SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dziennikarka TVN odbierze nagrodę od żony prezydenta USA. Za pracę w Ukrainie

Korespondentka wojenna Bianka Zalewska otrzyma w środę nagrodę International Women of Courage (IWOC) Award, przyznawaną wybitnym kobietom z całego świata - poinformował w poniedziałek Departament Stanu USA. Nagrodę w Białym Domy wręczy Pierwsza Dama Jill Biden i szef dyplomacji Antony Blinken.

Bianka Zalewska, fot. youtube / onet newsArticle

Jak podał w komunikacie Departament Stanu, polska reporterka, która relacjonuje wojnę na Ukrainie od samego jej początku, a w 2014 r. została ranna w wyniku ostrzału przez rosyjskie siły w Donbasie, odznaczyła się odwagą i determinacją, mimo kierowanych wobec niej pogróżek i kampanii dezinformacyjnych. Doceniono też jej działalność humanitarną i dokumentowanie rosyjskich zbrodni na Ukrainie.

- W obliczu stale obecnych zagrożeń, p. Zalewska pozostaje nieustraszona i w dalszym ciągu przyjmuje uchodźców z Ukrainy, rzuca światło na rosyjskie zbrodnie, odpowiedzialnie i zgodnie z prawdą prowadzi relacje z linii frontu i osobiście dostarcza pomoc na Ukrainę - napisano.

Nagrodę IWOC Bianka Zalewska otrzyma w środę w Białym Domu razem z 10 innymi kobietami, m.in. znaną ukraińską medyczką i wolontariuszką Julią "Tairą" Pajewską oraz uczestniczkami protestów w Iranie.

Tegoroczna ceremonia będzie 17. edycją nagród, które - jak głosi komunikat - honorują "kobiety z całego globu, które zademonstrowały wyjątkową odwagę, siłę i przywództwo w promowaniu pokoju, sprawiedliwości, praw człowieka, wzmocnienie roli kobiet i dziewczynek w całej swojej różnorodności - często kosztem wielkiego osobistego ryzyka i poświęcenia".

- Gratuluję Biance Zalewskiej, pierwszej polskiej laureatce International Woman of Courage Award, jej odwagi w relacjonowaniu brutalnej wojny w Ukrainie! - napisał na Twitterze Mark Brzeziński, ambasador USA w Polsce.

- Otrzymanie International Women of Courage Award to dla mnie zwieńczenie dekady mojej działalności na rzecz Ukrainy. Nagrodę dedykuję wszystkim Ukrainkom, które dzielnie walczą o swoją ojczyznę i relacjonują brutalność agresora. Z oczywistych względów nie wszystkie mogą być w tym momencie nagrodzone i odbierać to wyróżnienie w Waszyngtonie – ale każdej z nich należy się pamięć. To także nagroda dla Polek, które otworzyły swoje serca i domy dla ukraińskich uchodźców, organizują akcje humanitarne, a także wyjeżdżają na front jako dziennikarki, wolontariuszki i sanitariuszki. Odwaga i niezłomność ich wszystkich codziennie inspiruje mnie do dalszego działania - podkreśla Bianka Zalewska, dziennikarka i reporterka TVN Warner Bros. Discovery.

- International Women of Courage Award to nagroda przyznawana kobietom za odwagę. Nieustępliwość Bianki w realizowaniu misji dziennikarstwa – czyli niesienia prawdy – jest imponująca i inspirująca. Jej reportaże dla Dzień Dobry TVN oraz poruszające rozmowy z pierwszą damą Ukrainy – Oleną Zełeńską czy merem Kijowa – Witalijem Kłyczko, stanowią dla wielu Polek i Polaków źródło motywacji. Przypominają o potrzebie niesienia pomocy uchodźcom i osobom, które wciąż mieszkają na terenie Ukrainy w poczuciu niepewności o to, co przyniesie kolejny dzień. Jestem dumna, że praca i wysiłek Bianki zostały dostrzeżone także poza granicami Polski i Ukrainy. Z perspektywy grupy z amerykańskim rodowodem docenienie naszej dziennikarki przez Departament Stanu USA to niezwykle ważne i doniosłe wyróżnienie. Z całego serca gratuluję Biance - dodaje Kasia Kieli, president & managing director Warner Bros. Discovery w Polsce i CEO TVN.

Bianka Zalewska z ukraińskim odznaczeniem

W 2014 roku Bianka Zalewska została ciężko ranna, gdy samochód, w którym jechała, został ostrzelany. Ówczesny prezydent Ukrainy Petro Poroszenko odznaczył ją Orderem Księżnej Olgi III klasy.

 

W listopadzie ub.r. Wołodymyr Zełenski podniósł rangę Orderu dla Zalewskiej do II klasy. Odznaczenie został przyznane „za znaczący wkład osobisty w umacnianie współpracy międzynarodowej, wspieranie suwerenności państwowej i niepodległości oraz integralności terytorialnej Ukrainy oraz popularyzacji państwa ukraińskiego na świecie”.

Międzynarodowa Nagroda dla Kobiet Niezwykłej Odwagi (ang. International Women of Courage Award – IWOC) została ustanowiona w 2007 roku przez Condoleezzę Rice, ówczesną sekretarz stanu w administracji prezydenta Geogre’a W. Busha. Od tego czasu przyznawana jest corocznie przez Departament Stanu Stanów Zjednoczonych Ameryki. Kandydatki do nagrody są wskazywane przez ambasady amerykańskie a laureatki zapraszane do Waszyngtonu, aby odebrać nagrody od Pierwszej Damy i Sekretarza Stanu na uroczystej ceremonii, która odbywa się w okolicach Międzynarodowego Dnia Kobiet. Dotychczas wyróżnienie otrzymało 180 kobiet z 80 krajów. Laureatki, którym wręczana jest nagroda, otrzymują również granty od organizacji American Women for International Understanding.

Dołącz do dyskusji: Dziennikarka TVN odbierze nagrodę od żony prezydenta USA. Za pracę w Ukrainie

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Zenon Włodarski
Czy czołowe propagandystki z tvp Holecka, Lewandowska, Kielczyk też dostaną nagrodę? Np od przywódcy Korei Północnej
odpowiedź
User
anonim
Gdyby Rosja chciała zaatakować Polskę, zaatakowałaby z Białorusi, poprzez "wyrąbanie" korytarza do Kaliningradu, no ale przecież to Ukraina rzekomo walczy "za nasz". Walczą wyłącznie o siebie, łaski nie robią. Teraz mają lepiej, bo gdy Polska była atakowana ze wszystkich stron, to nikt nam nie chciał pomóc - nawet Ameryka i Anglia. Porównując dzisiejszą sytuacja Ukrainy do Polski kiedyś, oni są wręcz w raju. Nie wspominając o Wołyniu 1943, bo w jaki sposób giną na Ukrainie ludzie, to porównując, giną w sposób naturalny.
odpowiedź
User
Trobek
Brawo TVN.... a gdzie kłamstwa TVP INFO
odpowiedź