SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

ATM Grupa: wpływy 24 proc. w górę i 29,2 mln zł zysku. 20 proc. więcej z produkcji, 5 mln zł zysku z BoomBitu

W trzech kwartałach br. ATM Grupa, zajmująca się głównie produkcją telewizyjną i filmową, osiągnęła wzrost przychodów o 24 proc. do 189,09 mln zł oraz 29,23 mln zł zysku netto (wobec 16,58 mln zł rok wcześniej). Zysku netto pionu nadawania poszedł w górę z 955 tys. zł do 3,1 mln zł, a z akcji BoomBitu z 2,58 do 5,01 mln zł.

Andrzej Muszyński, prezes ATM GrupyArticle

Mniej więcej dwie trzecie przychodów ATM Grupy zapewnia produkcja telewizyjno-filmowa. W trzech kwartałach br. wpływy zewnętrzne tego segmentu zwiększyły się rok do roku o 22,52 mln zł (22,2 proc.) do 124,33 mln zł.

- Związane jest to głównie z realizacją wysokobudżetowych produkcji oraz wpływem tantiem producenckich (w trzecim kwartale bieżącego roku wpłynęły do spółek tantiemy producenckie, które w poprzednim roku wpłynęły do spółek w czwartym kwartale) - skomentowano w sprawozdaniu ATM Grupy. Zaznaczono, że do końca trzeciego kwartału br. w 43 stacjach można było oglądać 54 produkcje firmy. W br. spółka zaczęła produkcję pierwszego serialu dla Netflixa - „W głębi lasu” na podstawie thrillera Harlana Cobena.

Zysk EBITDA pionu produkcyjnego firmy poszedł w górę z 8,36 do 17,51 mln zł, a zysk netto z 5,24 do 12,31 mln zł.

Pion zarządzania aktywami trwałymi ATM Grupy obejmuje głównie wynajem sprzętu (m.in. powierzchni studyjnych i wozów transmisyjnych) oraz realizację usług do produkcji wideo. Łączne wpływy tego segmentu poszły w górę z 47,82 do 54,79 mln zł, a te od klientów zewnętrznych - o 17,1 proc. do 34,62 mln zł.

W br. należąca do firmy spółka ATM System oprócz obsługi produkcji seriali, filmów i programów telewizyjnych (nowością było „Love Island” w Polsacie) dostarczyła m.in. trzy wozy transmisyjne na potrzeby rozegranych w Polsce mistrzostw świata piłkarzy do lat 20 i dwa wozy do Igrzysk European Games 2019 w Mińsku.

- W III kwartale 2019 roku Spółka ATM Studio kontynuowała współpracę w zakresie wynajmu hal studyjnych z telewizją Polsat, TVN oraz Telewizją Polską przy produkcji programów kulturalno-rozrywkowych, dalszą długoterminową współpracę z Teatrem Rozmaitości oraz współpracę z domami produkcyjnymi w zakresie realizacji filmów reklamowych - dodano w sprawozdaniu firmy.

Zysk EBITDA tego segmentu zwiększył się z 20,94 do 24,48 mln zł, a zysk netto - z 7,95 do 9,49 mln zł.

W segmencie nadawania, obejmującym głównie kanał ATM Rozrywka, zmalały z 16,79 do 16,25 mln zł. - Przychody ze sprzedaży czasu reklamowego na antenie własnej stacji telewizyjnej ATM Rozrywka są stabilne. W trzech kwartałach 2019 roku utrzymały się na podobnym poziomie jak w analogicznym okresie roku poprzedniego - stwierdzono w sprawozdaniu.

Według danych Nielsen Audience Measurement we wrześniu br. ATM Rozrywka miała 0,674 proc. udziału w rynku oglądalności, o 4,26 proc. mniej niż rok wcześniej.

Zysk EBITDA pionu nadawania zwiększył się z 3,46 do 5,09 mln zł, a zysk netto - z 955 tys. zł do 3,1 mln zł. Wynika to głównie ze sprzedaży wiosną br. 100 proc. spółki Echo Michałowi Winnickiemu i jego firmie Nova Media.

Przychody pionu deweloperskiego wzrosły ponad trzykrotnie - z 4,51 do 14,12 mln zł. Natomiast strata EBITDA pogłębiła się z 387 do 720 tys. zł, a strata netto - z 368 do 676 tys. zł.

