnie... A na waszej stronie ktoś wyrzucił mój wróżebny wpis o pewnym ładnym chłopcu, który musiał się pożegnać z faktem.pl, ale w gwiazdach ma zapisane, że znajdzie sobie kogoś w trzecim kwartale. To na pewno jest odcinanie się od mądrości płynących z wszechświata do matriksa.
9 8
odpowiedź
User
Ale!
Problemem będzie równanie w dół. Komentarz internetowy napisać może każdy przygłup, który z artykułu przeczytał tytuł i lead, a i tak tego nie zrozumiał. Poziom bardzo podstawowy to niestety większość społeczeństwa, więc czarno to widzę.
10 8
odpowiedź
User
j
Czytam komentarze w Guardianie i tam nie ma takiego chamstwa, nieuctwa i zwykłego pospolitego prostactwa jak chociażby w Gazecie.
9 8
odpowiedź