SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Audioteka zwiększyła wpływy i zysk.Skupia się na Polsce i Czechach

W ub.r. Audioteka osiągnęła wzrost skonsolidowanych przychodów sprzedażowych o 9 proc. do 67,71 mln zł, a jej zysk netto poszedł w górę z 4,22 do 5,07 mln zł. Uruchomiła nową wersję aplikacji, a także dodatkowe aplikacje Inspiro i Lecton.

Marcin Beme, główny akcjonariusz AudiotekiMarcin Beme, główny akcjonariusz Audioteki

Skonsolidowane przychody Audioteki ze sprzedaży audiobooków poszły w górę z 61,15 do 66,46 mln zł, a z pozostałe wpływy - z 948 tys. zł do 1,25 mln zł.

Firma w sprawozdaniu złożonym w KRS opisała, że w br. rozwijała swoją platformę z audiobookami i podcastami: inwestycje w treści przybrały tempa, uruchomiono też nową wersję aplikacji Audioteka z nową ofertą abonamentową Audioteka Klub. Ponadto spółka wprowadziła aplikację Inspiro skierowaną do użytkowników biznesowych oraz aplikację Lecton dla początkujących i młodszych użytkowników.

- Wzrost przychodów w roku 2019 w porównaniu do roku 2018 związany jest głównie ze wzrostem sprzedaży audiobooków wśród klientów indywidualnych, w tym w modelu subskrypcyjnym - zaznaczono.

Koszty 6,5 proc. w górę, dalsza ekspansja zagraniczna

Skonsolidowane wydatki operacyjne Audioteki w ub.r. wyniosły 62,07 mln zł, co wobec 58,25 mln zł rok wcześniej oznacza wzrost o 6,5 proc. Zdecydowaną większość stanowią nakłady na usługi obce, które poszły w górę z 46,88 do 50 mln zł. Firma nie wyszczególnia w sprawozdaniu, ule wydaje na marketing.

Koszty wynagrodzeń zwiększyły się z 6,88 do 7,88 mln zł, a amortyzacji i odpisów dotyczących utraty wartości aktywów trwałych - z 3,34 do 4,02 mln zł. Na koniec ub.r. w firmie pracowały 72 osoby.

W sprawozdaniu Audioteka podkreśliła, że koncentruje się na obronie pozycji lidera w Polsce i Czechach „głównie poprzez optymalizację procesów, rozwój oferty oraz dostarczanie unikalnej treści”.

Ponadto pracuje nad rozwojem oferty na rynkach niemieckojęzycznych (Niemcy, Austria i Szwajcaria) oraz w Turcji. Zaznaczyła, że planuje również ekspansję na inne rynki zagraniczne.

W ub.r. znacząco poprawiły się jej wskaźniki rentowności. Zysk operacyjny poszedł w górę z  3,93 do 6,36 mln zł, a przy spadku wpływów finansowych z 330,6 do 144,4 tys. zł zysk brutto wzrósł z 4,24 do 6,4 mln zł. Spółka zapłaciła w ub.r. 1,33 mln zł podatku dochodowego (wobec 28,2 tys. zł w 2018 roku), a jej zysk netto zwiększył się z 4,22 do 5,07 mln zł (z czego ten przypadający jednostce dominującej z 4,09 do 4,88 mln zł).

W sprawozdaniu Audioteka krótko odniosła się też do wpływu na jej działalność epidemii koronawirusa. - To wydarzenie bezprecedensowe w historii spółki i przysparzające wielu wyzwań całej branży wydawniczej - przyznała.

- Jak pokazały ostatnie doświadczenia obszar usług cyfrowych (tj. sprzedaż audiobooków oraz ebooków) został dotknięty w najmniejszym stopniu. Ograniczona mobilność społeczeństwa przełożyła się co prawda na znaczącą zmianę w sposobie i okolicznościach konsumowania treści audio, ale nie zaskutkowała zmniejszonym popytem na tego typu usługi - dodano w sprawozdaniu firmy.

Na koniec ub.r. 30,7 proc. akcji Audioteki miał jej założyciel i prezes Marcin Beme, 27,3 proc. - WEV Partners Limited, a 25,4 proc. - GPV I FIZAN. Pozostali akcjonariusze to Ondrej Tomek (9,4 proc. kapitału), Odra FIZAN (5,4 proc.) i szef Grupy Pracuj.pl Przemysław Gacek (1,4 proc.).

W drugiej połowie lipca udziałowcy zdecydowali, że z zeszłorocznego zysku netto 3,81 mln zł zostało przeznaczone na pokrycie wcześniejszych strat, a 975 tys. zł na kapitał zapasowy.

Dołącz do dyskusji: Audioteka zwiększyła wpływy i zysk.Skupia się na Polsce i Czechach

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kdr
Jedna z tych firm z których można być dumnym, że powstała w Polsce.

Gratuluję.
odpowiedź
User
TS
Podobno od dwóch miesięcy Audioteka już nie ma „starego” prezesa. Ciekawe co się stało? Czy firma przerosła założyciela?
odpowiedź
User
Audiofil
Może po prostu inwestorzy się nim zmęczyli?
Może coś naobiecywał i się nie wywiązał?
odpowiedź