SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Biuro Informacji Kredytowej współpracuje z Niemcami w sprawie wymiany informacji

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) i SCHUFA, jego niemiecki odpowiednik rozpoczęły współpracę, która umożliwia wykorzystanie historii kredytowej klienta zbudowanej w kraju również w kontaktach z bankami zagranicznymi - w tym wypadku niemieckimi lub polskimi. W planach jest podpisanie umów z innymi biurami za granicą - w Wielkiej Brytanii i Holandii, poinformowali przedstawiciele BIK.

Biuro Informacji Kredytowej współpracuje z Niemcami w sprawie wymiany informacji

„Dziś mamy 400 tysięcy polskich obywateli, mieszkających w Niemczech. W bazie SCHUFA znajduje się średnio 120 tys. osób, które mają adres zamieszkania lub miejsce urodzenia w Polsce. Oczekujemy, że wymiana handlowa i biznesowa pomiędzy Polską, a Niemcami będzie rosła, a tym samym będzie zwiększała się liczba osób mających relacje z naszymi bankami. Od kilku miesięcy Polacy mogą też bez specjalnych zezwoleń mieszkać i pracować bez specjalnych zezwoleń" - powiedziała Britta Klatte z SCHUFy.

Łączna kwota pożyczek i kredytów zaciągniętych przez Polaków, znajdujących się w bazie SCHUFA przekracza 700 mln euro, z czego ponad 91 tys. to kredyty w rachunku bieżącym, 38 tys. to kredyty ratalne, 26 tys. karty kredytowe, a prawie 10 tys. to kredyty hipoteczne.

W bazie SCHUFA Holding w na koniec 2010 r. znajdowało się 66 milionów zarejestrowanych osób, zaś liczba raportów kredytowych i monitorujących sięgnęła prawie 103 miliony, z czego 99% drogą elektroniczną.

Jak poinformował członek zarządu BIK Leszek Makarow, obywatele Niemiec są czwartą najliczniej reprezentowaną w bazie BIK grupą obcokrajowców – po obywatelach Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Rosji.

Baza Biura Informacji Kredytowej jest największą w Polsce i zawiera informacje ok. 92 mln rachunków należących do 24,5 mln klientów. W maju biuro udostępniło bankom ponad 4 miliony raportów kredytowych, a od początku działalności przekazało bankom łącznie ponad 150 milionów raportów.

Współpraca z 642 bankami komercyjnymi i spółdzielczymi, a także wszystkimi SKOK-ami pozwala gromadzić dane, które pokazują obraz ponad 98% zobowiązań Polaków wobec sektora bankowego.

BIK planuje rozszerzać usługę trans granicznej wymiany informacji kredytowej na kolejne państwa.

„Dzięki kooperacji z SCHUFą pracujemy nad nawiązaniem współpracy z kolejnymi partnerami zza granicy. Każde biuro ma jednak swoje specyficzne rozwiązania technologiczne i porusza się w innym otoczeniu prawnym, dlatego nie jest to łatwe. Obecnie prowadzimy rozmowy z biurami w Wielkiej Brytanii i Holandii, planujemy też współpracę z innymi krajami UE. To jest kwestia dwóch, trzech lat, jeśli chodzi o konkretne umowy"- zaznaczył Maciej Duszczyk z BIK.

Przekazanie danych z jednego biura informacji kredytowej do drugiego w innym kraju wymaga także upoważnienia osoby, której dotyczą na pozyskanie informacji kredytowych z zagranicznego biura. Biuro przekazuje dane dotyczące tożsamości (bez numerów PESEL i NIP), dane adresowe oraz historię kredytową, ale bez wskazania w którym banku klient posiada zobowiązania. 

Umowa pośredniczenia w trans granicznym udostępnianiu danych pomiędzy BIK, a SCHUFA została parafowana w styczniu 2010 r. i od tego czasu trwały prace techniczne.

Podstawą umowy jest Dyrektywa 95/46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 24 października 1995 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w zakresie przetwarzania danych osobowych i swobodnego przepływu tych danych. W Polsce przepisy dyrektywy wprowadza ustawa z 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim, które wejdzie w życie 17 grudnia tego roku.
 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Biuro Informacji Kredytowej współpracuje z Niemcami w sprawie wymiany informacji

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mr. żar
Wow, szok, nie miałem pojęcia! To jak nie spłaciłem niecałych 3euro za gaz które mi zostały po wynajmie to też mogą mnie mieć na liście ze złym bikiem?
-----
http://pieniadze.bblog.pl/
8 8
odpowiedź