SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

BIK może udostępnić bankom 14 mln raportów kredytowych

Związek Banków Polskich spodziewa się, że Biuro Informacji Kredytowej (BIK) udostępni bankom 14 mln raportów kredytowych 2007 roku, a w kolejnym liczba ta wzrośnie do 18-20 mln.

Powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich (ZBP) w poniedziałek.

"Przewidujemy, że za dwa lata liczba zapytań do BIK kierowanych przez banki wyniesie około 18-20 mln. W tym roku ta liczba powinna wzrosnąć do 14 mln" - powiedział Pietraszkiewicz podczas konferencji prasowej.

BIK został powołany w 1997 roku przez kilkanaście banków i ZBP w celu gromadzenia, przechowywania i udostępniania informacji o aktualnych zobowiązaniach oraz historii kredytowej klientów indywidualnych i firm, korzystających z usług banków i Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych.

"Ubiegły rok był wyjątkowo korzystny dla Biura Informacji Kredytowej. Udostępniliśmy bankom ponad 12 mln raportów kredytowych, co przełożyło się na zysk netto przekraczający 13 mln zł. Jest to wynik przed audytem" - podkreślił Krzysztof Markowski, prezes zarządu BIK.

W 2005 roku zysk netto BIK wyniósł 15 mln zł.

Jak poinformował Pietraszkiewicz, 9 marca Biuro Informacji Kredytowej odkupiło udziały w spółce InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej od głównych udziałowców: KGHM Polska Miedź, Polkomtela, PZU i PKO Banku Polskiego.

Tym samym udział BIK w spółce wzrósł o 59pkt proc. do 86%. Mniejszościowymi akcjonariuszami spółki są Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych i ZBP.

Zarząd BIK nie podał wartości transakcji.

InfoMonitor (BIG) jest elektroniczną platformą wymiany informacji gospodarczych o wiarygodności konsumentów i przedsiębiorców. Biuro jako jedyne w kraju biuro informacji gospodarczej oferuje dostęp do baz pochodzących ze wszystkich sektorów gospodarki, w tym także z sektora bankowego.

Od 1 stycznia do końca lutego tego roku konsumenci i przedsiębiorcy zakupili w InfoMonitorze 121 tys. raportów z informacją gospodarczą. Do końca tego roku przewidywana sprzedaż ma sięgnąć około 1 mln.

"Dołączają do nas coraz więksi klienci. Ponadto obserwujemy rosnącą o 20-30% miesięcznie liczbę raportów. Jeśli ta tendencja utrzyma się, to na koniec tego roku przekroczymy 1 mln raportów' - powiedziała Elżbieta Koszelow, wiceprezes InfoMonitora.

Jak poinformował Mariusz Wyżycki, przewodniczący rady nadzorczej InfoMonitora, kapitał spółki wynosi obecnie 8 mln zł. Walne zgromadzenie spółki, które zaplanowane jest na 23 marca ma zdecydować o podniesieniu kapitału o 2 mln zł.

InfoMonitor rozpoczął działalność operacyjną w sierpniu 2005 roku. Zarząd spółki spodziewa się, że pierwsze zyski pojawią się po pięciu latach działalności.

"W tym roku z pewnością zanotujemy stratę. Spodziewam się, że InfoMonitor podobnie jak Biuro Informacji Kredytowej zacznie przynosić zyski po 5 latach działalności" - powiedział Wyżycki.

Baza własna InfoMonitora zawiera ok. 85 tys. informacji o zaległościach konsumentów i przedsiębiorców. Ponadto biuro ma dostęp do międzynarodowego systemu wymiany informacji BIK, zawierającego ok. 640 tys. negatywnych informacji o konsumentach oraz bazy "Bankowy rejestr dłużników" ZBP, zawierającej 650 tys. informacji gospodarczych o zaległościach klientów indywidualnych i przedsiębiorców.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: BIK może udostępnić bankom 14 mln raportów kredytowych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl