SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Bank dofinansuje prywatną opiekę lekarską

Pracodawca nie chce dofinansować prywatnej opieki lekarskiej? Zrobi to bank, bo to kolejny sposób instytucji finansowych na przyciągnięcie klientów.

Bank dofinansuje prywatną opiekę lekarską

Po ubezpieczeniach w formie długoterminowego oszczędzania, polisach mieszkaniowych, turystycznych i komunikacyjnych, w bankach przyszedł czas na dystrybucję kolejnych produktów – ubezpieczeń medycznych. Pakiety te mają za zadanie zapewniać dostęp do prywatnej opieki lekarskiej, która w Polsce jest dobrem luksusowym. Zasada działania jest podobna, jak w przypadku ubezpieczeń grupowych wykupywanych przez pracodawców. Z tą jednak różnicą, że to bank negocjuje z dostawcą (ubezpieczycielem lub prywatnymi placówkami medycznymi) cenę i zakres abonamentu, który później odsprzedaje z zyskiem klientom. I to tylko swoim, bo żeby skorzystać z oferty konieczne jest posiadanie konta.

Sprzedaż pakietów prywatnej opieki lekarskiej dla banków jest nie tylko sposobem na kolejny zarobek z dystrybucji ubezpieczeń, ale też zwiększenie liczby rachunków, a tym samym przychodów prowizyjnych. Jak to możliwe, że wszystkie strony są zadowolone? Efekt skali powoduje, że pośrednik (bank) może wynegocjować u dostawcy usług warunki niedostępne dla klienta indywidualnego. Ubezpieczyciel lub prywatne placówki medyczne cieszą się ze sprzedaży, bo niższą marżę rekompensuje duża liczba pakietów. Banki zgarniają prowizję, a klient i tak otrzymuje tańszy produkt (nawet o 30 proc.) niż zakupiony bezpośrednio.

Dostęp do prywatnej opieki lekarskiej był znany już w 2009 roku, ale dopiero w ostatnich miesiącach zjawisko zaczęło się nasilać. W listopadzie 2010 roku usługę pakietów medycznych zaoferował Lukas Bank. Miesiąc później zrobiły to banki detaliczne z Grupy BRE (mBank i MultiBank), a w styczniu br. na taki krok zdecydowała się również Nordea. I to właśnie bank ze skandynawskiej grupy finansowej przebił konkurentów ceną. Ta jednak jest pochodną dostępnego zakresu usług, ponieważ klient za 6,60 zł miesięcznie otrzymuje dostęp wyłącznie do specjalistów pierwszego kontaktu, a liczba wizyt ograniczona jest do czterech w roku. W najbliższych miesiącach pakiety medyczne ponownie zaoferuje Bank Ochrony Środowiska, który pracuje nad dostosowaniem ich do obecnie sprzedawanych kont osobistych.

Koszt pakietów medycznych dostępnych w bankach

Bank

Pakiet

Cena miesięcznego abonamentu

Dostawca usługi

Wariant indywidualny

Wariant rodzinny

Bank BGŻ

Pakiet Zdrowotny

60

130

TUiR Allianz Polska

BNP Paribas Fortis

Wariant Podstawowy

56

119

AXA Życie TU

Wariant Rozszerzony

119

290

Citi Handlowy

Pakiet Podstawowy *

38 lub 28

wielokrotność stawki podstawowej

PROMEDIS i Medycyna Rodzinna

62 lub 52

LUX MED i CM LIM

Pakiet Pełny *

55 lub 45

PROMEDIS i Medycyna Rodzinna

102 lub 92

LUX MED i CM LIM

Lukas

Pakiet Podstawowy

40

90

AXA Życie TU

Pakiet Rozszerzony

100

200

mBank

Wariant Komfortowy

69

159

TUiR Allianz Polska

Wariant Maksymalny

99

239

MultiBank

Wariant Komfortowy **

69 lub 59

159 lub 139

TUiR Allianz Polska

Wariant Maksymalny **

99 lub 89

239 lub 219

Nordea Bank

Nordea Zdrowie Start

6,6

-

Medica Polska Ubezpieczenia Zdrowotne TU

Nordea Zdrowie Plus

42

117

Nordea Zdrowie Premium

77

215

*niższa cena dla aktywnych klientów (wpływy na konto lub wydatki), **niższa cena dla posiadaczy konta Aquarius w taryfie Intensive. Źródło: Open Finance.

Duże kontrast między cenami pakietów medycznych w bankach jest spowodowany różnicą w dostępności, jak i w zakresie usług prywatnej opieki. Dlatego wybór odpowiedniego ubezpieczenia nie powinien się ograniczać wyłącznie do najtańszych ofert. Poza ceną niezbędna jest analiza takich czynników, jak: liczba i rodzaj dostępnych specjalistów, zakres wykonywanych badań, liczba bezpłatnych wizyt domowych, dostęp do darmowych szczepień, możliwość objęcia opieką członków rodziny, ograniczenia wiekowe oraz liczba placówek, w których świadczone są usługi.

Rosnąca sprzedaż usług ubezpieczeniowych przez instytucje finansowe jest nie tylko sposobem na zwiększenie przychodów, ale też okazją do ich zdywersyfikowania. Dlatego można oczekiwać, że znaczenie ofert usług pozafinansowych w ofercie banków wciąż będzie rosnąć, a o zmianie konta poza podstawowymi parametrami coraz częściej będzie decydować nawet dostęp do prywatnej opieki lekarskiej, czy usług assistance.


Michał Sadrak, Open Finance

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Bank dofinansuje prywatną opiekę lekarską

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
vbbx567
popatrz tutaj:

http://ubezpieczenia-grupowe.blogspot.com
8 8
odpowiedź