- Spółka ATM Inwestycje zakończyła prace oraz sprzedała jednostki mieszkalne w kolejnym etapie przedsięwzięcia „Błękitne Aleje”, a także kontynuowała realizację projektów deweloperskich w Ślęzie („Osiedle przy Zamku IV”), Bielanach Wrocławskich („Błękitne Aleje” - kolejne etapy) i Wrocławiu („Viva! Park”). W analizowanym okresie następował dalszy wzrost kosztów budowy, co przełożyło się na spadek rentowności sprzedaży - opisano w sprawozdaniu ATM Grupy.

- Strata z działalności operacyjnej oraz strata netto wynikają z rozpoznania przez ATM Inwestycje Sp. z o.o. straty ze sprzedaży nieruchomości położonej w Świeradowie Zdrój. Decyzja o sprzedaży podyktowana była zmianami koncepcji oraz miejsca realizacji projektu "Condohotele", w związku z czym posiadana nieruchomość straciła swoje pierwotne przeznaczenie. Tym samym dalsze posiadanie i utrzymywanie tej nieruchomości przez ATM Inwestycje straciło swoje ekonomiczne uzasadnienie - dodano.

W branży produkcji gier komputerowych Grupa ATM jest obecna jako główny akcjonariusz BoomBitu (ma akcje stanowiące 29,81 proc. jego kapitału), który w maju br. zadebiutował na warszawskiej giełdy. W trzech kwartałach br. BoomBit zanotował wzrost przychodów sprzedażowych o 37,1 proc. do 37,03 mln zł oraz 2,93 mln zł straty netto (wobec 8,22 mln zł zysku rok wcześniej).

Dla ATM Grupy przełożyło się to na wzrost zysku netto z 2,58 do 5,01 mln zł. - W wyniku emisji Akcji serii C i debiutu spółki BoomBit na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie nastąpił wzrost aktywów netto (głównie kapitału ze sprzedaży akcji powyżej ceny nominalnej), a tym samym wzrost wartości udziału w inwestycjach rozliczanych metodą praw własności o 6.371 tys. zł. Wartość aktywów spółki BoomBit S.A. ujętych w bilansie Grupy Kapitałowej ATM Grupa to 17,4 mln zł, natomiast ich wartość według ceny rynkowej z dnia 30 września 2019 roku to 57,8 mln zł - podano w sprawozdaniu ATM Grupy.

Przychody z pozostałej działalności ATM Grupy zmalały z 1,16 mln zł do 996 tys. zł, a zysk netto - z 226 do 1 tys. zł.

W samym trzecim kwartale br. przychody sprzedażowe firmy zwiększyły się w skali roku z 49,06 do 72,54 mln zł, a zysk netto - z 5,11 do 11,61 mln zł.

W połowie listopada br. ATM Grupa zapłaciła 5,68 mln zł zaległego podatku z 2014 roku wraz z 2,09 mln zł odsetek. Firma zaznaczyła, że nie zgadza się z decyzją szefa dolnośląskiej skarbówki, a szansę na wygranie sporu z nią nadal ocenia na ponad 50 proc.

ATM Grupa jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2004 roku. Głównym akcjonariuszami spółki są szef jej rady nadzorczej Tomasz Kurzewski i Dorota Michalak-Kurzewska, którzy mają walory stanowiące 40,83 proc. kapitału i 53,51 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Do Zygmunta Solorza należy 17,42 proc. kapitału spółki, a do TFI Rockbridge - 12,74 proc.

W piątek na koniec sesji za akcję ATM Grupy płacono 4,36 zł, co dawało kapitalizację firmy w wysokości 367,5 mln zł.

01

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: ATM Grupa: wpływy 24 proc. w górę i 29,2 mln zł zysku. 20 proc. więcej z produkcji, 5 mln zł zysku z BoomBitu

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
seba
Tylko 20% z TVP wyciągnęli?
odpowiedź
User
Maria Awaria
Dobre dane. Brawo!
Pytam z ciekawości - dlaczego firma zarejestrowana jest na Śląsku? Dla obniżania podatków?
odpowiedź
User
Got
Zarejestrowana jest na Dolnym Śląsku, gdzie ma swoją główną siedzibę od początku istnienia.

Dobre dane. Brawo!
Pytam z ciekawości - dlaczego firma zarejestrowana jest na Śląsku? Dla obniżania podatków?
odpowiedź