SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

BBC, Sky, ITV i British Telecom chcą rządowej kontroli nad mediami społecznościowymi

Najwięksi brytyjscy nadawcy i operatorzy telekomunikacyjni opublikowali list otwarty, w którym apelują do tamtejszego rządu o większą kontrolę nad koncernami technologicznymi i serwisami społecznościowymi, takimi jak Facebook czy Twitter. Zdaniem mediów internetowe platformy są źródłem dezinformacji i mają negatywny wpływ na młodzież. Pod apelem podpisali się m.in. szefowie BBC, Sky, ITV oraz British Telecom.

Article

List otwarty największych brytyjskich mediów oraz firm branży telekomunikacyjnej został skierowany do wybranych redakcji dzienników w Wielkiej Brytanii, m.in. do „The Telegraph” oraz „Financial Times”.

Odezwę podpisali m.in. szefowie BBC, Sky, ITV, Channel 4, British Telecom oraz Talk Talk. W dokumencie jego autorzy zwracają się do brytyjskiego rządu z apelem o zwiększenie nadzoru nad największymi koncernami technologicznymi oraz serwisami społecznościowymi takimi jak Facebook, Twitter czy YouTube.

W liście podkreślono, że obecnie brak dostatecznej kontroli nad treściami zamieszczanymi w social mediach powoduje częste pojawianie się w fake newsów oraz mowy nienawiści, a także materiałów mających negatywny wpływ na psychiczny rozwój młodego pokolenia.

- Istnieje nagląca potrzeba natychmiastowej niezależnej kontroli nad tym co jest publikowane w mediach społecznościowych, a także skłonienie prowadzących je firm do większej transparentności – napisali szefowie brytyjskich mediów i firm IT. - Nie chodzi przy tym o cenzurowanie internetu, ale uczynienie go miejscem bezpieczniejszym niż obecnie.

Autorzy apelu wyrazili też opinię, że takie platformy jak Facebook czy Twitter powinny być traktowane w świetle brytyjskiego prawa jak wydawcy i podlegać takim samym regulacjom jak tamtejsze firmy medialne. W przeciwnym wypadku nadal obowiązywać będzie brak równowagi, który daje firmom technologicznym nieuzasadnioną konkurencyjną przewagę nad brytyjskimi wydawcami i nadawcami.

List otwarty spotkał się z poparciem ze strony Ofcomu, brytyjskiej instytucji regulującej rynek internetu i mediów, natomiast adresat odezwy – rząd Wielkiej Brytanii nie odniósł się do niej na razie w oficjalny sposób.

Dołącz do dyskusji: BBC, Sky, ITV i British Telecom chcą rządowej kontroli nad mediami społecznościowymi

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
a
widać propaganda chce mieć pełna kontrolę nad informacjami i nie lubi konkurencji :)
odpowiedź
User
privat
Nie po to Nathan Rotschild 2 wieki przejął Bank Angli, by jego spadkobiercom teraz jakiś plebs w mediach społecznościowych bruździł.
odpowiedź