SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Blockchain i sztuczna inteligencja wśród "5 innowacji IBM na 5 lat". Wpłyną na rzeczywistość

Firma IBM zaprezentowała swoją listę 5-in-5. Obejmuje ona pięć innowacji, które według specjalistów mogą istotnie wpłynąć na rzeczywistość. Wśród nich znalazła się m.in. technologia blockchain czy sztuczna inteligencja.

Wskazane przez IBM technologie to nie przyszłość i teoria, a teraźniejszość. Firmy na całym świecie pracują nad rozwiązaniami w oparciu o wskazane przez spółkę innowacje, wdrażając je w biznesie. Mają pomóc w walce z podrabianiem produktów, m.in. dóbr luksusowych; w ochronie oceanów czy danych przed atakami hakerów.

- Znajdujemy się w bardzo ważnym momencie, w którym dokonuje się kolejny, technologiczny przełom, a co za tym idzie otwierają się dla nas nieznane jak dotąd przestrzenie poznania i nowe możliwości. Już dziś widzimy, że era komputerów kwantowych wchodzi w decydującą fazę rozwoju, a sztuczna inteligencja coraz sprawniej wspiera człowieka w jego działaniach - ocenił wczoraj podczas konferencji prezentującej raport Jarosław Szymczuk, dyrektor generalny IBM Polska i Kraje Bałtyckie.

Na jakie technologie w ciągu najbliższych pięciu lat stawia IBM? Oto lista 5 in 5, czyli 5 innowacji na kolejne 5 lat.

Blockchain i kotwice kryptograficzne

Na podrabianiu produktów rocznie światowa gospodarka traci ok. 600 mld dolarów. Fałszowane są przede wszystkim produkty luksusowe, pieniądze czy sprzęt elektroniczny, ale i testy na malarię czy leki. IBM chce z tym zjawiskiem walczyć poprzez kotwice kryptograficzne, które będą odgrywać rolę „odcisku palca” na każdym z produktów. Koncepcja zakłada, że będą one osadzone na każdym produkcie (warunek to ciało stałe), a następnie podłączone do łańcucha blockchain, który uniemożliwi manipulacje w kodach tych kotwic. Trwają również prace nad ciałami płynnymi, których efektem ma być m.in. pomoc w stwierdzeniu z jakim naprawdę gatunkiem wina ma do czynienia klient.

Algebra krat

Ataki hakerskie to poważny problem, szczególnie, że z roku na rok coraz istotniejsze staje się bezpieczeństwo danych, zgromadzonych w chmurze czy na prywatnych komputerach. Kodowanie oparte na algebrze krat, nad którym pracuje IBM zakłada, że dzięki temu rozwiązaniu wszelkie dane będą mogły być szyfrowane w skomplikowanych strukturach algebraicznych (nazywanych kratami).
 
Mikroskopijna sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja to technologia o której sporo mówi się w kontekście rynku pracy i tego, czy odbierze zatrudnienie człowiekowi, czy tylko przyczyni się do likwidacji starych zawodów i powstania nowych. IBM chce wykorzystać ją do czegoś innego – badania planktonu, który służy jako pokarm dla wielu gatunków morskich (które z kolei są źródłem białka dla człowieka). Do roku 2025 bowiem ponad połowa światowej populacji będzie borykała się z problemem niedoboru wody. To wyzwanie wymaga od naukowców zebrania danych o stanie jakości oceanów, jezior i rzek. Do analizy planktonu z kolei firma projektuje roboty-mikroskopy oparte o mechanizmy sztucznej inteligencji. Będą połączone z chmurą i rozmieszczone w wodach na całym świecie, aby stale monitorować ruch planktonu. W przyszłości tego typu mechanizmy pozwolą na zbieranie w czasie rzeczywistym informacji dotyczących jakichkolwiek negatywnych zjawisk zachodzących w wodach, aby móc podejmować natychmiastowe działania zapobiegawcze.

Wzorce zachowań dla sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja chłonie tyle danych i tylko takie dane, jakie są jej dostarczane. Wśród nich mogą znaleźć się takie, które są nacechowane negatywnie i zawierają uprzedzenia rasistowskie, płciowe czy ideologiczne. Jarosław Szymczuk, dyrektor generalny IBM Polska i krajów bałtyckich podał przykład: jeśli sztuczna inteligencja będzie nauczona rozpoznania twarzy tylko kogoś o jasnym kolorze skóry, nie rozpozna i w efekcie nie sklasyfikuje pozostałych odcieni skóry jako charakterystycznych dla człowieka. W ten sposób natomiast może dojść do dyskryminacji na tle rasowym. IBM pracuje więc nad metodologią za pomocą której będzie można zredukować skalę i stopień uprzedzeń, jakimi sztuczna inteligencja jest obarczona.

Komputery kwantowe powszechnie dostępne

Obecnie dostęp do komputerów kwantowych mają głównie naukowcy w laboratoriach badawczych, jednak w ciągu najbliższych pięciu lat mają stać się wszechobecne. Kolejne grupy ludzi zaczną używać komputerów kwantowych do rozwiązywania problemów, z którymi dotychczas nie mogli się zmierzyć. Według firmy będą dostępne na uniwersytetach, a także w szkołach średnich na zajęciach z informatyki, chemii, a nawet biznesu. To pozwoli na wybranie całkowicie nowej ścieżki zawodowej oraz powstanie środowiska programistów, którzy obok klasycznych algorytmów, będą się uczyć również tych kwantowych.

Blockchain i sztuczna inteligencja dla biznesu

Jarosław Szymczuk, dyrektor generalny  IBM Polska i krajów bałtyckich w rozmowie z Wirtualnemedia.pl zauważył, że z pięciu wskazanych przez firmę innowacji to blockchain i sztuczna inteligencja mają w największym stopniu praktyczne zastosowania dostępne dla biznesu.

- Nie mówimy o fazie naukowo-badawczej, eksperymentach, ale o inwestowaniu w założeniu w to, że będzie to stosowane w biznesie. Tak, jak przykładowo w przypadku Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, mówimy już o rozwiązaniu wdrożonym i równocześnie – z perspektywy klienta, żeby wdrażać określone projekty w tym celu, aby uzyskać konkretne projekty biznesowe. Blockchain jest czymś, co dzieje się w tej chwili, analogicznie sztuczna inteligencja  w tym momencie już nie jest teorią - stwierdził Szymczuk.

W ubiegłym roku gigant technologiczny IBM zarejestrował ponad 9 tysięcy nowych rozwiązań patentowych. Lista pięciu innowacji prezentuje pięć przełomowych technologii tworzonych przez 300 naukowców, w 12 laboratoriach badawczych IBM na świecie.

Dołącz do dyskusji: Blockchain i sztuczna inteligencja wśród "5 innowacji IBM na 5 lat". Wpłyną na rzeczywistość

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
wlad
Ładnie,, ładnie. Ale żaden łańcuch z plastikową inteligencją nie zastąpi Pana fliziarza do układania płytek lub Pana hydraulika jak pęknie rura. A Pani urzędniczka wyśle te całe ameryki w kosmos, jak nie będzie właściwego wniosku i załącznika z odpowiednią czerwoną pieczątką.
0 0
odpowiedź