SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Audioteka zwiększyła wpływy i zysk.Skupia się na Polsce i Czechach

W ub.r. Audioteka osiągnęła wzrost skonsolidowanych przychodów sprzedażowych o 9 proc. do 67,71 mln zł, a jej zysk netto poszedł w górę z 4,22 do 5,07 mln zł. Uruchomiła nową wersję aplikacji, a także dodatkowe aplikacje Inspiro i Lecton.

Marcin Beme, prezes i główny akcjonariusz Audioteki Article

Skonsolidowane przychody Audioteki ze sprzedaży audiobooków poszły w górę z 61,15 do 66,46 mln zł, a z pozostałe wpływy - z 948 tys. zł do 1,25 mln zł.

Firma w sprawozdaniu złożonym w KRS opisała, że w br. rozwijała swoją platformę z audiobookami i podcastami: inwestycje w treści przybrały tempa, uruchomiono też nową wersję aplikacji Audioteka z nową ofertą abonamentową Audioteka Klub. Ponadto spółka wprowadziła aplikację Inspiro skierowaną do użytkowników biznesowych oraz aplikację Lecton dla początkujących i młodszych użytkowników.

- Wzrost przychodów w roku 2019 w porównaniu do roku 2018 związany jest głównie ze wzrostem sprzedaży audiobooków wśród klientów indywidualnych, w tym w modelu subskrypcyjnym - zaznaczono.

Koszty 6,5 proc. w górę, dalsza ekspansja zagraniczna

Skonsolidowane wydatki operacyjne Audioteki w ub.r. wyniosły 62,07 mln zł, co wobec 58,25 mln zł rok wcześniej oznacza wzrost o 6,5 proc. Zdecydowaną większość stanowią nakłady na usługi obce, które poszły w górę z 46,88 do 50 mln zł. Firma nie wyszczególnia w sprawozdaniu, ule wydaje na marketing.

Koszty wynagrodzeń zwiększyły się z 6,88 do 7,88 mln zł, a amortyzacji i odpisów dotyczących utraty wartości aktywów trwałych - z 3,34 do 4,02 mln zł. Na koniec ub.r. w firmie pracowały 72 osoby.

W sprawozdaniu Audioteka podkreśliła, że koncentruje się na obronie pozycji lidera w Polsce i Czechach „głównie poprzez optymalizację procesów, rozwój oferty oraz dostarczanie unikalnej treści”.

Ponadto pracuje nad rozwojem oferty na rynkach niemieckojęzycznych (Niemcy, Austria i Szwajcaria) oraz w Turcji. Zaznaczyła, że planuje również ekspansję na inne rynki zagraniczne.

W ub.r. znacząco poprawiły się jej wskaźniki rentowności. Zysk operacyjny poszedł w górę z  3,93 do 6,36 mln zł, a przy spadku wpływów finansowych z 330,6 do 144,4 tys. zł zysk brutto wzrósł z 4,24 do 6,4 mln zł. Spółka zapłaciła w ub.r. 1,33 mln zł podatku dochodowego (wobec 28,2 tys. zł w 2018 roku), a jej zysk netto zwiększył się z 4,22 do 5,07 mln zł (z czego ten przypadający jednostce dominującej z 4,09 do 4,88 mln zł).

W sprawozdaniu Audioteka krótko odniosła się też do wpływu na jej działalność epidemii koronawirusa. - To wydarzenie bezprecedensowe w historii spółki i przysparzające wielu wyzwań całej branży wydawniczej - przyznała.

- Jak pokazały ostatnie doświadczenia obszar usług cyfrowych (tj. sprzedaż audiobooków oraz ebooków) został dotknięty w najmniejszym stopniu. Ograniczona mobilność społeczeństwa przełożyła się co prawda na znaczącą zmianę w sposobie i okolicznościach konsumowania treści audio, ale nie zaskutkowała zmniejszonym popytem na tego typu usługi - dodano w sprawozdaniu firmy.

Na koniec ub.r. 30,7 proc. akcji Audioteki miał jej założyciel i prezes Marcin Beme, 27,3 proc. - WEV Partners Limited, a 25,4 proc. - GPV I FIZAN. Pozostali akcjonariusze to Ondrej Tomek (9,4 proc. kapitału), Odra FIZAN (5,4 proc.) i szef Grupy Pracuj.pl Przemysław Gacek (1,4 proc.).

W drugiej połowie lipca udziałowcy zdecydowali, że z zeszłorocznego zysku netto 3,81 mln zł zostało przeznaczone na pokrycie wcześniejszych strat, a 975 tys. zł na kapitał zapasowy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Audioteka zwiększyła wpływy i zysk.Skupia się na Polsce i Czechach

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kdr
Jedna z tych firm z których można być dumnym, że powstała w Polsce.

Gratuluję.
4 0
odpowiedź
User
TS
Podobno od dwóch miesięcy Audioteka już nie ma „starego” prezesa. Ciekawe co się stało? Czy firma przerosła założyciela?
1 0
odpowiedź
User
Audiofil
Może po prostu inwestorzy się nim zmęczyli?
Może coś naobiecywał i się nie wywiązał?
0 0
odpowiedź