SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Blik wyprzedził płatności kartami. Teraz planuje ekspansję międzynarodową

Przez pięć lat działalności systemu płatności mobilnych Blik użytkownicy zrealizowali nim 353 mln transakcji o wartości 47 mld zł. W internecie Blik wyprzedził w ubiegłym roku płatności kartami. Teraz chce wyjść poza Polskę. 

Article

Blik został uruchomiony w lutym 2015 r. jako porozumienie sześciu banków. W tej chwili może korzystać z niego 95 proc. klientów bankowości mobilnej. W 2019 r. Blikiem płaciło 9 mln użytkowników.

– Przez 5 lat Blik stał się synonimem płatności mobilnych w Polsce. Odnotowaliśmy 353 mln transakcji, z czego prawie 220 mln w ubiegłym roku. Wierzę, że w kolejnych latach Blik stanie się w Polsce również synonimem mobilnych płatności zbliżeniowych – mówi Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności, operatora Blika.

Jak dodaje Mazurkiewicz, szybki rozwój systemu był możliwy dzięki współpracy banków, izby rozliczeniowej oraz sprzedawców.

Blik planuje ekspansję międzynarodową

Teraz Blik chce wyjść poza Polskę i udostępniać płatności zbliżeniowe na świecie. W tym celu nawiązuje współpracę z zagranicznymi bankami, aby zaoferowały one Blika jako formę płatności swoim klientom. Firma nawiązała też współpracę z platformą płatniczą PPRO i niedługo polscy użytkownicy będą mogli zapłacić Blikiem także w sklepach internetowych obsługiwanych przez jednego z liderów międzynarodowych rozwiązań płatniczych.

Przez 5 lat użytkownicy BLIKA zrealizowali 353 mln transakcji o wartości 47 mld zł. Tylko w 2019 r. było 220 mln transakcji. W internecie zrealizowano ich w tym czasie 156 mln, a w terminalach sklepów stacjonarnych - 20 mln. Użytkownicy wypłacali i wpłacali Blikiem gotówkę z bankomatów ponad 24 mln razy i wykonali ponad 16 mln przelewów na numer telefonu BLIK.

W czwartym kwartale 2019 r. odnotowano aż 72 mln transakcji – to wzrost o 113 proc. rok do roku. Największy wzrost (228 proc. rok do roku) widać przy transakcjach w terminalach POS - było ich 6,6 mln w ostatnim kwartale ub.r.

O 182 proc. wzrosła liczba przelewów na telefon (5,8 mln w czwartym kwartale). W systemie odnotowano także 6,8 mln wpłat i wypłat z bankomatów (+56 proc.). Najwięcej transakcji w ostatnim kwartale 2019 r. użytkownicy wykonali w internecie – było to blisko 53 mln, czyli o 109 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2018 r.

Od października do grudnia ub.r. użytkownicy realizowali średnio 766 tys. transakcji dziennie – czyli 8 na sekundę. Rekord pojedynczego dnia to 1,3 mln transakcji. Średnia kwota transakcji Blikiem w tym czasie to 136 zł.

Blik wyprzedza karty płatnicze

Na koniec 2019 r. Blik dostępny był w 476 tys. punktów usługowo-handlowych. Korzystać można z niego także w ponad 20 tys. bankomatów oraz w całym polskim e-commerce.

Według Narodowego Banku Polskiego w czterech ostatnich kwartałach Blik wyprzedza karty płatnicze w płatnościach w internecie. Z danych NBP za trzeci kwartał 2019 r. wynika, że użytkownicy płacili kartami 28 mln razy, a Blikiem blisko 40 mln razy. Dynamika wzrostu liczby transakcji Blikiem w sieci jest wyższa niż dynamika wzrostu liczby transakcji kartami.

Blik to ogólnokrajowy, powszechny standard płatności mobilnych. Możliwość skorzystania z BLIKA w aplikacjach bankowości mobilnej ma obecnie ponad 90 proc. wszystkich klientów krajowych instytucji finansowych. Za rozwój systemu odpowiada spółka Polski Standard Płatności (PSP). Udziałowcami spółki PSP jest sześć polskich banków: Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski. Z Blika mogą korzystać również klienci Getin Noble Banku, Banku Pekao S.A, BNP Paribas, Credit Agricole, Inteligo, T-Mobile Usługi Bankowe i banków spółdzielczych zrzeszonych w Spółdzielczej Grupie Bankowej.

  • Więcej informacji:
  • Blik
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Blik wyprzedził płatności kartami. Teraz planuje ekspansję międzynarodową

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
abc
Fajnie, tylko czy pozostanie darmowy, gdy zmonopolizuje rynek? Bo płatność nim w necie jest genialna. I ja się pytam, kiedy w końcu dadzą płatności zbliżeniowe!
odpowiedź
User
Polak
Powinna być taka opcja (bo chyba takiej nie ma - ja tylko nim płacę w necie to nie wiem), aby wpisać kwotę, generować kod, podać go komuś, on wpisuje u siebie, ty potwierdzasz w apce i ta kasa jest u niego (przesłanie kodu mogłoby być też zbliżeniowe).
odpowiedź
User
Michał
Powinna być taka opcja (bo chyba takiej nie ma - ja tylko nim płacę w necie to nie wiem), aby wpisać kwotę, generować kod, podać go komuś, on wpisuje u siebie, ty potwierdzasz w apce i ta kasa jest u niego (przesłanie kodu mogłoby być też zbliżeniowe).

Możesz wysłać przelew blikiem na numer telefonu, pieniądze na koncie błyskawicznie :)
odpowiedź